שתף קטע נבחר

אורי דביר, איש הטיולים הוותיק, הלך הלילה לעולמו

לפנות בוקר נפטר בביתו אורי דביר, איש אהבת הארץ, מורה דרך ותיק, מחבר עשרות ספרי טיולים ויוזם פרויקט "שביל ישראל" שטיוליו אף התפרסמו ב-ynet. "נקודת חן" בנוף הארצישראלי

אורי דביר, איש הטיולים ואהבת הטבע, הלך הלילה (א') לעולמו בגיל 80. דביר נפטר במיטתו ולא היה ידוע על מחלה מסוימת שממנה סבל.

 

דביר, מורה דרך שעל ברכיו התחנכו אלפי מטיילים ואנשי אהבת הארץ, נולד בשנות ה-30, והיה ראש הוועדה לשבילי ישראל בחברה להגנת הטבע והחל לתור את הארץ עוד לפני קום המדינה בתנועת השומר הצעיר ולאחר מכן כנהג אגד.

 

בשנות ה-50 הצטרף לחברה להגנת הטבע ועסק בסימון שבילים ובמיפוי של כמעט כל שבילי ישראל - פרויקט ששם את המדינה על המפה בכל הנוגע למיפוי וסימון שבילים. הוא ערך מפות טיולים וסימון שבילים של החברה להגנת הטבע, ביניהן מפות נייר מנויילנות בקנה מידה 1:50,000. על מפעל חייו לסימון שבילים ומיפוי הארץ, קיבל דביר פרס מהחברה להגנת הטבע, ובאוגוסט 2008 קיבל אות על מפעל חיים בשל תרומתו לאיכות הסביבה.

 

"שביל ישראל", אותו פרויקט ענק שבו מטיילים הולכים את הארץ מצפון ועד דרום, הוא פרויקט שיזם דביר בתחילת שנות ה-80, על פי הרעיון של העיתונאי אברהם תמיר. באותם ימים גם הגיש את תוכנית הטלוויזיה המוכרת "נקודת חן" בערוץ הראשון שעסקה בטיולים וטבע והיתה אֵם כל תוכניות הטיולים בישראל. בנוסף, הקים דביר את החוג ללימודי ארץ ישראל במכללת בית ברל בראשו עמד עד 1990.


אחראי למיפוי שבילי הטיולים שלנו עד היום. דביר (צילום: יוסי אלוני)

 

"מאחרוני הטייקונים של ארץ ישראל"

בשנים האחרונות הצטרף דביר לצוות הכתבים של המגזין "טבע הדברים" ופרסומיו וטיולים המיוחדים התפרסמו בערוץ התיירות של ynet. כמו כן, פרסם דביר יותר מ-30 ספרי טיולים, ביניהם את סדרת "נקודת חן" שעסקה בטיולים באזורים שונים בישראל, כמו גם את הספרים "בין הטיפות" וכן ספרי תיירות בארצות הברית שתורגמו לשפות שונות.

 

אודי רן, העורך הראשי של "טבע הדברים" מספר על האיש: "דביר הוא מאחרוני הטייקונים של ארץ ישראל, איש שמכיר את הארץ כמפה מהלכת, כל שביל, כל אתר - והסיפורים שמאחוריהם. כשאומרים - גדלתי עליו, מתכוונים - גדלתי על סיפוריו. קשה ללמוד את אהבת ארץ ישראל מסיפורים. צריך לספוג אותה.

 

"אורי כתב עבור טבע הדברים מאז הופיע במערכת, בשנת 2002, והודיע שהדרך היחידה לשמור על הארץ שלנו - היא לאהוב אותה, והדרך היחידה ללמד את עם ישראל לאהוב אותה - היא דרך שביליה.

 

"אומרים - אין אדם שאין לו תחליף, ואין חבר שיש לו. במקרה הזה, פרט לאובדן של חבר, אין לי ספק שישראל איבדה את המצפן שמילא בתוכן גם את המצפון, את השייכות, את הגאווה הלאומית. וכשהארץ שלנו מחפשת את דרכה בין הכוחות שפועלים עליה, מתוך ומחוץ, אובדן שכזה כואב פי כמה".

 

מאגודת מורי הדרך לתיירות בישראל, שדביר נמנה עם ראשוניה, נמסר כי "אורי דביר היה חבר ותיק באגודת מורי הדרך לתיירות בישראל והיה אחד הפעילים בה. דורות רבים של מורי דרך אשר התחנכו בקורסי מורי הדרך, היו חניכיו. בפברואר השנה, בכנס השנתי של אגודת מורי הדרך, קיבל דביר את תואר יקיר האגודה בהוקרה על פעילותו למדינת ישראל לאגודה ולמטייליה. אורי דביר היה מוביל הדרך. אוהב הארץ שספריו הנחילו לישראלים רבים את אהבת הטיולים בארץ. יהיה זכרו ברוך".

 

דביר היה נשוי ואב לארבעה וסב לנכדים. הוא התגורר בשכונת הדר-יוסף בצפון תל אביב. ההלוויה תתקיים מחר (ב') בשעה 17:00 בבית העלמין "בית עולם" שבקיבוץ חורשים.

 

מערכת ynet מודה לאורי דביר על פועלו למען הטבע, טיוליו המיוחדים ואהבת הארץ. יהי זכרו ברוך.

 

לטיולים האחרונים של אורי דביר ב-ynet:

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלפים התחנכו על ברכיו. דביר
צילום: יוסי אלוני
טייל עד ימיו האחרונים. דביר בשטח
צילום: יוסי אלוני
מומלצים