שתף קטע נבחר

הרב יוסף שתק בחקירה, הפרות סדר לאחר המעצר

בנו של הרב עובדיה, שנחקר בחשד להסתה, סירב לענות לשאלות ולא הסכים לתת טביעות אצבעות. ח"כ זאב סיפר כי "הרב בהלם" והשר אדלשטיין ביקר את המשטרה והפרקליטות. לאחר החקירה: צמיגים הובערו בירושלים, צעירים ניסו לחסום את הרכבת הקלה

לא ענה לשאלות, לא הסכים לתת טביעות אצבעות. הרב יעקב יוסף, שנעצר הבוקר (יום א') ושוחרר לאחר חקירה שארכה פחות מחצי שעה, לא שיתף פעולה עם החוקרים. "הרב בהלם מכל המעצר הזה, הוא לא מבין על מה זה", אמר ל-ynet ח"כ נסים זאב, שנפגש עם הרב לאחר החקירה. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למעצר. "ישראל היא מדינת חוק ואיש אינו עומד מעל החוק ואני תובע מכל אזרח לכבד את החוק", אמר בפתח ישיבת הממשלה. בצהריים אמורה להתקיים עצרת תמיכה מרכזית מתחת לביתו של הרב יוסף.

 

שוטרי היאחב"ל הפתיעו את בנו של הרב עובדיה יוסף, ונכנסו למכוניתו בדרכו חזרה מהתפילה. הם לקחו אותו לחקירה, ולאחר כחצי שעה ואחרי שסירב לתת טביעות אצבעות, הוא שוחרר בערבות של 5,000 שקלים. הרב נחקר בחשד להסתה לאחר שהמליץ על "תורת המלך", ספר תורני הדן בהלכות הריגת גוי בעת מלחמה.

 

ח"כ זאב האשים את פרקליטות המדינה כי היא מנהלת "רדיפה נגד עולם התורה ונגד גדולי ישראל, הסתה נגד הציבור התורני". לטענתו, המעצר היה "מעשה אנטי-דמוקרטי - חלק ממגמה של הפחדה". לדבריו, אם תימשך המגמה הזו, "מחר כל חזן קורא בתורה ייחשב למסית ומדיח. זו תפיסה מרוקנת ועקומה. בשום מקום דמוקרטי בעולם לא מתנהגים כך כמו בולשביקים על הבעת דעה. איפה חופש הדיבור?".

 

זמן קצר לאחר פרסום דבר המעצר החלו הפרות סדר באזור ירושלים. ברחוב משה זקס, סמוך לשדרות חיים בר-לב, הובערו צמיגים כמחאה על מעצרו של הרב יוסף, ככל הנראה בידי חסידיו. לפי שעה, אין הפרעה לתנועה. משטרת ירושלים מסרה כי היא ערוכה בכוחות מתוגברים למניעת הפרות סדר וחסימות.


הרב בבית הכנסת. "לא מבין על מה המעצר" (צילום: עטא עוויסאת)  

 

במקביל, שוטרי תחנת לב-הבירה עצרו לחקירה שלושה צעירים שניסו לחסום את דרכה של הרכבת הקלה בשדרות חיים בר-לב. הם נלקחו לחקירה, והרכבת המשיכה בדרכה בנסיעות הניסוי.

 

ח"כ זאב: "פרובוקציה של מישהו בפרקליטות"

על פי ח"כ זאב, בספר "תורת המלך", שבגינו נעצרו הרבנים דב ליאור ויעקב יוסף, אין הסתה לגזענות או לרצח ערבים או גויים בכלל, ואף לא "ריח של הסתה", אלא "הכל פרובוקציה של מישהו בפרקליטות שלא מבין את הספר ולא מכיר את

הסגנון ההלכתי".

 

הוא הדגיש כי כלפי המשטרה אין לו טענות, משום שזו רק עושה את עבודתה, אך "מי שמפיץ את זה בצורה כזו בפרקליטות הוא המסית נגד הציבור הדתי, כאילו מדובר בפנאטים מסיתים".

 

"אני לא יודע אם זה בזדון או שבטעות יסודו, אבל כל המעצר הזה הוא חמור ביותר", אמר ח"כ זאב, "אם אין אפשרות לרבנים לכתוב דבר הלכה או להמליץ על ספר כזה - זהו זמן אפל ושפל ביותר לדמוקרטיה בישראל, שחופש הדיבור הוא מיסודותיה".


"פרובוקציה של מישהו בפרקליטות"? הרב יוסף נחקר (צילום: עטא עוויסאת)

 

ח"כ זאב הוסיף כי ניתן לחלוק על מסקנות "תורת המלך", אך זו לא סיבה להפוך את מחבריו ותומכיו לגזענים, משום ש"כמעט אין הלכה שלא שנויה במחלוקת". לדבריו, על אף הדעות השונות על הספר עצמו, בעניין ההתנגדות למעצר וחקירת הרבנים יש קונצנזוס בציבור הדתי והחרדי.

 

"רבנים הם הראשונים שצריכים לבוא לחקירה" 

גם השר יולי אדלשטיין מתח ביקורת על התנהלות המשטרה והפרקליטות בפתח ישיבת הממשלה. "אנחנו מדינת חוק ובכל מדינת חוק פועלים לאכיפת החוק. יחד עם זאת, הייתי שוקל טוב מאוד, כפי ששקלנו במקרים רבים, נחיצות אמיתית של כל פעולה של המשטרה

והפרקליטות".

 

הוא הוסיף: "אני לא מחלק ציונים ולא בדקתי את היחס בין ימין ושמאל, אבל בכל דמוקרטיה יש התחשבות גם בשיקולים רחבים לגבי אכיפת החוק. אני בטוח שבענייני ספרות הלכה ודברים כתובים אפשר להתחשב".

 

מנגד, השר מיכאל איתן ביקר את התנהלותו של הרב יוסף. "כאשר המשטרה חוקרת, לא הנחקר הוא שקובע אם הוא מגיע או לא מגיע לחקירה", אמר השר בישיבת הממשלה, "אזרח טוב, במיוחד רבנים וח"כים, הם הראשונים שצריכים לבוא, ללא שאלות ותנאים. עצם הסירוב להגיע הוא קריאת תיגר על שלטון החוק".

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מתפלל
צילום: עטא עוויסאת
נחקר לחצי שעה ושוחרר. הרב יוסף
צילום: עטא עוויסאת
מגמה של הפחדה. ח"כ זאב
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים