שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נשיא לבנון: נחושים להגן על הגבול הימי בכל דרך
  ישראל קראה תיגר על הגבול הימי כפי שרואים אותו הלבנונים, ותובעת בעלות על שטח שבו יש לפי ההערכות מצבורי גז שטרם נחשפו. מישל סולימאן הבהיר: "ישראל רגילה להפר את החוק, נגן על הגבול הימי בכל האמצעים"

  נשיא לבנון, מישל סולימאן, הזהיר היום (ב') את ישראל מפני נקיטת "כל החלטה חד צדדית בנושא הגבולות הימיים בניגוד לחוק הבינלאומי, כפי שהיא רגילה לעשות בנושאים רבים". סולימאן אמר את הדברים על רקע החלטתה של ממשלת ישראל אתמול להעביר לאו"ם את עמדתה בנוגע לגבול הימי עם ארץ הארזים. לטענת ישראל, קו הגבול צריך להיות צפוני יותר, ולהותיר בידיה אזור שבו לפי ההערכות קיימים מצבורי גז טבעי נוספים מעבר לאלה שכבר נמצאו מול חופי ישראל.

   

  "לבנון נחושה ומוכנה להגן על אדמתה, על גבולותיה היבשתיים והימיים, על זכויותיה ועל אוצרות הטבע שלה בכל האמצעים

  האפשריים והלגיטימיים", אמר הנשיא הלבנוני סולימאן בעת שקיבל את פני שר הפנים של ארצו מארון א-שרבל, חבר הפרלמנט אכרם שהיב ומשלחת של אנשי ציבור לבנונים אחרים. הוא אמר כי "הסוגייה הזו צריכה להיות נושא לדיון ולימוד בממשלה, שתקיים את ישיבתה הראשונה אחרי שתזכה באמון ביום חמישי הבא".

   

  סולימאן הוסיף כי הממשלה החדשה תצטרך "לנקוט עמדה רשמית כדי לשמור על ריבונות לבנון, על אדמתה ועל משאביה". שר האנרגיה, ג'בראן באסיל, כינה את המהלך הישראלי "תוקפני". התגובה הישראלית הרשמית לאו"ם על שאלת הגבול הימי באה לטענת הממשלה בירושלים על רקע העובדה ש"הקואורדינאטות שהפקידו הלבנונים באו"ם סותרות את הסכם סימון גבולות שלבנון עצמה חתמה עם קפריסין ב-2007".

   

  שר החוץ של לבנון, עדנאן מנסור, אמר בראיון לאל-ג'זירה כי "ללבנון יש מספר דרכים לשמור על אוצרות הטבע שלה. לבנון מסתמכת על האפשרות

  הדיפלומטית עם האו"ם כדי להוכיח את זכותנו החוקית. ישראל טוענת שהיא שרטטה את גבולה הימי בהתבסס על החוק הבינלאומי, אולם מה שהיא עשתה בנושה זה פסול משום שהוא מהווה קריאת תגר נגד לבנון. לכן, אנו נראה אם אנו מחזיקים במסמכים המוכיחים זאת. משרד האנרגיה פועל להגיש תיק מסמכים ובכוונתו להציגו בישיבת הממשלה. על הממשלה יהיה לנקוט עמדה ועל הדיפלומטיה יהיה למלא את חלקה".

   

  אתמול כבר שלחה לבנון מסר מאיים לישראל, בדרג נמוך יותר. "זה תקדים כפי שהרגילה אותנו ישראל כשתקפה אותנו בים, באוויר וביבשה, ועתה היא עושה עם זכויות הנפט שלנו", אמר שר האנרגיה באסיל על ההחלטה הישראלית, "אין זה הנוהג של ישראל לכבד אמנות בינלאומיות". הוא הזהיר: "אם ישראל רוצה לתקוף אותנו - אין זה רק עניינו של חיזבאללה, אלא עניינו של כל לבנוני. שום לבנוני לא יסכים לוותר על זכויות הנפט ועל הזכויות בים".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נשיא לבנון מישל סולימאן. לשמור על הריבונות
  צילום: רויטרס
  הכל סביב הגז. ישראל סבורה שהמצבורים - שלה
  צילום: רויטרס
  מומלצים