שתף קטע נבחר
צילום: שאול גולן

הקיבוצים מתאחדים: יבוא חלב - הכרזת מלחמה

220 נציגי קיבוצים התכנסו לדיון בנושא סערת הקוטג' והקולות שקוראים לפתוח את שוק החלב לייבוא מחו"ל. "אנחנו מתנגדים בצורה נחרצת", אמר מזכיר התנועה הקיבוצית. " ניאבק בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו". במקביל, נועד שר האוצר שטייניץ בתל אביב עם נציגי חברות החלב ורשתות המזון

המאבק נגד יבוא חלב לישראל מאחד את הקיבוצים: על רקע מחאת הקוטג' שנכנסה הבוקר ליומה העשירי, נועדו 220 נציגי קיבוצים בכנס שארגנה התנועה הקיבוצית בנושא משק החלב, עליית מחירי מוצרי החלב והאיום מצד ממשלת ישראל על פתיחת השוק לייבוא מתחרה מחו"ל. "כוונת ראש הממשלה להתיר יבוא חלב ומוצריו מחו"ל, היא הכרזה מלחמה על ההתיישבות הכפרית", אמר מזכיר התנועה הקיבוצית זאב (ולוולה) שור.

 

סערת הקוטג'

 

במדינה ישראל ישנן 969 רפתות, מתוכן 182 רפתות גדולות של קיבוצים. "אנחנו מתנגדים בצורה נחרצת לייבוא חלב לישראל", אמר שור. "לא יצרני החלב הביאו לעליית מחירי מוצרי החלב בישראל. המתקפה הציבורית של פוליטיקאים על החקלאים היא תפיסת טרמפ וניסיון למצוא שעיר לעזאזל בעקבות מחאת הצרכנים".

 

מזכיר התנועה הקיבוצית הוסיף כי "עבור הקיבוצים, ייצור החלב היא פרנסה מכובדת ומפרנסת. עבור המדינה, ייצור חלב טרי ומשק חלב מקומי משגשג היא אינטרס לאומי. ייבוא חלב מחו"ל תהווה פגיעה בפרנסתן של אלפי משפחות הפריפריה. ניאבק במהלך בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו.

 

"אני קורא לשר תמ"ת, שלום שמחון, ולכל הגורמים המעורבים - יצרנים, רשתות השיווק, מחלבות, תעשיינים וממשלה - לגבש מנגנון שיביא להורדת מחיר המוצרים לצרכן, תוך שמירה על משק החלב".

 

שטייניץ: האחריות של הממשלה

במקביל, שר האוצר, יובל שטייניץ, נועד בתל אביב עם נציגי חברות החלב ורשתות המזון. בפגישה נכחו גם הממונה על ההגבלים העסקיים, וסגן שר במשרד האוצר יצחק כהן. הרפתנים - החרימו את הפגישה. שטייניץ הבהיר לחברות החלב כי הוא הגיע לפגישה כדי להקשיב, אך רק הממשלה תקבע אלו צעדים ינקטו לסיום משבר הקוטג'.

 

"שמענו דיבורים מהיצרניות על עסקת חבילה עם חברות החלב, החקלאים והקמעונאים - לא תהיה עסקה כזאת", אמר שטייניץ. "האחריות היא של הממשלה בלבד לקבל החלטה לטובת המשק ולטובת הצרכנים. אם יש משהו במשק שטעון תיקון - נתקן אותו. קודם לכן, נקשיב לכל הגורמים באוזן קשובה ובנפש חפצה. מטרתנו אינה לטפל בגינה זו או אחרת שעוררה סערה ציבורית, אלא לבדוק אם יש כשל בשוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזכיר התנועה הקיבוצית זאב שור
צילום: אביב לשם
"ייצור החלב הוא פרנסה מכובדת"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים