שתף קטע נבחר

צפו בחיילים ומחלצי חיות מצילים חמור מבור עמוק

חיילים מחיל האוויר וצמד מחלצי בעלי חיים, איחדו כוחות כדי להציל חמור מבוגר שנפל לבור מים עמוק באזור בית-לחם ושרד בו כשבוע. כיצד הרימו את החמור ללא מנוף? צפו בסרטון

חמור בבור. בתחילת החודש קיבל צביקה תמוז, מעמותת "פגסוס - למען הסוסים והחמורים בישראל", דיווח מחיילים בחיל האוויר, כי חמור נפל לבור עמוק סמוך לכפר חוסאן, מערבית לבית-לחם.

 

"מעדויות החיילים שהיו בפעילות מבצעת באזור, הסתבר שהחמור נפל לבור בעומק של כארבעה מטר ושרד את הנפילה. הוא הצליח לשרוד שם בלי מזון ומעט מים במשך כשבוע", מספר תמוז ל-ynet, שדיווח על החיה הפצועה למשרד להגנת הסביבה.

 

גלי דוידסון, ראש אגף להגנת בעלי חיים במשרד להגנת הסביבה אישרה את המימון לחילוץ הדחוף. למחרת בבוקר, הגיע תמוז, מלווה בשימי יצחק, פעיל בעמותה ומומחה בגלישה, אל המחסום הצבאי בבית"ר עילית. לאחר שחברו לכוח הצבאי, הם זכו לליווי מאובטח עד שהגיעו לאזור בו אותר הבור ובתוכו החמור.

 

 

המחלצים גלשו לבור, החיילים משכו את החמור החוצה

"היה לנו ברור מהרגע הראשון שהחמור זקוק לעזרה ולאחר שקיבלתי דיווח על המקרה, החיילים שלי יצרו קשר עם צביקה", מספר ל-ynet סגן אורן ליץ, מ"פ בגדוד "רם" של חיל האוויר. ליץ ושלושה מחייליו ירדו עם צמד המחלצים לשטח, בזמן ששאר הכוח איבטח אותם מהכביש.

 

"השטח היה קשה למעבר גם של רכב שטח, כי היו בו הרבה סלעים, עצים ושיפוע חד מאוד", מגלה תמוז. "הבחנתי בחמור בתוך בור מים ברוחב של כשלושה מטר. מדובר בחמור מבוגר, שנראה רזה וחלש". 

 

לאחר שיצחק גלש אל הבור בזהירות, הוא רתם את החמור לריתמה מיוחדת והעלה את החבלים אל החיילים. "זה היה מסובך להביא לאזור מנוף כדי להרים את החמור והערכתי כי במאמץ קבוצתי אפשר יהיה להרים אותו החוצה", אומר תמוז.

 

המ"פ והחיילים החלו להרים את החמור באיטיות מעלה. "החמור שיתף פעולה ולא התפרע. למרות שהוא נתקע מעט בדופן הבור, בסופו של דבר, הוא יצא בשלום החוצה וכולם מאוד שמחו שהוא בחיים", הוא מוסיף.

 


מקבל מים על קרקע בטוחה (צילום: שימי יצחק, פגסוס)

 

החמור מחפש בית חדש

לדברי מ"פ לוץ, מלאכת הרמת החמור לא היתה קלה. "הוא שקל להערכתי יותר ממאה קילוגרם. זה עצוב לראות אותו במצב כל כך רעוע ואני שמח שיכולנו לקחת חלק בהצלה שלו".

 

החשש הגדול של תמוז היה לגבי מצב בריאותו של החמור. "שבוע בלי מזון ומים יכולים תוך זמן קצר להסתיים במוות או קריסה של החמור ושמחתי שיכולנו להוציא אותו במהירות משם", הוא אומר. כוח החילוץ פינה את החמור אל הכביש שם העניק לו תמוז מים בדלי. החמור הובל אחר כבוד אל קרון ההובלה של העמותה ונלקח לטיפול רפואי.

 


צילום: צביקה תמוז, פגסוס

מחפש בית. החמור עם המחלצים, צביקה ושימי (צילום: באדיבות עמותת "פגסוס")

 

מבחינתו של תמוז, זה היה מעין שידור חוזר למבצע דומה שלקח בו חלק בדצמבר האחרון, לאחר שכלב נפל באזור לבור בעומק של כ-10 מטר וחולץ בשלום.

 

וטרינר העמותה, ד"ר רוני חאייק, הגיע לבדוק את החמור הפצוע והעניק לו לו עירוי נוזלים וטיפול תומך. כעבור יומיים של התאוששות, מספר תמוז כי החמור חזר לעצמו והתחזק. "דרושה לו עוד תקופת שיקום כדי להשמין ולשפר את יכולת ההליכה שלו, אבל בסופה הוא יהיה בר אימוץ. נשמח למצוא לו בית מתאים".

 

  • לאימוץ החמור, ניתן ליצור קשר עם צביקה תמוז בטל:' 050-9797123 או בדוא"ל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החמור בדרך למעלה
צילום: צביקה תמוז, פגסוס
צילום: שימי יצחק, פגסוס
מבט מהבור. החיילים מושכים את החמור למעלה
צילום: שימי יצחק, פגסוס
מומלצים