שתף קטע נבחר

אל תשלו את עצמכם: חלומות אינם מטרות

באופן הכי ברור ופשוט, מטרה הינה משהו מאוד ספציפי שאתה יכול לזהות, שאתה משתוקק להשיג, שאתה מתכנן להשיג ואתה מקדיש את מירב מאמציך על מנת להשיג

חלומות אינם מטרות, חלום לכשעצמו הוא פסיבי, לא נדרש הרבה לחלום, כל אחד יכול לחלום. לעומת זאת מטרות הן אקטיביות, הן דורשות פעולה, הן דורשות מאמץ, הן דורשות ממך לקום ולעשות משהו.

 

אם נדמה את החלום ל "גן עדן", אזי המטרות יהיו המדרגות ל "גן עדן". המטרות הינן הצעדים שיובילו אותך להפוך את החלום למציאות.

 

לפני שנבין מהי מטרה, בואו נבין מה אינה מטרה

מטרה אינה משאלה, מטרה אינה אמירה באוויר, ירייה באפלה בציפייה שמשהו יקרה, או שמישהו יעשה את העבודה, מטרה אינה ערפל, מטרה אינה הימור, מטרה אינה "שליפה מהמותן", מטרה אינה מעשה קסם.

 

באופן הכי ברור ופשוט, מטרה הינה משהו מאוד ספציפי שאתה יכול לזהות, שאתה משתוקק להשיג, שאתה מתכנן להשיג ואתה מקדיש את מירב מאמציך על מנת להשיג.

 

מטרה עשויה בהחלט להיות קטנה כגדולה, אין למעשה מטרה קטנה, כל אדם מגדיר באופן הכי אינדיבידואלי ואינטימי את המטרה שלו ועד כמה היא מאתגרת אותו. כל מטרה, ואנו מתכוונים לכל מטרה, אם וכאשר מתייחסים אליה בדרך הנכונה, היא בת השגה.להצבת ולהשגת מטרות נדרשת לא מעט עבודה, עליך לפנות ולהשקיע משאבים כמו: זמן, אנרגיה, כסף ועוד.

 

בעולם הקריירה ובחיים בכלל, כשאתה מחליט להציב מטרה חדשה, חשוב שתדע שעליך לרכז מאמצים לעבר השלמת המשימה ולהשתמש בחכמה וביעילות במשאבים. אם אינך יכול בעת זו להפנות ולרכז את המשאבים הנחוצים לעבר השלמת והשגת המטרה, עדיף להמתין ולצאת לדרך כאשר הדבר יתאפשר.

 

הרעיון אינו לעשות "ולשחק אותה" כאילו אני עושה הרבה צעדים ופעולות. תמיד תזכרו את השאלות החשובות: מה אני עושה? לשם מה אני עושה? הרעיון מבוסס על עשייה ממוקדת לעבר מטרה ספציפית, כאשר אני יודע בדיוק לשם מה אני פועל, לאן הפעולה הזו תוביל אותי, היכן אני נמצא על ציר הזמן המוקדש למטרה הזו. כך אנשים מצליחים עובדים - בונים תוכנית ופועלים ליישם אותה.

 

S.M.A.R.T

הנה מודל חכם- מודל S.M.A.R.T , אשר מציג דרך מצוינת להצבת מטרות ולהגשמתן. Specific- מוגדר; Measurable – מדיד; Attainable בר- השגה;Realistic -; מציאותי -Time-sensitive מסגרת זמן.

 

מוגדר - מטרות אינן יכולות להיות מעורפלות, מטרה מעורפלת יוצרת תוצאה מעורפלת, מטרה מעורפלת יוצרת עתיד מעורפל. כאשר אנו מגדירים באופן חד מה המטרה והופכים אותה למטרה ספציפית מאוד, אנו רותמים את הכוח של החלומות שלנו לביצוע פעולות משמעותיות להשגת המטרה.

 

כאשר אנו יודעים לאן אנו מכוונים, מכינים סדר עדיפויות ומארגנים את ניהול הזמן, אנו עושים זאת עבור מטרה מאוד ספציפית, אנו ממוקדים ומפוקסים להשגת התוצאות המצופות. אנו לא נמצאים יותר במגרש של "הניחושים", של "אני תוהה אולי", מטרה קונקרטית היא כל כך חשובה, ברגע שתנהג באופן זה, המטרות יפעלו כמגנט ויובילו אותך דרכן.

 

מדיד - מעבר להגדרה ספציפית מה המטרה שלי, אני חייב לקחת בחשבון שהמטרה תהייה מדידה, מתי אנו מתקדמים ובכמה, אם בשעות, אם בק"ג, אם בכסף וכדומה. כאשר יש אפשרות למדוד, אזי קיימת אפשרות לנהל. קיבעו יעד, עם זאת קיבעו יעדי משנה שתהיו מסוגלים למדוד אם אכן אתם משיגים את היעד, תגרמו לשינוי לקרות אל מול עיניכם, היו מפורטים: אני רוצה להצליח בעבודה אינו יעד ולא מטרה, אני רוצה לחסוך כסף לחופשה אינו יעד.

 

הציבו קריטריונים למדידת ההתקדמות, הישארו צמודים למסלול, כאשר תחוו את ההתלהבות של ההישגיות, הדבר ימריץ אתכם לבצע את הפעולה הבאה לעבר המטרה הבאה בדרך ליעד.

 

בר השגה - עזרו לעצמכם להשיג את היעד, אחת השגיאות הנפוצות שאנשים עושים היא הצבת יעד גדול וגבוה מידיי! הכוונה בהחלט טובה, המוטיבציה גדולה, ההשראה קיימת, אך כמעט תמיד התוצאה המיוחלת לא תגיע. אם תציבו מטרה של לגשת ל- 10 ראיונות עבודה בשבוע, סביר להניח שלא תשיגו אותה, גם אם המוטיבציה שלכם בשמיים. יעד של להוריד 1-2 ראיונות נשמע יותר סביר, אתם גם תצליחו לבנות תוכנית להשיג אותו ועצם השגתו תמריץ אתכם להמשיך גם בשבוע הבא. זוכרים איך אוכלים פיל? נכון, חתיכה אחר חתיכה.

 

מציאותי - המושגים בר השגה ומציאותי יכולים לבלבל, מטרה יכולה להיות ברת השגה, אך לא מציאותית. לדוגמה: נניח שאתה בעודף משקל שמסכן את בריאותך והחלטת סוף סוף שאתה חייב להוריד 60 ק"ג. בר השגה? בהחלט! לא מציאותי לבצע זאת תוך ארבעה חודשים!

 

יש לדאוג שהידע הנדרש לביצוע הפעולה הינו זמין, שהפרויקט שעומד לפניכם תואם את האסטרטגיה הכללית שלכם, שאתם לא מתנגשים עם ערכי החיים שמלווים אתכם.

 

מסגרת זמן - אחד האספקטים הכי משמעותיים שיש לכל מטרה הינו העובדה שלכל מטרה יש סוף, מסגרת זמן שמוקצה לכל מטרה. כאשר אתה מקצה זמן מדוד לכל מטרה, זה מעודד אותך להתחיל, כי אתה יודע שיש לזה גם סוף, אתה לא רוצה להישאר מאחור. אחד הכלים החשובים שמסייעים לפרק מטרה גדולה למטרות משנה, הינו להקצות לכל מטרת משנה זמן לביצוע, כך תגיע ליעד הגדול שהוגדר בזמן כלשהו.... בזמן! מסגרת זמן גורמת למחויבות, ללא מחויבות קשה להשיג מטרות.

 

הכותבת היא מנכ"ל התמרה - תהליכים בעיצוב חיים. ניתן לפנות אליה בדוא"ל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עליך לרכז מאמצים
צילום: shutterstock
גלית תגורי משה
צילום: צדוק משה
מומלצים