שתף קטע נבחר

צילום: דבר צה"ל

פעילים על הספינה במשט: "לא נחזור ליוון"

יונתן שפירא, ישראלי הנמצא על הספינה האמריקנית שעוכבה על-ידי היוונים, לאחר שיצאה בדרכה לעזה ללא אישור, אמר ל-ynet כי הוא חושש לחזור ליוון, כיוון שלדבריו יכולים לחבל שם בספינה. משא-ומתן מתנהל בין חיל הים היווני לקברניט הספינה

יוון הבהירה כי לא תעניק אישור לספינה האמריקנית "תעוזת התקווה" לצאת ללב ים, אך הפעילים עליה מתעקשים שלא לחזור לנמל באתונה. אחד הפעילים, יונתן שפירא, אמר הערב (יום ו') ל-ynet: "ביקשו שנחזור, אך אמרנו שאנחנו לא מרגישים בטוחים בנמל ביוון, בשל הסכנה שיחבלו בספינה שלנו, כמו שחיבלו במנועים של ספינות אחרות". הספינה יצאה להפלגה, למרות שמוקדם יותר היום אמרו המארגנים של המשט כי הספינות לא ייצאו לדרכן לפני יום שלישי.

 

בשעה 16:45 עזבה הספינה האמריקנית את הנמל. הספינה היוונית יצאה להפלגה לקול מוזיקה והפעילים נופפו לשלום, לצוותי התקשורת שהיו על החוף. כעבור 25 דקות היא נעצרה על-ידי ספינה של משמר החופים היווני.

 

שפירא, טייס חייל האוויר לשעבר, עדכן: "אנחנו למעשה מעוכבים כרגע בים, לאחר שכבר יצאנו להפלגה. אוניית משמר החופים עומדת לידנו". הוא הביע תקווה, כי השלטונות באתונה יאפשרו לספינה להמשיך בדרכה ליעדה - נקודת המפגש של הספינות, בדרך לרצועת עזה.

 

הטייס הסרבן הפנה אצבע מאשימה לשלטונות באתונה: "יש להם פקודות מהמערכת הפוליטית שלהם, שנלחצת על ידי ישראל. שמענו שהקבינט שלהם הורה להם שלא לתת לאף אונייה לצאת. זו הוכחה לכך שלא מדובר בבעיות אצלנו באוניה, שמחזיקה בכל האישורים והתקנים. אין להם שום סיבה חוקית לעצור אותנו כאן. השאלה היא כמה היוונים ימתחו את זה. אנחנו רבים פה עם חיוך על הפנים ומטען של אלפי מכתבים איתנו. תלינו שלט גדול הספינה: 'מי שולט בים - האם זה פוסידון (אל הים היווני - א.מ) או נתניהו', אנחנו מקווים שהיוונים יוכיחו שלא נתניהו".

 

"טענו שאין רשות לעזוב"

מידאה בינגמין, תושבת וושינגטון, הנמצאת גם היא על הספינה האמריקנית סיפרה ל-ynet: "הם טוענים שאין לנו רשות לעזוב. אמרנו שאנחנו לא יכולים לחזור וכי יותר בטוח לנו כאן עם כל החבלות שגורמים לספינות שלנו בנמל".


נעצרו אחרי 25 דקות. הספינה האמריקנית ביוון (צילום: רויטרס)

 

היא אמרה, כי מי שיחליט האם לחזור ליוון יהיו אנשי צוות הספינה. "הם מבקשים שנחזור, זה תלוי בקפטן כרגע. רבים כאן על הסיפון מסרבים לחזור. הם מאוד ידידותיים. עד כה הם לא עלו על הסיפון. אנחנו לא מפחדים. הם לא כמו הישראלים, הם לא יתקפו אותנו. הם אמרו לנו בואו נחזור ונאכל יחד צהריים".

 

ממשרד ההגנה האזרחית ביוון פרסם הודעה, עוד לפני שהמשט יצא: "בהמשך להחלטת השר לענייני הגנה אזרחית, יציאתן של ספינות מנמלי יוון תחת דגל יוון ודגלי מדינות

 זרות, אל האזור הימי של עזה, נאסרה היום. על פי הוראת מפקדת משמר החופים, ננקטו כל האמצעים כדי לאכוף את ההחלטה".

 

הספינה האמריקנית "תעוזת התקווה" אמורה להכיל כ-50 נוסעים, אנשי צוות ועיתונאים. ביניהם הטייס הסרבן יונתן שפירא, שנמנה על הצוות המשיט את הספינה. דקות לאחר ההפלגה, הנוסעים נופפו לשלום, ואחד מהם אף דיווח בשמחה: "עד כה לא עצרו אותנו, לא יודע כמה רחוק נגיע". אך אז נעצרה הספינה האמריקנית בידי צוות משמר החופים היווני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הספינה עוזבת את הנמל
צילום: רויטרס
פעילים שנשארו ביוון
צילום: רויטרס
מומלצים