שתף קטע נבחר

יושבים ב"צינוק" למען גלעד: "בא לצרוח"

אנשי הציבור והידוענים ממשיכים להיכנס מדי שעה לחדר המדמה את התא בו שבוי החייל הישראלי. שלמה וישינסקי: "אני מרחם על הממשלה כי היא לא יצירתית. מזמן היה אפשר להחזיר את גלעד"

פרויקט "הצינוק", שהחל במוצאי שבת, נמשך ברציפות גם הבוקר (יום א'): ידוענים ישראלים ממשיכים להיכנס ל"צינוק", לאות הזדהות עם סבלו של החייל החטוף, גלעד שליט. אמש והלילה "ישבו" בחדר הצר, בין היתר, גילה אלמגור, עמי איילון, רון קופמן, חזי שי, צביקה הדר, עוז זהבי, חנוך דאום, גיא זוארץ, עזאם עזאם, דני יתום ומצדה זאבי. במקביל, הפגינו הבוקר בני משפחת שליט מול משרד ראש הממשלה בירושלים.

 

 

בשעה 8:00 יצא מה"צינוק" השחקן שלמה וישינסקי. ל-ynet הוא אמר, כי במהלך השהות בחדר חשב על בנו ליאור ז"ל, שנהרג בציר פילדלפי בדרום רצועת עזה, לפני כשבע שנים. "חשבתי שאני מקווה שאינני מבייש את הבן שלי. מזל שבני יודע שצה"ל הוא מוסרי יותר מהמדינה, ועצוב שאזרח אומר זאת". 

 

על השהות במשך שעה ב"צינוק" שבאולפני הרצליה, הוא אמר: "אני מקווה שהמהלך הזה עזר, אך השאלה אם זה באמת עשה משהו. היתה לי שעה קשה ואני יודע שאני לא עושה מספיק ושיש טובים ממני שעושים זאת טוב יותר. אני חושב שלא הייתי מספיק בוטה ויש לי הרבה דברים בבטן נגד מדיניות הממשלה. עכשיו אני פשוט מרחם על הממשלה, כי היא לא יצירתית וממזמן היה אפשר להחזיר את גלעד".

 

אחריו נכנסה יעל בר-זוהר. היא כתבה על החול: "גלעד הלב איתך". במהלך שהותה בתא, היא אמרה: "אפשר להחזיר אותו ולא מחזירים אותו. אפשר לטפל בו ולא מחזירים אותו. למשפחה יש כזו אצילות נפש, אני כבר הייתי מזמן מתמוטטת. הלוואי שמישהו יעשה משהו... חמש שנים, איך לא דואגים לו? בחמש השנים האלו נולדו לי שני בנים". לפני שיצאה, היא אמרה: "בא לי לצרוח כבר אין לי כוח".

 

הצייר והפסל מנשה קדישמן "שוחח" במהלך שהותו בחדר עם גלעד ואמר כי הוא "מוכן היום להחליף אותך בכלא. שיתנו לך ללכת לחיות את החיים שלך. אין לי עוד הרבה, לך יש עוד שמונים שנה לחיות. אני רוצה לחבק אותך. לא מאחל לאף אחד להיות במצב שאתה נמצא בו היום. לא נפסיק עד שיבוא שלום. אולי בגללך יבוא השלום מהר יותר". קדישמן הוסיף: "אמא שלי אמרה לי פעם: 'אפילו אם תהיה בן 83 תהיה הילד שלי'. וזה נכון, גם אתה הילד של ההורים שלך, של כל עם ישראל וגם שלי עכשיו".

 

חזי שי, שיחזר בשעה שבה היה בצינוק את הקולות והמראות, מהשבי. "הרבה יותר קטן מזה. שלושה צעדים לכל צד", הוא אמר. הוא סיפר גם כי ידע מה השעה לפי קולות התפילה והמואזין מהמסגד הסמוך, וכי בכל אותן שנים בשבי ידע שהמדינה עושה הכל כדי לשחררו. "מישהו מבין או מנסה להבין מה זה לשבת שלוש שנים בכלא? זה לא בכלא, זה בצינוק בידי אויב, בתוך ארבע קירות, בלי לדעת מה קורה בעולם בחוץ, עם החשש הזה שכל רגע מישהו יכול לבוא ולהרוג אותי".


חזי שי בצינוק (צילום: תומריקו)

 

שי, שנכנס ל"צינוק" סמוך לחצות, הוסיף כי יש לעשות הכל כדי לשחרר את גלעד שליט: "גלעד הוא הבן של כולנו. היום זה גלעד, אם נמשיך להיות אטומים, יכול להיות שמחר זה יהיה הבן של שלמה, של איציק, אולי אפילו הבן של ראש הממשלה".

 

אחריו נכנס צביקה הדר לתא. "אני נמצא פה כמה דקות וכבר אני יכול להשתגע. הבן אדם נמצא שם שנים", הוא אמר. "המשפחה הזו היתה צריכה להיות מלוטפת ומחובקת ברמות על, לא רק על ידי האזרחים, אלא על ידי הממשלה. אני כאילו מרגיש סוג של ניכור, אולי זה לא נכון, אבל אני מרגיש כאילו נותנים להם תחושה שהם קצת קוץ בישבן".


צביקה הדר ב"צינוק" (צילום: תומריקו)

 

בהמשך היום יישבו ב"צינוק": 11:00 אלון גל, 12:00 אורנה בנאי, 13:00 איל ברקוביץ', 14:00 משה איבגי, 15:00 אלירז שדה, 16:00 כרמי גילון, 17:00 אביב גפן, 18:00 משה פרץ, 19:00 מאיר שלו.

 

"לא לגזור דין מוות על גלעד"

במקביל, נמשכות פעולות המחאה של משפחת שליט. לאחר שאמש כבלו את עצמם ליד בית ראש הממשלה בירושלים, מפגינים בני המשפחה - בליווי עשרות פעילים - מול משרד ראש הממשלה בבירה, שם מתקיימת ישיבת הממשלה השבועית.


נועם שליט והשלט (צילום: גיל יוחנן)

 

אביבה שליט החזיקה שלט עליו כתוב "5 שנים!". נועם שליט החזיק את השלט "נתניהו אין לך מנדט להרוג את גלעד". אביו של גלעד אמר ל-ynet: "השלט מדבר בעד עצמו ולאף פוליטיקאי, כולל ראש הממשלה, אין זכות לגזור גזר דין מוות על חייל שהממשלה שלחה. הממשלה שלחה אותו ולכן היא גם חייבת להחזיר אותו גם אם יש סיכונים בעסקה".

 

שי גרוס, שנחטף כילד במטוס אייר פראנס לאנטבה, לפני 35 שנה, הגיע גם הוא להפגנה עם תמונתו כילד - המנציחה את רגע הירידה מהמטוס בארץ, לאחר שחרור החטופים. ל-ynet הוא אמר: "בשנה האחרונה אני פעיל למען גלעד ואני רוצה לשאול את ראש הממשלה שאלה אחת חשובה, לאן נעלמה הערבות ההדדית של מבצע אנטבה?"

 

אתמול תקפו נועם ואביבה שליט את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בו הם רואים את האחראי הישיר לגורל בנם. הסב צבי שליט אמר אתמול, שמפגישה שערך עם שר הביטחון ברק עולה כי הוא תומך במתווה הנוכחי של העסקה בעוד נתניהו הוא זה שמטרפד אותה. בלשכת שר הביטחון אמרו שהדברים לא מדוייקים.

 

הבוקר, לפני ישיבת הממשלה, אמר שר הפנים אלי ישי כי "ברור שכל עוד גלעד שליט לא פה, נכשלנו. צריך להחזירו בריא ושלם ויפה שעה אחת קודם. המחיר כבד, לא פשוט, צריך לעשות מאמץ אדיר בשביל שיהיה סביר יותר, ואת הכספים לעזה צריך לעצור. לצערי הרב עד היום הם לא נעצרו", אמר ישי.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד ובועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה מול משרד ראש הממשלה
צילום: גיל יוחנן
צילום: נועם רותם
גלעד שליט. 1,827 ימים בשבי
צילום: נועם רותם
שלמה וישינסקי מחוץ ל"צינוק"
צילום: ירון ברנר
צביקה הדר ב"צינוק"
צילום: תומריקו
בני משפחת שליט מחוץ לבית רה"מ
צילום: גיל יוחנן
הסב צבי שליט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים