שתף קטע נבחר

צילום: דבר צה"ל

כך נראה הנזק לספינה: "היינו יכולים להיהרג בים"

לידי ynet הגיעו סרטון ותמונות המתעדים את הנזק שנגרם לספינה האירית Saoirse, שהייתה אמורה להשתתף במשט לעזה. "זה פיגוע טרור", טוענים הפעילים, שמפנים אצבע מאשימה לעבר ישראל ומבטיחים להפליג לרצועה בכל זאת

"אם היינו מפליגים כמתוכנן אנשים היו יכולים להיהרג, זו הייתה סכנה גדולה באופן קיצוני" - כך אמר הבוקר (יום ה') פינטאן ליין, הרכז הארצי של התנועה האירית למשט לעזה ואחד מאנשי צוות הספינה Saoirse, שהציג ל-ynet סרטון ותמונות ראשונות, המעידות לכאורה על כך שישראל חיבלה בכלי השיט. צפו בווידאו, המראה את הנזק לספינה.

 

המשט לעזה - סיקור נרחב ב-ynet:

אחרי החבלה בספינה "ג'וליאנו" שעגנה ביוון, טענו אתמול מארגני המשט כי ישראל חיבלה גם בספינה האירית שעגנה בנמל ג'וצק בטורקיה. עשרים פעילים היו אמורים להפליג על Saoirse לרצועת עזה, אבל במצבה הנוכחי היא כנראה לא תיקח חלק במשט. לפחות שישה מהפעילים מתכוונים להצטרף לספינה אחרת.

 

מארגני המשט העבירו ל-ynet תמונות של צינור המדחף, שלטענתם מהוות ראיות לכך שמדובר בחבלה מכוונת שתוצאותיה היו יכולות להיות הרות אסון. לדברי ליין, כמה מנוסעי הספינה הבחינו בנזקה בצורה שטחית ביום שני בערב. ביום שלישי ירדו למים צוללנים, שדיווחו כי מדובר בנזק רציני. אתמול נמשתה הספינה מהמים ונבדקה על-ידי אנשי מקצוע.

 

"מזל שהבחנו מראש" 

"הצוללנים שעשו את זה (הכוונה למי שחיבל בספינה - א.מ) החלישו את צינור המדחף, עקרו ממנו חתיכה, וגרמו לו להתעקם לגמרי, מה שהיה מוביל לשבירה שלו בעת הפלגה", טען ליין, "מדובר בנזק דומה מאוד לנזק שנגרם לספינה היוונית-שבדית באתונה, כך שבטח לא מדובר בצירוף מקרים. מה עוד, שרואים שמדובר בנזק מכוון, מעשה ידי אדם".

 


החבלה בצינור. "נזק מכוון, מעשה ידי אדם"

 

ליין הוסיף כי "הנזק לספינה גדול ומכוון. ייקח שבוע, שבועיים ואולי יותר לתקן אותה, כך שלא נספיק לתקן אותה בזמן והיא לא תוכל להשתתף במשט". הוא טוען שמדובר בפיגוע טרור של ממש, שביצעה ישראל: "היה לנו מזל גדול שהבחנו בזה מראש, אם היינו מפליגים כמתוכנן מבלי להבחין בכך אנשים היו יכולים להיהרג, זו הייתה סכנה גדולה באופן קיצוני". לדבריו, החבלה תוכננה על מנת שתפגע בספינה בלב ים ולא על מנת לקרקע אותה.

 

"ישראל ממשיכה לתקוף. לאחר שבשנה שעבר היא תקפה במים בינלאומיים, עכשיו היא תוקפת בנמל טורקי", טען ליין, ד"ר להיסטוריה שהשתתף גם במשט הקודם לרצועת עזה שהסתיים במותם של תשעה פעילים על סיפון המרמרה.

 

להערכת מארגני המשט, עלות תיקון הספינה יכולה להגיע ליותר מ-15 אלף אירו.

למרות שהתיקון ייארך זמן רב, ליין וחמישה מחבריו, ביניהם אזרח לובי, לא מתכננים להישאר בבית: "התחושות של האנשים כאן קשות, כי הם יודעים שהם יכלו להיפגע. אבל לא נוותר, אנחנו נצטרף בימים הקרובים לאחת הספינות האחרות המשתתפות במשט ונפליג לעזה. לא ניתן לישראל לעצור אותנו".

  

אנשי התנועה באירלנד צפויים לקיים היום מסיבת עיתונאים בדבלין, בה הם צפויים להציג את הממצאים השונים המצביעים לטענתם על פגיעה מכוונת מצד ישראל. הם צפויים לבקש מממשלתם להגיב למעשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנזק שנגרם לספינה
ליין. יפליג לעזה בכל מקרה
Saoirse מחוץ למים
מומלצים