שתף קטע נבחר

הרב יעקב יוסף נחקר ושוחרר תוך פחות מחצי שעה

לקראת מהומות נוספות? בנו של הרב עובדיה, שהתחמק ולא התייצב לחקירה בפרשת "תורת המלך", נעצר בחשד להסתה - בדרך חזרה מהתפילה. הוא שוחרר לאחר חקירה קצרה. בנו: "הבלשים קפצו עלינו ברמזור, זו חטיפה. תהיה מחאה ציבורית"

למשטרה נמאס להמתין לרב, אבל תוך פחות מחצי שעה היא שחררה אותו. הרב יעקב יוסף נעצר הבוקר (יום א') בחשד להסתה בשל תמיכתו בספר "תורת המלך", בזמן שהיה בדרך חזרה מתפילת שחרית בקבר שמעון הצדיק, בשכונת שייח ג'ראח בירושלים. כוחות משטרה השתלטו על רכבו בירושלים והובילו אותו לחקירה קצרה במטה הארצי. לאחר פחות מחצי שעה, הוא שוחרר לביתו. בנו כבר הבטיח: "אבא לא מתרגש מהשוטרים, תהיה מחאה ציבורית. הציבור ייצא לשטח להפגין".

 

במשך זמן רב טיפלו במשטרה בכפפות של משי בבנו של הרב עובדיה, שהתחמק ולא התייצב לחקירה בפרשת "תורת המלך" - במטרה לא לשחזר את המהומות שהחלו לאחר עיכובו לחקירה של הרב דב ליאור. "יש כאן פוטנציאל נפיץ", אמרו במשטרה לפני כמה ימים על ההחלטה להמתין עם עיכובו לחקירה של הרב יוסף, חבר כנסת לשעבר. 

 

שוטרי היאחב"ל הגיעו לרב יוסף בתום מעקב ממושך, וכמו במקרה הרב ליאור, חקרו אותו בקצרה - ושחררו אותו. לנוכח העובדה שהיה ברור שגם הרב יוסף אמור להיחקר על תמיכתו בספר, העוסק בהלכות הריגת גויים בזמן מלחמה, הוא הוקף בימים האחרונים בטבעת של חסידיו, שרצו למנוע מהמשטרה להתקרב אליו. כדי למנוע עימותים מיותרים, החליטו במשטרה שלא לעצור אותו בשבוע שעבר, כדי לנסות להרגיע את הרוחות.

 

עם זאת, המשיכו בלשי היאחב"ל, תחת פיקודו של תת-ניצב חיים איפרגן, לעקוב אחר הרב יוסף כל העת. צוותי היחידה נפרשו באזור ביתו של הרב בירושלים וחיכו לשעת כושר, בה יהיה הרב מבודד מנאמניו. כך היה הבוקר, בשעה שהיה בדרכו חזרה לביתו אחרי התפילה, ואז הוא עוכב לחקירה על-ידי בלשים שלא לבשו מדים.

 

"בושה וחרפה שרב נעצר על דעה תורנית"

עמרם יוסף, בנו של הרב שהיה איתו ברכב, תיאר את רגע המעצר: "חזרנו מתפילת ראש חודש. שתי דקות לפני שהגענו לבית, קפצו עלינו בלשי המשטרה ברמזור, הראו לנו תעודות והורו לנו לצאת מהרכב ולקחו אותו. מדובר ברכב צבאי של תלמיד של הרב, שהוא גם רב סרן בצבא. את הרב, אבי, לקחו לחקירה. רכב בילוש נוסף העלה את נהגו של הרב, כשאותי הותירו בשטח".


"אבא לא מתרגש מהשוטרים". הרב, אחרי השחרור (צילום: עטא עוויסאת)

 

"מדובר בחטיפה, גניבה של הרכב לכל דבר", האשים בנו של הרב. "אין להם שום אישור לקחת רכב פרטי. בושה וחרפה שבמדינת היהודים עוצרים רב על דעה תורנית ואילו נגד אנשי השמאל לא פותחים אפילו בחקירה לאחר שהסיתו מפורשות לאלימות". חבר הכנסת מיכאל בן ארי מסר בתגובה: "המשטרה הוכיחה שהיא חזקה על רבנים אוהבי ישראל. נראה אותם גיבורים על שייחים שמסיתים במסגדים ואנרכיסטים שפועלים נגד ישראל".

 

המחאה הראשונה נגד מעצר הרב פרצה כבר הבוקר. ברחוב משה זקס, סמוך לשדרות חיים בר-לב, הובערו צמיגים כמחאה, ככל הנראה בידי חסידיו. אנשי תחנת לב הבירה עצרו לחקירה שלושה צעירים שניסו לחסום את דרכה של הרכבת הקלה בשדרות חיים בר-לב. הם נלקחו לחקירה, והרכבת המשיכה בדרכה.

 

הרב ליאור, אחד ממנהיגי הציבור הדתי-ציוני והרב החשוב ביותר ביהודה ושומרון, נעצר בשבוע שעבר על ידי בלשי היאחב"ל במחסום המנהרות, ליד ירושלים, ושוחרר לאחר חקירה קצרה. מעצרו עוצר התפרעויות ומהומות, במהלכן נעצרו למעלה מ-20 מתומכיו. החקירה עוררה גם ביקורת חריפה על המשטרה והפרקליטות מצד גורמי ימין. בתגובה, פירסמו הפרקליטות, השר לביטחון פנים - ומאוחר יותר גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו - הודעות גיבוי למערכת אכיפת החוק.

 

בעקבות מעצרו של הרב ליאור והעימותים, הביע מנהיג הזרם החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, את התנגדותו לספר "תורת המלך" העוסק בהלכות הריגת גויים בזמן מלחמה. גם הרב עובדיה, שבנו חתם על הסכמה לתוכן הספר ונעצר בהמשך, הצטרף אליו.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעצר ברכבו, בדרך חזרה מהתפילה
צילום: עטא עוויסאת
נחקר פחות מחצי שעה במטה הארצי
צילום: עטא עוויסאת
ח"כ בן ארי: "המשטרה חזקה על רבנים"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים