שתף קטע נבחר

תוכנית 'סופרטנקר הנדל"ן' אושרה בקריאה ראשונה

ראש ממשלה נתניהו התייצב על דוכן הכנסת כדי לקדם את הצעת החוק במסגרתה יאושרו באופן מזורז תוכניות בנייה חדשות ברחבי הארץ. עיקרי התוכנית, שזכתה לרוב של 51 מול 20 מתנגדים: הנגשת הפריפריה, סיוע לצעירים לרכוש דירות והסרת חסמים ביורוקרטיים

הצעת החוק הממשלתית לפתיחת "נתיב מהיר" לאישור מזורז של תוכניות בנייה גדולות למגורים, שיכללו לפחות 200 יחידות דיור, אושרה הערב (ב') בקריאה ראשונה ברוב של 51 מול 20 מתנגדים, וללא נמנעים. 

 

 

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הטיל על ועדת הכנסת לקבוע האם הוועדה שתכין את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית תהיה ועדת הפנים או ועדת הכלכלה, או שמא ועדה משותפת לשתיהן.

 

מי שהציג בפני המליאה את הצעת החוק היה ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעצמו. הצגה אישית של הצעת חוק על ידי ראש ממשלה, היא דבר נדיר, שקדמה לה רק הצגת חוק ההתנתקות לפני 10 שנים בידי ראש הממשלה דאז אריאל שרון.

 

בראשית דבריו אמר נתניהו כי הבעיה העיקרית היא שמאז הקמת המדינה האוכלוסיה גדלה והלכה, אולם השטח נותר באותו הגודל, לשם כך הפתרון העיקרי אותו הוא מציע בחוק הוא הגדלת היצע הדירות באופן משמעותי. "נקטנו במספר צעדים כדי להגדיל את מלאי הדירות, ואנחנו הולכים להוסיף שני דברים מרכזיים", אמר נתניהו.

 

"צעד הכרחי ראשון לשינוי מצב הדיור, אמר ראש הממשלה, הוא פתרונות תחבורתיים חדשים שינגישו גם את אזורי הנגב והגליל - קו רכבת מהירים, כבישים חדשים וכו'". "צעד נוסף", אמר נתניהו, "הוא סיוע לצעירים לרכוש דירות, באמצעות מענקים של עד 100 אלף שקל". נתניהו אף ציין מתן תמריצי מס, על מנת להכניס יותר דירות שעומדות ריקות להשקעה, לשוק.

 

נתניהו עוד הוסיף כי פקק אדיר יחסית ייחודי לישראל הוא הבירוקרטיה בתכנון ושיווק הדירות במדינה. "לפני למעלה מ-50 שנה הוקם גוף ממשלתי שנקרא מנהל מקרקעי ישראל שהופקד על שיווק הדירות, ואני יכול להגיד שאין מקום בארץ שלא שמעתי בו תלונות על הביורוקרטיה במדינת ישראל... בשנתיים האחרונות עשינו דבר שלא נעשה במשך עשרות שנים, רפורמה מבנית יסודית במנהל מקרקעי ישראל. בלי טיפול בפקק הזה שום דבר לא יזוז".

 

לבני: "כיבוי שריפות במקום הלא נכון"

לטענת נתניהו, הפקק השני הוא פקק התכנון, המתייחס לקשיים בתכנון דירות במדינה. "זה לוקח לפחות חמש שנים, אין דבר כזה ולכן מוכרחים רפורמה יסודית. זה תהליך יסודי לשנות נהלים  של שנים וזה מחייב דיונים רציניים", אמר ראש הממשלה, והוסיף: "לאזרחי ישראל אין זמן לחכות ולכן במקום שנחמיץ את הזמן הזה אנחנו נעביר החלטה כהוראת שעה למסלול ירוק למסלול מהיר וזריז. אנחנו מביאים בעצם את ועדות הדיור הלאומי - מסלול מהיר בתכנון שמטרתו להביא עשרות אלפי דירות לשוק בזמן הקרוב".

 

בסיום דבריו אמר נתניהו כי כל התהליכים שהציג מחייבים התגייסות של הכנסת ושל משרדי הממשלה, והביע הערכתו לשרי הפנים, האוצר והבינוי והשיכון ולאנשי משרדיהם. הוא גם הודה לחברי הכנסת ואמר כי הוא בטוח שיאשרו את הצעדים החשובים האלה.

 

עם רדת נתניהו מהדוכן עלתה ציפי לבני, יו"ר האופוזיציה, לשאת דברים, במסגרתם תקפה את נתניהו: "הורדת מחירים נדרשת בכל תחום ולא רק בדיור. זוגות צעירים לא גומרים את החודש. המאבק של הקוטג' הפך להיות מאבק של הבית. הורים רוצים לדעת שלילדים יהיה איפה לגור לאחר מכן ומגלים שהדירה הולכת ומתרחקת מהישג יד. מנאומי ראש הממשלה אי אפשר לקנות במכולת. בעוד הוא מדבר מחירי הדיור עלו בשנתיים האחרונות בין 20%-30%. זה אלתור בניסיון לכבות שריפה וכמו תמיד שופכים את המים במקום הלא נכון".

 

לאחר לבני עלה ח"כ חנא סוויד (חד"ש) ואמר כי הצעת החוק לא נותנת פתרון לבעיות הדיור במגזר הערבי. ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי התוכנית כלל לא נותנת פתרון דיור בר השגה עבור הזוגות הצעירים שידם אינה משגת לרכוש דירות.

 

בעקבות אישורו הראשוני של החוק מסרה החברה להגנת הטבע כי "במקום שישקיע מאמצים בלקדם תוכניות שכבר אושרו, ישחרר חסמים, ויוציא לפועל למעלה מ-150 אלף יחידות מאושרות ובכך יעלה את היצע הדירות, נתניהו משקיע אנרגיות בקידום חוק לא אחראי ומסוכן, אשר יוביל לפגיעה בזכויות הציבור לדיור איכותי ולשטחים פתוחים ערכיים, ובזכות הציבור להשתתף בהליך התכנון".

 

מהומה בכנסת

הצעת החוק כבר הונחה על שולחן הכנסת בשבוע שעבר, "לקידום מהיר ויעיל של תוכניות הבנייה למגורים" כאמור בדברי ההסבר, במקום ההליכים הקיימים הנמשכים לפחות 3 שנים. הממשלה מציינת בהסבר לחוק כי ההסדרים לצמצום לוחות הזמנים נקבעו "תוך שמירה על איכות התכנון ועל הוגנות ושקיפות ציבורית. כדי למנוע הטיות והפליות ההסדרים יחולו רק על תוכניות שתגיש המדינה לבנייה על אדמות מנהל מקרקעי ישראל".

 

הוועדות המיוחדות שיוקמו במחוזות יעסקו רק בתוכניות הנושאות המוגדרות למטרות "דיור לאומי למגורים", זה כינוי המותג, הכוללות 200 יחידות ומעלה, "תוך התייחסות לתמהיל וליחס בין דירות קטנות וגדולות, כדי לתת מענה למגוון צורכי המגורים. זאת כדי להבטיח את מלוא תשומת הלב והזמן של הוועדות וחבריהן אשר ייוחדו לטיפול בבעיית המחסור בתכנון זמין לבנייה למגורים".

 

אתמול פרצה מהומה בכנסת, לאחר שנודע כי נתניהו התגייס לזרז את חקיקת ה"סופרטנקר של הנדל"ן" וגילוי המאבק המתרחש מאחורי הקלעים לגבי זהות הוועדה שתטפל בחוק להקמת "ועדות הדיור הלאומי" לאישור מהיר של יותר מ-200 תוכניות בנייה ברחבי הארץ.

 

בסיעת קדימה טענו שמהלכו של נתניהו הוא ניסיון ל"מחטף קואליציוני", ובעקבות התערבותו של ח"כ יעקב אדרי מהסיעה, נאלץ יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) לבטל את הישיבות המיוחדות לקידום החוק אותן הוא קבע, עוד לפני שהחוק עבר אפילו בקריאה ראשונה - ישיבות עליהן דיווחנו כאן ב-ynet.


פורסם לראשונה 04/07/2011 18:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים