שתף קטע נבחר

נתניהו: הסכמנו להצעת המתווך - חמאס לא הגיב

בזמן שבני משפחתו של גלעד שליט תקפו את ראש הממשלה במסיבת עיתונאים והכריזו על קמפיין sms-ים חדש, הודיע בנימין נתניהו כי הוא קיבל את הצעת המתווך הגרמני: "זו היתה הצעה קשה. היא מאזנת בין הרצון להביא לשחרורו של גלעד ולמנוע פגיעה אפשרית בחיי ישראלים"

הרבה טענות הופנו בימים האחרונים נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על כך שהוא לא פועל להחזרתו של החייל החטוף, גלעד שליט. הבוקר (יום א'), בישיבת הממשלה השבועית, הוא גילה לראשונה כי ישראל קיבלה את ההצעה של המתווך הגרמני - אך בחמאס לא הגיבו. בזמן הישיבה הכריזו בני משפחת שליט על קמפיין SMS למען גלעד, ושמו "מפקד העם להצלת גלעד", בו נקראים אזרחי המדינה לתמוך בעסקה.

 

בפתח ישיבת הממשלה התייחס נתניהו לגלעד שליט. הוא הטיל את האחריות על אי ביצוע העסקה על חמאס. "אתמול ציינו

חמש שנים לחטיפתו של גלעד שליט, המוחזק על-ידי אויב אכזר - החמאס, המסרב לקיים את הדרישות המינימליות של עמידה באמנות בינלאומיות ומתן תנאים אנושיים", הוא אמר. "חמאס לא איפשר אפילו ביקור אחד של הצלב האדום. גלעד נמצא בתנאי סבל קשים וסבל רב גם נגרם למשפחתו. כל העם וכל אדם הוגן בעולם מתקומם נגד הדברים".

 

ראש הממשלה דיבר על הפעילות של ישראל, לקידום השחרור: "הפעלנו לחץ בינלאומי כבד, שהתבטא באמירות של מדינות מובילות - ארה"ב ומדינות באירופה. גם שמענו את אמירתו של מזכ"ל האו"ם בנושא. הם דורשים את שחרורו המיידי של גלעד ומתן אפשרות לביקור של הצלב האדום".

 

הוא התייחס להבטחתו להחמיר את תנאי המאסר של אסירי חמאס: "קיבלנו החלטה, שהחגיגה נגמרת. אנחנו פועלים גם בדרכים אחרות שלא אפרטן. מדינת ישראל מוכנה ללכת דרך ארוכה, יותר מכל מדינה אחרת - אבל עליי, על כתפי הממשלה ועל כתפי כל הממשלות האחרות לדאוג לביטחונם של תושבי ישראל". נתניהו הזכיר את ההצעה שקיבלה ישראל מהמתווך הגרמני, כמתווה אפשרי לעסקת חילופי השבויים. הוא אמר כי "זו היתה הצעה קשה, לא פשוטה ובכל זאת הסכמנו לקבלה, כי היא מאזנת בין הרצון להביא לשחרורו של גלעד ולמנוע פגיעה אפשרית בחיי ישראלים. עד לרגע זה לא קיבלנו את תגובת חמאס להצעה".

 

קמפיין SMS למען שליט

במסיבת עיתונאים, שהתקיימה במקביל לישיבת הממשלה, אמר נועם שליט כי בכירים לשעבר במערכת הביטחון יסבירו כי ניתן יהיה לקיים את העסקה וכי "ביטחונה

המוסרי של ישראל הוא בהחזרת חייל צה"ל שבוי". יו"ר מטה המאבק, שמשון ליבמן, קרא: "קחו את הסלולרי ושלחו 'בעד' ל-5252".

 

בפתח מסיבת העיתונאים אמר נועם שליט, אביו של החייל החטוף, כי אין לנתניהו מנדט "לגזור דין מוות על גלעד". הוא קרא לראש הממשלה: "מלא את חובתך, כלפי חייל ששלחת למשימה. שלם את המחיר הנדרש ואנחנו לא מדברים על כל מחיר או על דברים היפותטיים, אלא על המחיר הנקוב. מתוך חוזק ולא חולשה להשיבו. אף אחד לא יסלח לך על הפקרת גלעד, כמו שקורה עד היום".


מסיבת העיתונאים. "ברק רק פרשן ולא מחליט" (צילום: גיל יוחנן)
 
אביו של גלעד שליט התייחס להחלטה להחמיר את תנאי כליאת אסירי חמאס. "אנחנו בספק אם גם הפעם לא ילוו בהתקפלות מהירה של ראש הממשלה. ספק אם ישראל תדע אי פעם להפעיל לחץ על חמאס", הוא אמר. "מצד שני ראש הממשלה וסביבתו, מתוך חולשה בלתי מוסברת, מפחדים לקחת החלטה עם סיכונים, אך אלו הם סיכונים מחושבים".

 

"הממשלה בהנהגת נתניהו מפחדת להתמודד עם כמה עשרות מחבלים", טען שליט, "ראש הממשלה יוצר בהודעות ממוחזרות תמונת הפחדה מדומה של פיגועים וגלי טרור, כאילו זרועות הביטחון שלנו לא יוכלו להתמודד עם כמה עשרות מחבלים". הוא דיבר על עסקת ג'יבריל והעסקה בה שוחרר אלחנן טננבאום.


"נתניהו, אין לך מנדט להרוג את גלעד" (צילום: גיל יוחנן)

 
נועם שליט תקף גם את שר הביטחון, אהוד ברק: "אנחנו יודעים שההחלטות הסופיות הן בידי ראש הממשלה וההכרעות הן בידיו קודם כל. אם הוא מחליט, הוא יכול להביא את זה להצבעה והכרעה. לצערינו, שר הביטחון אהוד ברק - שחסר לו חייל כבר חמש שנים - משמש כאן כפרשן ולא מקבל החלטות".
 
הצהרות משפחת שליט מגיעות על רקע פעולות המחאה והאירועים לציון חמש שנים לנפילתו של בנם בשבי החמאס. אמש פרצו בני המשפחה למתחם בית ראש הממשלה וקשרו את עצמם בשלשלאות אחד לשני. האב נועם הסביר את מעשיהם ואמר ל-ynet: "אנחנו משפחה בשבי כבר 5 שנים, נישאר כאן כמה שנצטרך". הבוקר, הפגינו בני המשפחה בליווי עשרות פעילים מול משרד ראש הממשלה בבירה, שם מתקיימת ישיבת הממשלה השבועית.

 

"נכשלנו"

שר הפנים אלי ישי אמר הבוקר לפני ישיבת הממשלה כי "נכון היה לסיים מהר יותר את המשא ומתן". לדבריו, "ברור שכל עוד גלעד שליט לא פה, נכשלנו. צריך להחזירו בריא ושלם ויפה שעה אחת קודם. המחיר כבד, לא פשוט, צריך לעשות מאמץ אדיר בשביל שיהיה סביר יותר, ואת הכספים לעזה צריך לעצור. לצערי הרב עד היום הם לא נעצרו".


צביקה הדר ב"צינוק" (צילום: תומריקו)

 

גם שרים אחרים התייחסו לסוגיית הקשחת התנאים של אסיר החמאס בכלא הישראלי. השרה סופה לנדבר אמרה: "ברור שזה לא צריך להיות בית הבראה. אין במדינת ישראל אדם שלא רוצה את גלעד שליט איתנו. מול עיניו של ראש הממשלה עומד עניין ביטחון כל מדינת ישראל וכל אזרחיה".

 

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הוסיף: "לא צריך להיות יותר נדיבים משאר העולם. תראו איך בעולם הערבי מטפלים באסירים".

 

צבי שליט, סבו של גלעד, תקף אתמול את ראש הממשלה בנימין נתניהו והגדיר אותו כאחראי הישיר לגורל בנם. הסב הוסיף כי מפגישה שערך עם שר הביטחון אהוד ברק עולה כי הוא תומך במתווה הנוכחי של העסקה,

 בעוד נתניהו הוא זה שמטרפד אותה. בלשכת שר הביטחון אמרו שהדברים לא מדויקים.

 

במקביל, נמשך לאורך היום פרויקט "הצינוק", במסגרתו נכנסים ידוענים ואנשי ציבור לחדר המדמה את התא בו מוחזק שליט. הפרויקט החל אתמול עם כניסתה של גילה אלמגור, ומדי שעה נכנסת דמות אחרת לחדר לאות הזדהות. לבד מאלמגור, "ישבו" בחדר הצר, בין היתר, עמי איילון, רון קופמן, חזי שי, צביקה הדר, עוז זהבי, חנוך דאום, גיא זוארץ, עזאם עזאם, דני יתום, מצדה זאבי, שלמה וישינסקי ויעל בר זוהר.

 

מסיבת העיתונאים שודרה בשידור חי ב-ynet. צילום: עוז מרון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. החלטה קשה
צילום: AFP
אביבה שליט במסיבת העיתונאים
צילום: גיל יוחנן
הפגנה למען שחרור שליט, אתמול בירושלים
צילום: גיל יוחנן
משפחתו של שליט במתחם בית ראש הממשלה, אתמול בירושלים
צילום: גיל יוחנן
יעל בר-זוהר ב"צינוק"
צילום: תומריקו
מומלצים