שתף קטע נבחר

הכרת תודה מהאוצר: מקימי פרויקט חברתי יפוטרו

29 צעירים אידיאליסטים הקימו 17 מרכזים חדשים של פרויקט להב"ה ללימוד מחשבים בעיירות פיתוח. כעת מחפשים מפעילים חדשים במקומם שישתכרו 5,000 שקל במקום 7,000 שקל לחודש. העובדים: "פוגעני וחסר היגיון". האוצר: "זה מיקור חוץ"

משרד האוצר פרסם מודעות דרושים למציאת עובדים שינהלו ויפעילו 17 מרכזים חדשים של פרויקט להב"ה של משרד האוצר - פרויקט חברתי ללימוד מחשבים ואינטרנט בעיירות פיתוח. עד כאן הכל נשמע בסדר. אלא שלמעשה, המרכזים כבר קמו באוקטובר 2010, ומאז כבר נערכו מכרזים וגוייסו 29 צעירים אידיאליסטים תושבי הנגב והמשולש, שעבדו ימים ולילות בהקמתם.

 

כעת, אחרי שהמרכזים כבר עומדים על הרגליים, מתברר כי במשרד החשב הכללי באוצר מתכוונים לפטר אותם ולגייס במקומם אחרים - בטענה שגיוסם של המייסדים היה זמני. בעבר קמה ועדה של האוצר שקבעה כי יש להעביר את הפרויקט למשרד ממשלתי אחר כיוון שהוא לא מתאים לאופי פעילות האוצר. ההמלצה לא בוצעה.

 

 

העובדים הפגועים שלחו מכתב לשר האוצר, יובל שטייניץ, למבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, למבקר הפנים באוצר, דני גבאי, לסגן החשב הכללי, טל הרמתי, ולמנהל הפרויקט, יוסי טובול, ובו מחו על המכרז להחלפתם.

 

"להב"ה הוא מיזם חברתי עם חשיבות עליונה בצמצום פערים ואני מזדהים באופן מוחלט עם מטרותיו ורואים בעבודתנו כזכות תוך השקעה ומסירות", כתבו העובדים לשר ולפקידים, "בחודשים האחרונים עברנו הליך לימוד וחניכה ארוכים ואנו מפעילים את המרכזים באופן מלא למרות שהם מאויישים באופן חלקי. יש היענות עצומה בשטח לקבלת שירותי הדרכה מהמיזם".

 

"השבוע התבשרנו בתקשורת כי הסתיים מכרז ייעודי לבחירת חברות לגיוס כוח אדם למכרז, ולאחר כמה ימים, לתדהמתנו, גילינו מודעות בפורטל דרושים לחיפוש מנהלים ומדריכים למרכזים שאנחנו הקמנו, כלומר, עובדים למשרות שאנחנו מאיישים. זאת, לאחר שיצרנו קשרי עבודה עם מוסדות, עמותות, גנים, בתי ספר ותושבים והשקענו את כל מרצנו".

 

"ייתכן שעומדת לפנינו האופצייה לנהל מו"מ מחודש עם החברה שזכתה במכרז. אבל כיום אנחנו משתכרים בין 6,000 ל-8,000 שקל ברוטו לחודש ומקבלים קרן השתלמות ופנסיה, ואילו במכרז החדש מדובר בשכר של בין 4,700 ל-5,700 שקל לחודש, ללא תנאים סוציאליים. העסקת מנהלים ומדריכים בתנאים הללו תביא לירידה חמורה באיכויות ההדרכה שאנחנו כל כך מתגאים בה ולפגיעה קשה בתפקוד המרכזים ולתחלופה תמידית של כוח אדם. האוצר ממיר שירות טוב בשירות רע לטובת חברת השמה שכל עניינה הוא להרוויח כסף ולספק את המינימום לעובד".

 

"כיצד יכול פרויקט שחרט על דיגלו לצמצם פערים לבצע מהלך כל כך פוגע בעובדים? ומה ההגיון בו?" שואלים העובדים, "לאור זאת, אנו מבקשים לבטל את המכרז ההרסני, הנצלני והפוגעני ולמצוא פתרון קבוע להמשך העסקתנו".

 

יש לציין שרק שבעה מהעובדים המועסקים כיום בפרויקט גוייסו והקימו אותו בסוף השנה שעברה, ו-22 נוספים גוייסו בחודשים האחרונים. גורם המעורה בנושא טוען כי בראיונות העבודה של שבעת העובדים הראשונים לא נאמר להם כי הם יפוטרו תוך פחות משנה, ואילו ל-22 העובדים החדשים יותר נאמר בפירוש כי העסקתם היא זמנית. 23 מהעובדים חתמו על המכתב שנשלח לשטייניץ ואילו שישה העדיפו שלא לחתום עליו.

 

האוצר: צר לנו

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בשנת 2010 החליט שר האוצר על הרחבה משמעותית של פרויקט להב"ה - מ-14 ל-31 מרכזים. בימים אלו נבחרו החברות הזוכות במכרז להפעלת המרכזים החדשים, במודל של 'מיקור חוץ', אחריות כוללת על תפעול ואיוש המרכזים שבאחריותם".

 

"במסגרת המכרז, התבקשו החברות הזוכות לקחת בחשבון כי המרכזים מופעלים באופן זמני על ידי עובדי חברות המחשוב. החברות הזוכות הודיעו כי תצענה לעובדים להשתלב במתן השירותים הניתנים באמצעותן. משרד האוצר עומד בקשר עם החברות הזוכות, ונעשה מאמץ כנה לפתור את הסוגייה גם אל מול נותני השירותים הקיימים במקביל להתקדמות עם מימוש המכרז".

 

"כיוון שמדובר במודל של 'מיקור חוץ', אין משרד האוצר מתערב בתנאי ההעסקה והשכר לפיהם מועסקים עובדי החברות הזוכות. יחד עם זאת, צר לנו שעל אף העובדה שמשרד האוצר עשה כל שביכולתו ליידע את החברות והמועמדים בכך שמדובר בפתרון זמני, חלק מנותני השירותים עלול להיפגע כתוצאה מהמהלך".

 

להב"ה היא יחידה באוצר שנועדה לצמצום הפער הדיגיטאלי. במרכזים מעבירים לתושבים קורסים וסדנאות להכרת המחשב והאינטרנט לילדים ולמבוגרים בעזרת לומדות, סדנאות, משחקים ופעילויות. המרכזים החדשים הוקמו השנה בדימונה, ערד, קריית גת, קריית מלאכי, מודיעין עלית, בני ברק, מראר, טייבה, סכנין ובקה-ג'ת, בנוסף למרכזים הקיימים בצפת, רמלה, נצרת עלית, בית שמש, מגדל העמק, נתיבות, טירת כרמל, אופקים, בית שאן, רהט, שפרעם, באר שבע ואור יהודה. יש לציין כי אין כל קשר בין הפרויקט לבין הארגון באותו שם "למניעת התבוללות בארץ הקודש".

 

המידע הראשוני הגיע באימייל האדום


פורסם לראשונה 10/07/2011 12:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים