שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

בוא אלינו לים: על שיט בכנרת והפלגה לסוריה

זיאמה חייקין היה מראשוני ארגון "הפועל" שתחתיו פעלה "הסקציה הימית", שהניחה את היסודות לספורט הימי בארץ. באוסף המשפחתי התגלה ים של תמונות מאותה התקופה

כפי שסיפרנו בפרקים הקודמים, זיאמה חייקין, בן למשפחת חייקין, היה מראשוני ארגון הפועל במה שנקרא "הסקציה הימית". כבר בשנת 1929, עוד שהיה בעמק הירדן, החל בפעילות זו על הכנרת: משחה הכנרת ושיט סירות. פעילותו זו גברה כאשר עבר לעבוד בחיפה.

 

לפרקים הקודמים על משפחת חייקין:

 

באוסף זה, תצלומים רבים מאוד של פעילות ימית. חבל מאוד שלמרביתם אין תאור ותיארוך. אפשר באופן כוללני לציין שהם התרחשו בשנות ה-30.

 

אביא לפניכם בפרק זה מבחר מהתצלומים של הפרק הימי בחייו של זיאמה. יכול להיות שחלקכם יזהה את המבנים הנראים וכך נדע את מקום ההתרחשות, או אולי קרובי משפחה ויהיו בידינו גם שמות השותפים לפעילותו של זיאמה.


1. זהו פנקס חברותו של זיאמה מס' 1469 בארגון "הפועל" (השם המלא: התאגדות לתרבות גופנית) של הסתדרות העובדים העברים בא"י, משנת 1934. הוא נרשם עוד בשנת 1932.


2. דף מתוך פנקס החבר (עם הדגשות שלי - נ.מ.). הוועידה מכריזה על אקטיביזציה מוחלטת של החברים, ורק מחלה, נסיעה או טרדת העבודה ועסקנות ציבורית - משחררת. ועידת הפועל החליטה על 4 איגודים ארציים לפעילותה: כדורגל, ספורט הים, עזרה ראשונה, מקהלות ותזמורות.


3. המטרה: לפתח את כוחותיו הגופניים והפסיכיים של העובד. המהות: יעודה ההיסטורי של תנועת הפועלים לבנות את מולדת העם העברי העובד. לגאול את המוני העם העברי מחיי הגלות ולהעבירו לחיי עבודה פרודוקטיביים הבנויים על יסודות כלכליים, סוציאליים ופוליטיים צודקים בארץ ישראל (ראו מה קורה לפועל שאינו מכיר בהשתייכותו המעמדית. המסמך מביע דאגה כוללנית לכל חייו של האדם, והניסוח כאילו מתוך המניפסט הקומוניסטי). "הועידה שולחת את ברכתה הנאמנה לאכסוקוטיבה של האינטרנציונל.....".


10-4. סדרת תצלומים של השקת סירה. אין תאריך או מקום. אולי המבנה שממנו מוציאים את הסירה מוכר למי מהקוראים ויגלה לנו אם בחיפה או תל-אביב?


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11. תצלום פנוראמי של קיסריה (אולי עתלית) שבה התאמנו חברי הסקציה הימית בשיט סירות.


12. הספינה "רחף" חיפה שנפגעה מסערה בים מוטלת על החוף.


13. טיול של אנשי הפועל בארץ (מקום ללא זיהוי). במרכז עומד דוד בן גוריון (עם מגבעת) ומאחוריו אברהם הרצפלד.


19-14. סדרת תצלומים שעליהם נכתב "שיט לסוריה". בתצלומים רואים את קהילת ישראל בסוריה, איננו יודעים באיזה עיר. אולי יודעי דבר יוכלו לזהות לנו על פי מבנה בית הכנסת באיזו קהילה מדובר.


15.


16.


17.


18.


20.


21. זיאמה עם הגה הסירה.


22. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה מתגייס זיאמה לצי הבריטי על ספינה שולת מוקשים ימיים. בתצלום זיאמה בלבוש אמודאי. בשנת 1944 פגע בו נגיף מחלת הדבר על אחת מאוניות הצי הבריטי, והוא מת מהמחלה ב-20 לאוקטובר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א-ב. מפגש הסקציה הימית של "הפועל" בחיפה (האדומה)
ב.
ג-ד. פעילות הסקציה הימית בחוף תל אביב
ד.
ה-ו. פעילות שיט במוצא הירקון
ו.
ז. כינוס הפועל
מומלצים