שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  משרד החינוך: שבצו הספרדיות תוך שבועיים

  מנכ"ל משרד החינוך הודיע על הקמת ועדות שיבוץ למוסדות העל-יסודיים בחינוך החרדי, במטרה לפתור את בעיית הבנות שלא נמצא להן שיבוץ. חודש וחצי לפני פתיחת שנת הלימודים - כ-130 תלמידות בירושלים עוד לא יודעות היכן ילמדו

  הסוף לאפליה? מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני, הורה על הקמת ועדות מיוחדות לשיבוץ תלמידות שלא התקבלו למוסדות החינוך החרדיים העל-יסודיים לקראת שנת הלימודים הקרובה, זאת בעקבות טענות כי בתי הספר המבוקשים, מפלים לרעה מועמדות על רקע עדתי.

   

   

   

  במכתב לראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, ולראשי הערים החרדיות בני ברק, מודיעין עילית וביתר עילית - דורש שושני להקים ועדות שיבוץ שבהן חברים רבנים, נציגי ציבור ונציגים ממשרד החינוך, ולהשלים את הליך השיבוץ עד לתאריך ה-28 ביולי.

   

  במכתב שנשלח אמש (יום ב'), מציין המנכ"ל שושני את טענות הגורמים הנאבקים באפליה, לפיהן אין למוסדות החינוך נהלים שקופים וברורים לשיבוץ התלמידות, והוא מבקש מראשי הערים וממנהלי האגפים הרלוונטים "פעולה מיידית" בעניין. הוא קובע כי בכל ועדת שיבוץ שתוקם, יהיו שני נציגים תורניים אישי ציבור, קצין ביקור סדיר ומפקח מטעם משרד החינוך.

   

  התלמידות הוגדרו כ"נושרות"

  ל-ynet נודע כי בירושלים, למשל, ישנן כ-130 בנות שאינן משובצות למוסד חינוכי

  כלשהו לקראת שנת הלימודים הקרובה, מתוך כ-2,500 תלמידות העל-יסודי. בשנה החולפת שלוש תלמידות לא למדו כלל משום שלא נמצא עבורן סידור המקובל על כל הצדדים ובשנת הלימודים שקדמה לה נותרו 20 תלמידות בבית. האחרונות כבר הוגדרו על ידי העירייה כ"נושרות", והניסיונות לשבצן פסקו.

   

  גורמים במשרד החינוך אמרו ל-ynet כי המהלך נדחה כמה פעמים, בין היתר לבקשתו של סגן השר, ח"כ מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה), כדי שלא לפגוע במעמדם ובסמכויותיהם של מנהלי המוסדות, אך התעלמותם והיענותם הרפויה והמאוחרת למציאת פתרון, הביאה לבסוף את המשרד להודיע על הקמת הוועדות.

   

  במשרד הדגישו כי הוועדות יוקמו רק בערים חרדיות, כדי למנוע טענה של התערבות גורם שאינו בקיא בתחום החינוך החרדי.

   

  בעקבות כך, יקיימו ראשי איגוד מנהלי הסמינרים בצהריים (ג') דיון חירום אצל מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב. מנהלי הסמינרים חוששים כי ניטלה מהם הסמכות לקבלת ודחיית תלמידות, והם יבקשו מהרב אלישיב, "פוסק הדור", להכריע האם לשתף פעולה עם משרד החינוך.

   

  ח"כ אמסלם: "זה לא רציני"

  חבר סיעת ש"ס בעיריית ירושלים, אשר מישאלי, אחד הנאבקים באפליה העדתית בחינוך החרדי, בירך על המהלך וקרא למנהלי המוסדות להקדים רפואה למכה, ולפתור את הבעיה עוד לפני התערבות משרד החינוך.

   

  לדבריו, החלטת המנכ"ל שושני מאוזנת, משום שאין בה התערבות חיצונית בשיקולים החינוכיים של המנהלים אלא באמצעות ועדת רבנים. "רגע לפני הנפת הכלים שתהיה בידיים של הוועדה, אני קורא למנהלי הסמינרים לשבץ את הבנות באופן שוויוני ומלא עד פתיחת שנת הלימודים".

   

  יו"ר תנועת "עם שלם", ח"כ הרב חיים אמסלם, לא מרוצה עדיין. לדבריו, הכיוון אמנם חיובי, "אך הדבר דומה לבניית בית חולים בתהום תחת הגשר ההרוס. הפיתרון חייב להיות מערכתי, ולא כפלסטר לחולה סרטן. ועדה שתפקידה לשבץ את הבנות הנותרות רק בסיום תקופת הרישום, לאחר שמעבירים אותן מסכת התעללות והשפלה - זהו דבר לא רציני, לצערי".

   

  לפני כחצי שנה ערכה ועדת החינוך של הכנסת דיון מיוחד באפליה בקבלת ספרדיות לסמינרים

  החרדיים - זאת לאחר שקרוב לארבעים בנות לא החלו את שנת הלימודים. מנהל האגף לחינוך חרדי, איתמר בן-עזר, אמר אז כי הוא יכול להבין את המצב, משום שלכל משפחה "אופי, צבע וטבע" משלה, ויש צורך "להתאים תפוחים לתפוחים ואגסים לאגסים". הוא הדגיש כי אין כוונתו להבדלים עדתיים אלא להשקפות עולם שונות.

   

  מנכ"ל משרד החינוך אמר אז כי "מנהלי מוסדות חינוך הממומנים מימון מלא על ידי מדינת ישראל, אינם יכולים לקבוע את מי הם מקבלים ואת מי לא. מדינת ישראל היא שתקבע. נבדוק את כל התקנונים של מוסדות החינוך החרדים מחדש".

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שאף בת לא תישאר בבית
  צילום: נועם מושקוביץ
  לא מרוצה. הרב אמסלם
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים