שתף קטע נבחר

רבנים: "מעצר הרב ליאור - חציית קו שחור"

מעצרו של הרב דב ליאור גרר תגובות נזעמות מצד רבנים בציונות הדתית. הרב דרוקמן טען כי "מדובר בשערורייה, מעשה חסר אחריות לאומית", והרב דוד לחיאני הזהיר: "אנו על סף תהום ביחס שבין שומרי התורה לבין הרשויות"

תדהמה בציונות הדתית, משמאל ומימין, ממעצרו של הרב דב ליאוררבנים במגזר תקפו בצהריים (יום ב') בחריפות את מעצר אחד משני בכירי רבני הימין, בעקבות סירובו להיחקר על הספר "תורת המלך". הרב חיים דרוקמן, מבכירי הרבנים בציבור הדתי-לאומי, אמר ל-ynet כי "עצם המעצר, והדרך שבה הוא נעשה, הם שערוריה שאין כמותה. לא הייתי מעלה בדעתי שיקרה דבר כזה. זו נורא, זה חמור ביותר, זה מעשה מחוסר כל אחריות לאומית וממלכתית".

 

הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים

 

הרב אמר כי מדובר במעשה שלא יאומן, והמשיך בציניות: "תפסו את הפושע! גררו אותו מרכבו!". הוא אף מחה על כך ש"את הפרופסור בבאר שבע, שלאחרונה דיבר על הנבלה ששמה מדינת ישראל, לא זימנו בכלל לחקירה, כאילו אין בעיות בדיבורים האלה. מה קורה כאן? איפה אנחנו חיים? זוהי זוועה".

 

לשיטת הרב דרוקמן, אין כל היגיון בחקירת הרב ליאור, שכן "לא מדובר בדברים שנעשו בסתר, אלא הכל כתוב ומפורסם בספר וכולם יכולים לראות ולקרוא". לדבריו, אם רשויות החוק סבורות כי אלה דברי הסתה – שיעמידו אותו לדין, מה יש לחקור?

 

בארגון רבני צהר האשימו את המשטרה ב"חציית קו שחור" וביחס מחפיר לעולם התורה על כך ש"עצרה רב בישראל כאילו היה אחרון הפושעים". חברי הנהלת הארגון טענו כי המעצר גורם ל"פגיעה חמורה בחופש הביטוי ההלכתי" וקראו לרבנים הראשיים "להתערב ולעצור את הדבר החמור הזה".

 

מאיגוד ישיבות ההסדר נמסר: "אנו מזועזעים ממעצרו של הרב דב ליאור, רואים בזאת ביזיון לתורה וללומדיה, וניסיון לבלום את חופש הביטוי של הרבנים באמצעים חמורים בלתי מקובלים ואנטי-דמוקרטים. אנו קוראים לעולם התורה על כל גווניו והשקפותיו לעמוד איתן מול הניסיון לפגוע בכבוד התורה ובכבוד תלמידי החכמים ולמחות על המעשה הנמהר והחמור שנקטו בו הפרקליטות ומשטרת ישראל".  

 

"לשאוג, כמו שהרב אליהו היה שואג"

הרב דוד לחיאני מצפת קרא לתלמידי הישיבות להעתיק את מקום הלימוד אל מחוץ לתחנת המשטרה שבה עצור הרב ליאור, לאחר התייעצות עם רבניהם, כאות מחאה נגד המעצר. "צריך להתייחס לזה כאילו שרפו ספר תורה בחוצות העיר", אמר, "תלמיד חכם זה יותר מספר תורה, והיה פה ביזוי שאני לא זוכר לו אח ורע... ביום השנה לפטירת הרב מרדכי אליהו, בזמן שאנחנו זוכרים את המנהיג העיקרי שלנו, עושה המשטרה את הטעות הכי חמורה ועוצרת את אחד המנהיגים הגדולים של הציונות הדתית. הרב אליהו היה שואג על זה כאריה, וכולנו, הרבנים, צריכים לנהוג כן".

 

הרב מצפת כינה את המעשה "מחטף, חוצפה ופגיעה בייסוד עם ישראל והתורה", וקרא לאחראים למעשה להודות בטעותם ולשחרר את הרב ליאור. "אנו נמצאים לפני משבר שלא היה כמותו ביחסים בין ציבור שומרי התורה לבין הרשויות", הזהיר, "אנו על סף תהום של ממש. כל יסוד עם ישראל בסכנה". הרב לחיאני 

קרא לרבנים להביע כל דעה הלכתית "ללא מורא".

 

הרב שלום דב וולפא מוועד רבני המטה להצלת העם והארץ הוסיף: "ישראל יכולה היום להתגאות בכך שהיא ממשיכה את המשטר הבולשביקי ברוסיה הסובייטית שחטפו רבנים לחקירות במרתפים חשוכים".

 

ב"הודעת חירום" שיצאה מטעם המטה נאמר כי "מדובר בחציית כל הקווים האדומים ובפשע בל יכופר. אנו קוראים למצות את הדין עם מקבלי ההחלטות, ומזהירים את המעורבים בפרשה הזאת שיתנו את הדין על ביזיון התורה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דב ליאור
צילום: גיל יוחנן
הרב חיים דרוקמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים