שתף קטע נבחר

דרישה מהממשלה: דיור בר-השגה למעוטי יכולת

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ אמנון כהן, דרש להגיש לוועדה בתוך שבועיים הצעה לשלב בחוק התכנון והבנייה החדש הוראה שתסמיך את ועדות התכנון המקומיות לחייב קבלנים לשלב יחידות דיור בר-השגה למעוטי יכולת במיזמי הבנייה שלהם

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) דרש היום (א') מהממשלה להגיש לוועדה בתוך שבועיים הצעה לשלב בחוק התכנון והבנייה החדש הוראה שתסמיך את ועדות התכנון המקומיות לחייב קבלנים לשלב יחידות דיור בר-השגה למעוטי יכולת במיזמי הבנייה שלהם. אם הממשלה לא תגיש את ההצעה, הוועדה תשלב את הצעתו הפרטית בחוק או שהוא יעביר אותה בחקיקה נפרדת.

 

הצעת כהן עלתה היום לדיון ראשוני בוועדה המשותפת (פנים וכלכלה) אשר מכינה את חוק התכנון והבנייה הממשלתי החדש לקריאה שנייה ושלישית. "הרפורמה שבחוק לא תעבור ללא חקיקה ברורה שתאפשר דיור בר השגה לציבור הרחב חסר הדירות בישראל כגון זוגות צעירים ועולים חדשים", אמר ח"כ כהן.

 

הוא הוסיף כי "האינטרס הציבור של פתרון מצוקת הדיור גובר על חוות הדעת המשפטיות לפיהן יש פגיעה בזכות הקניין של היזמים אם יחייבו אותם לבנות, למכור או להשכיר דיור בר השגה במחיר סביר לחסרי הבית. אני סבור התערבות מעין זו מוצדקת לשם אספקת דיור זמין, באותה מידה שאנו מגבילים את זכות הקניין בנימוקי בטחון או הגנת הסביבה".

 

על פי הצעתו ועדות התכנון המקומיות יוכלו לאמץ מתוך סל הסדרים לדיור בר השגה שיקבע השלטון המרכזי, את אלה המתאימות כל אחת לתחומה. הוועדות המקומיות גם יהיו רשאיות לאשר תמריצים ליזמים שיבנו את ישכירו דירות במחירים מוזלים. הוועדות יפעלו על פי כללים שקבעו שרי הפנים והשיכון, בהתאם לסקר דיור שיערך בכל אזור.

 

הוועדה דנה גם בהסדרת מגורים לחוסים או לנכי נפש ושמעה התנגדויות של הארגונים המייצגים אנשים עם מוגבלויות לריכוז הוסטלים ופנימיות של חוסים באזורים או רחובות מסוימים ביישוב. זאת בניגוד לתורה החברתית החדשה השואפת לשלב את המוגבלים בקהילה. ח"כ כהן דרש לבצע עבודת מטה על מנת שהחוק ייטיב איתם ולא ייפגע בהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האינטרס הציבור של פתרון מצוקת הדיור גובר על חוות הדעת המשפטיות
צילום: רויטרס
מומלצים