שתף קטע נבחר

מחוסרי דיור לרה"מ: אל תקדם בחטף תוכנית הדיור

לקראת מרתון הדיונים לאישור חוק ועדות הדיור הלאומי, "הקואליציה לקידום הדיור בר-ההשגה" קראה בסוף השבוע לנתניהו לא לאשר בחטף את החוק. "ההצדקה היחידה לעקיפת הליכי התכנון הרגילים - רק בזירוז יצירת פתרונות דיור בהישג ידה של האוכלוסייה עם הכנסה בינונית ונמוכה"

"הקואליציה לקידום הדיור בר-ההשגה" יצאה בסוף השבוע באזהרה לראש הממשלה כי חוק ועדות הדיור הלאומי "עלול לגרום יותר אסון מתועלת ואסור להעביר אותו במחטף". הפניה לנתניהו יצאה לקראת מרתון הדיונים לאישור החוק שייפתח היום (א') בוועדה משותפת של הכנסת.

 

 

לשבוע הראשון נקבעו ארבע ישיבות של הוועדה, בקצב שנועד להעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית לפני סוף החודש, אז מתחילה פגרת הקיץ.

 

ה"קואליציה" מייצגת ארגונים חברתיים ומומחים מהאקדמיה. במכתב לראש הממשלה נכתב כי "ההצדקה היחידה לעקיפת הליכי התכנון הרגילים בהצעת החוק הממשלתית יכולה להיות רק בזירוז יצירת פתרונות דיור בהישג ידה של האוכלוסייה עם הכנסה בינונית ונמוכה". מגזרים אלה כוללים רובם ככולם את ציבור חסרי הדיור הסובלים ממצוקת ההיצע האפסי בשוק.

 

לטענת עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח, החתום על המכתב לנתניהו, הצעת החוק "מתעלמת מצרכי האוכלוסייה הזאת ואיננה כוללת הוראות מפורשות לתכנון פתרונות הדיור בר-השגה. בכך היא עלולה להביא בפועל לידי כך שעתודות הקרקע הגדולות במרכז הארץ ייהפכו לשכונות הומוגניות לאוכלוסיה אמידה, באופן שרק יגביר את הקיטוב החברתי".

 

מכתב ה"קואליציה" מדגיש כי לפי רוח החוק אישורי ועדות הדיור הלאומי אמורים להתמקד בתוכניות בניה גדולות על קרקעות ציבוריות "בניגוד לעקרונות של צדק חלוקתי ושוויון בחלוקת משאבי הקרקע". זאת על אף שבמהותן יש מקום לתכנון הכולל גם דיור בר השגה ודיור ציבורי. לכן מתבקשת הממשלה לקבוע בהן "הוראות להתאים חלק ניכר מהתוכניות לצרכי האוכלוסיות שבמצוקה ולתכנן שכונות תוך שמירה על תמהיל חברתי".

 

עו"ד גן-מור אמר, כי "נושא החוק מורכב ובעל השלכות דרמטיות על התכנון, החברה והסביבה, ולכן מטריד אותנו במיוחד שהכנסת מתכוונת לדון בו בחופזה, מה עוד שכבר קיים מאגר גדול של יחידות דיור מתוכננות", לפיכך, "אין הצדקה לעקוף את הליכי התכנון הרגילים, אלא רק אם ההליך המזורז נועד לקדם פרויקטים של דיור בר-השגה. אחרת די לכל היותר בחיזוק כוח האדם המקצועי במוסדות התכנון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: צביקה טישלר
מומלצים