שתף קטע נבחר

חולמים על משק חקלאי בזול? תעברו לנגב

שלושה ישובים בנגב מציעים למתיישבים חדשים נחלות הכוללות מגרשים לבנייה בשטח של עד 2.5 דונם, אופציה לצימרים ואפשרות לעשרות דונמים חקלאיים

בעבור אלה שתמיד רצו משק חקלאי, הנגב מציע כמה אפשרויות אטרקטיביות וזולות יחסית. על פי מרכז המידע הארצי להתיישבות בנגב ובגליל, שלושה ישובים בנגב מציעים למתיישבים חדשים נחלות הכוללות מגרשים לבנייה בשטח של עד 2.5 דונם, אופציה לצימרים ואפשרות לעשרות דונמים חקלאיים – ללא תשלום כלל או בעלות דמי הפיתוח בלבד.

 

 

אזור פתחת ניצנה שבמערב הנגב, השייך למועצה האזורית רמת הנגב וממוקם כ-50 דקות נסיעה מבאר שבע, הוא ככל הנראה מהאזורים האחרונים בישראל שבהם עדיין ניתן לקבל משק חקלאי בחינם או כמעט בחינם.

 

על פי מרכז המידע וההתיישבות הארצי לנגב ולגליל שמפעילה תנועת אור, הישובים קדש ברנע, באר מילכה וכמהין קולטים בימים אלה משפחות חדשות ומציעים מגרשים של בין דונם ל-2.5 דונם לבנייה ועד 70 דונם נוספים לשימוש חקלאי, ללא תשלום כלל או תמורת תשלום דמי הפיתוח בלבד.

 

קדש ברנע - 2.5 דונם לבנייה ושטח חקלאי, עם אפשרות לצימרים: מושב קדש ברנע, הגדול מבין ישובי פתחת ניצנה, קולט בימים אלו משפחות חדשות המעוניינות להקים בישוב משק חקלאי, ומעניק לתושביו את המגרשים הגדולים מבין שלושת הישובים – 2.5 דונם לבנייה. משרד הבינוי והשיכון אחראי לפיתוח המגרשים.

 

המגרש נמסר תמורת עלות פיתוח התשתיות בלבד, הנעה בין 50,000 שקל ל-100,000 שקל, כשלמעוניינים בכך יוקצה גם שטח המיועד לחקלאות. בקרוב תיכנס לתוקף תב"ע חדשה למושב, המתירה בנייה של שלוש יחידות דיור על השטח המיועד לבנייה, בנוסף לשלוש יחידות אירוח (צימרים).

 

באר מילכה - דונם לבנייה ו-70 דונם חקלאיים תמורת דמי פיתוח: בישוב החדש באר מילכה, שעלה לקרקע בשנת 2006, ניתן לקבל מגרש של דונם לבנייה ועד 70 דונם חקלאיים תמורת תשלום דמי פיתוח בסך 45,000 שקל והתחייבות לבניית בית במקום. במסגרת ההתחייבות לבנייה, כל מתיישב נדרש להפקיד 120,000 שקל שיוחזרו אליו במהלך בניית שלד הבית.

 

משפחות שלא יהיו מעוניינות בשטח החקלאי יוכלו לקבל רק את המגרש לבנייה תמורת תשלום דמי הפיתוח. איציק לוי, חבר ועד הנהלה בבאר מילכה ובוועדת הקליטה, ומנהל פרוייקטים ובינוי בתנועת אור, סיפר כי "יש פה חוויה של הרפתקאה, לקחית חלק בבניית יישוב חדש. עניין המחירים זה לא הכי חשוב, הגם שמדובר במחירים אטרקטיביים. אנשים שמבקשים להגיע לנגב רוצים גם לקחת חלק בעשייה. יש כאן משקים מצליחים, בין הגדולים בישראל, של עגבניות שרי, כרם יין מעולה, מטעי רימונים וזיתים. מעבר לכך, הנגב מציע איכות חיים. אקלים נוח, חינוך טוב לילדים וחיי קהילה מגוונים".

 

כמהין - דונם לבנייה ואופציה לשטח חקלאי ללא תשלום: מושב כמהין קולט משפחות לחברות במושב לאחר שנת מועמדות, עם אופציה להקמת משק חקלאי. המושב מציע מגרש של דונם לבנייה ושטח חקלאי למעוניינים להקים משק, למשפחות שיתגוררו במושב בשכירות לתקופת ניסיון של שנה. הקרקע לבנייה ולחקלאות כרגע ללא תשלום. התב"ע של המושב נמצאת כיום בתהליך שינוי המיועד להגדיל את שטחי המגרשים לבנייה.

 

מרכז המידע הארצי להתיישבות בנגב ובגליל מופעל על ידי תנועת אור, שהוקמה בשנת 2002 במטרה ליישב ולפתח את הנגב והגליל. עד כה הקימה אור 6 ישובים חדשים בנגב ובגליל – סנסנה, מרחבעם, מצפה אילן, חרוב, באר מילכה וגבעות בר – ויישבה עשרות גרעיני התיישבות צעירים בישובי הפריפריה. 

פורסם לראשונה 07/07/2011 19:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מימוש חזונו של בן גוריון
צילום: טל שגיא
מומלצים