שתף קטע נבחר
צילום: שאול גולן

בדיקת המחירים בענף המזון תארך 4 חודשים

הוועדה הבין משרדית של משרדי התמ"ת והאוצר, שחבריה מונו היום, תגיש את המלצותיה תוך 4 חודשים. זאת בעוד שהוועדה שבודקת את מחירי מוצרי החלב, תגיש את מסקנותיה בסוף השבוע הבא. האם בינתיים נמשיך לשלם ביוקר?

היכונו להמתנה ארוכה: הוועדה הבין משרדית של התמ"ת והאוצר, שתבחן את רמת התחרותיות והמחירים בענף המזון, תגיש את המלצותיה רק בתוך ארבעה חודשים. זאת בניגוד לצוות הבדיקה המיידי שהוקם כדי לבדוק את בעיית המחירים בשוק מוצרי החלב.

 

 

שר התמ"ת ושר האוצר חתמו היום (ב') על כתב המינוי לוועדה, בראשותו של שרון קדמי מנכ"ל משרד התמ"ת. אם תידרש הארכה של פעילות הוועדה, היא תידרש להגיש דו"ח ביניים במועד האמור. הוועדה תסתייע באופן שוטף נציגי הלשכות המשפטיות של משרדי התמ"ת והאוצר, ובליווי היועץ המשפטי לממשלה ככל שיידרש.

 

הוועדה תפעל במטרה למפות את הנעשה בשווקים אלו, לאתר כשלי שוק ככל שישנם, ולגבש המלצות לצורך הגברת התחרות ושיפור רווחתו של הצרכן.

 

דיוניה יתנהלו במקביל לוועדת משנה, צוות בדיקת שוק החלב, שיגיש לקראת סוף השבוע הבא את המלצותיו לפעולה מיידית, שתביא לפתרון לעליית המחירים במשק החלב. הוועדה כבר התכנסה פעמיים, והצוות שמע את נציגי מועצת החלב, החקלאים, המחלבות ורשתות השיווק. הצוות יקיים שתי ישיבות נוספות בשבוע הבא ואז יגיש את המלצותיו. 

 

למעלה מ-60% מההוצאות על מזון: ברשתות הגדולות

עוד חברים בוועדה, ערן פולק סגן הממונה על התקציבים, שישמש כממלא מקום יו"ר הוועדה, מנכ"ל משרד החקלאות, יוסי ישי, הכלכלן הראשי ד"ר שלומי פריזט, ערן יעקב מהרשות להגבלים עסקיים, סמנכ"ל כלכלה ברשות המסים, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים רן קויתי, וגלית בן-נאים ממינהל הכנסות המדינה.

  

הצורך בוועדה התעורר בעקבות מחאת הקוטג'. במסגרת הדיונים המקצועיים שקיימו משרדי הממשלה בשבוע שעבר, בנוגע לעליית המחירים במשק, עלה הצורך בבדיקה יסודית ומעמיקה של משק המזון כולו.

 

מהתמ"ת נמסר כי לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, למעלה מ-16% מהוצאות משק הבית של הצרכן בישראל הן על מוצרי מזון, למעלה מ-60% מהוצאה זו נערכת ברשתות השיווק הגדולות.

 

מטבעם של מוצרי יסוד בסיסיים כגון מוצרי המזון, מרכיב הוצאה מרכזי זה מהווה שיעור גבוה יותר מסך הוצאות הצרכנים בשכבות האוכלוסייה החלשות. מוצרי החלב לבדם מהווים כ-2.2% מסל התצרוכת של משק הבית הישראלי כאשר חלקם נחשבים כמוצרי יסוד.

   

תחום החלב ייבדק שוב

גם במסגרת וועדה זו ידונו באופן פרטני בתחום משק החלב ומוצריו, ותפורט שרשרת הערך במוצרי החלב. לעניין משק החלב יגבש הצוות, באמצעות צוות המשנה שכבר פועל, המלצות להגברת התחרות בתחום, לצורך הנחת תשתית להפחתת המחיר הסופי לצרכן, בטווח הקצר ובטווח הארוך.

 

במסגרת הבדיקה הכוללת, הצוות יבחן את השווקים השונים בתחום המזון, ובמסגרת זו את מקטעי הייצור, חסמי היבוא, ההפצה והשיווק לצרכן, ויעשה זאת גם בסיוע רשתות המזון. 

 

הניתוח ייעשה על בסיס נתוני המשק הישראלי והמגמות בו, תוך התייחסות להשוואה לשווקים דומים במדינות אחרות. הצוות רשאי להרחיב את בדיקתו לשווקים נוספים אשר קשורים לשוק המזון ויכול שבחינתם נדרשת לצורך גיבוש המלצותיו.

 

במסרת הבדיקה, הצוות אף יאתר כשלי שוק המונעים הגברת תחרות וירידת מחירים בשווקי המוצרים, לרבות חסמים להגברת היבוא בתחום. במסגרת זו הצוות מתבקש להתייחס לרמת הריכוזיות בענפים השונים ולחסמי הכניסה למתחרים.

 

בסופה של בדיקה מקיפה, הצוות ימליץ, ככל שיידרש, על הפעולות הנדרשות להגברת התחרות לשם רווחת הצרכנים בשווקי החלב בפרט והמזון בכלל, לרבות שינויי החקיקה הנדרשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי
צילום: כפיר סיון
מומלצים