שתף קטע נבחר

חברת החשמל: הפיצוץ משאיר אותנו בלי מזומנים

אחרי שטירפדה אינספור תוכניות התייעלות, הגיעה הקריסה: חברת החשמל הודיעה לבורסה כי הפיצוץ בצינור המצרי יגרום לה לרכוש סולר ויגדיל את הוצאותיה ב-3 מיליארד שקלים. "גם אם תיענה הבקשה להעלות תעריפים, תיווצר בעיה תזרימית"

חברת החשמל טירפדה עשרות נסיונות להתייעלות ולהבראה , וכעת, אחרי סדרת הפיצוצים בצינורות הגז במצרים והפסקות אספקת הגז היא עומדת בפני שוקת שבורה. כך עולה מהודעה ששלחה חברת החשמל הבוקר (ג') למשקיעים בבורסה.

 

 

בהודעה שפרסמה חברת החשמל נכתב כי "לאור העובדה כי קיימת אי רציפות בהספקת הגז הטבעי ממצרים, עד כדי הפסקה מוחלטת של הספקת הגז לתקופות ממושכות, ולאור העובדה כי קיימת אי ודאות לגבי המשך הספקה בעתיד של גז טבעי ממצרים, באופן מלא או חלקי, נדרשת החברה להיערך לייצור חשמל בחודשי הקיץ, בתמהיל דלקים שונה ויקר יותר".

 

אחת הסיבות לכך, טוענים בחברה, היא הוראת השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, להפעיל את תחנות הכוח של החברה בסולר ולא במזוט במקום בגז, כדי להקטין את זיהום האוויר: "תמהיל יקר זה נדרש גם בשל הוראות הצו של המשרד להגנת הסביבה המחייב שריפת סולר לפני שריפת מזוט. יצוין כי סולר הינו דלק יקר משמעותית ממזוט, אך מזהם פחות.

 

"החברה תידרש החברה לשאת בנטל תזרימי משמעותי, הצפוי להסתכם בתוספת בסך של 3.5-3 מיליארד שקלים בגין רכישת הדלקים החלופיים מעבר לתקציב המתוכנן לרכש דלקים לשנה זו. סכום זה עשוי להשתנות ככל שיהיו שינויים בכמות הגז הטבעי שיוזרם ממצרים. נכון למועד זה החברה צופה קשיים במימון העלות הנוספת ממקורותיה העצמיים בלבד".

 

העלאת התעריפים לא תמנע את המשבר

רשות החשמל מנהלת בימים אלה מאבק בממשלה ובכנסת כדי להעלות את תעריפי החשמל, וגם לאפשר לחברת החשמל להפעיל את התחנות במזוט.

 

אלא שמחברת החשמל נמסר לבורסה: "החברה פנתה לרשות החשמל (הממונה על קביעת תעריפי החשמל במשק. ת.ג) בדרישה להכיר במלוא העלות הנוספת במסגרת התעריף (ב-18%, ת.ג). יחד עם זאת, גם אם תיענה רשות החשמל לפנייה ותסכים להכיר במלוא העלות הנוספת במסגרת התעריף, לא יהווה הדבר מענה מיידי לבעיה התזרימית הצפויה, שכן התקבולים הנוספים כתוצאה מהעלאת התעריף, לא יתקבלו בחברה באופן מיידי".

 

לטענת חברת חשמל המדינה צריכה לפתור את הבעיה. "לאור האמור", נכתב בהודעה. "פנתה החברה לממשלת ישראל ולרשות החשמל, בבקשה לסיוע במציאת פתרון לבעיה התזרימית, הצדדים מקיימים דיונים משמעותיים במסגרתם נבחנות חלופות שונות לפתרון הבעיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
יו"ר ועד עובדי חברת החשמל, מיקו צרפתי
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים