שתף קטע נבחר

פתרון חדש למחירי הנדל"ן: הנחה במחיר הקרקע

אם לא הספיקו שלל התוכניות להרגעת שוק הדיור - יוצא אריאל אטיאס בתוכנית נוספת: במכרזים של המינהל הזוכה יהיה מי שיציע את מחיר הדירה הנמוך ביותר לרוכשים. על מה ויתרו? על מחיר קרקעות המינהל

תוכנית חדשה נוספת לפתרון מצוקת הדיור: שר השיכון, אריאל אטיאס, הודיע אתמול (ד') כי הוא לוחץ על ראש הממשלה ושר האוצר לאמץ תוכנית חדשה, לפיה קרקעות מנהל מקרקעי ישראל יוצעו ליזמים במכרז על בסיס מחיר הדירה למשתכן, כשמרכיב הקרקע ממחיר זה, לא יעלה על 51% מהערכת השמאי הממשלתי. השר אמר את הדברים בישיבת השדולה לדיור של חברי הכנסת.

 

תוכניות נוספות להרגעת שוק הדיור:

 

על פי תוכניתו של אטיאס, ההסדר יופעל בכל חלקי הארץ, שלהערכת השמאי לגבי מחיר הקרקע לא עולה על 400 אלף שקל, ובתנאי שיש לקרקע תוכנית בנייה מאושרת. התחרות במכרזים אלה תהיה על מחיר הדירה שיוצע למשתכן, הכולל את מרכיב הקרקע בהנחה, והזוכה יהיה מי שיציע את מחיר הדירה הנמוך ביותר למשתכן. 

 

"אני מגלגל את התוכנית לצמרת הממשלה כבר שנה וחצי, וכולם - ראש הממשלה, שר האוצר ונגיד בנק ישראל - מבטיחים לבדוק את הרעיון. זה הפיתרון הסביר ביותר למצוקת הדיור וניתן להסדיר אותו בהחלטה של מועצת מנהל מקרקעי ישראל שביצועה טעון אישור של שר האוצר. אני מאמין שבסוף ננצח, ואם נדרש לעגן את הרעיון בחוק, נפעל גם בכיוון זה" אמר השר. 

 

יו"ר השדולה ח"כ מירי רגב, הודיעה כי השדולה תסייע לקידום החוק, ותלחץ על שר האוצר לאמץ את הרעיון כאשר יופיע עם שר השיכון בוועדת הכספים בראשית שבוע הבא, בדיון על מצוקת הדיור. 

 

חסמי בירוקרטיה בשלטון המקומי

השדולה התכנסה עם ראשי ערים ומנהלי החברות הכלכליות ברשויות המקומיות, כדי לדון בהצעה משולבת על מודל בנייה למגורים באמצעות החברות הכלכליות העירוניות, במטרה להוזיל את מחירי הדירות לזוגות צעירים.

 

"התכנית אמורה למנוע את הקמת ערי האוהלים של מחוסרי דיור בארץ, שהם פרי המדיניות האטומה של הממשלה", אמרה רגב. שר השיכון אמר בתגובה כי הוא איננו מוסמך להקצות קרקעות בנייה למגורים לרשויות המקומיות מאחר שהחוק מגביל אותו להעמיד קרקעות רק להקמת מבני ציבור.

  

המודל שהציעו מנהלי החברות הכלכליות העירוניות, מורכב בעיקרו ממחירי קרקע ובנייה מוזלים (הקרקע בהפחתת מחיר השמאי - צ.ל) שיאפשרו למכור את הדירות ב 25% פחות ממחירי השוק. לדבריהם המחיר יהיה זול יותר ככל שמחיר הקרקע יהיה נמוך בהשוואה לשמאי הממשלתי. כמה מהם הציעו לקבל את קרקעות המנהל ללא תמורה וללא קשר עם הערכת השמאי.

 

השר העיר להם, לפני שפרש את תוכניתו, כי השמאי אינו קובע איזה מחיר לגבות אלא רק את שווי הקרקע. המינהל חייב לשווק את הקרקע במלוא המחיר לפי הערכת השמאי, כך שמרכיב מחיר הקרקע הוא אכן הקריטי ביותר שמכתיב את מחיר הדירה למשתכן.

 

לראשי העיריות אמר השר, כי הוא יברך על כל יוזמה שלהם, שתקדם את תכנון הבנייה, אפילו בעזרת מימון ממשלתי. עם זאת הוא הדגיש, "אם חשוב לכם להגדיל את היצע הקרקעות לבנייה, עליכם לזרז יותר את מתן היתרי הבנייה ליזמים שבידיהם קרקעות ותוכניות בנייה מאושרות".

 

"זהו הליך ביורוקרטי איטי, שנמשך בשלטון המקומי למעלה משנה בממוצע ואפילו שנה וחצי", הוסיף, "אתם יכולים לקצר את ההליך בלי עזרה של אף אחד. היתרי בנייה מהירים חשובים ליזמים יותר מכל. אני חי את זה כל יום ולא רוצה לספור כאן כמה תוכניות בנייה תקועות בערים השונות ואצל מי. אם כבר עשיתם משהו בכיוון הקיצור של הליכי מתן היתרי הבנייה, אתם עדיין יכולים לעשות הרבה יותר". 

 

בהקשר זה, בוועדת הכנסת שהחלה לטפל השבוע בחוק וועדות הדיור הלאומי (וד"לים), נמסר כי בצמרת הדמוקרטיה תקועות תוכניות מאושרות לבניית 160 אלף שקל יחידות דיור- יותר מהיעד המוצהר של החוק להגדיל את ההיצע בזירוז הליכי התזמון בשלוש השנים הבאות.

 

באשר לבניית דיור בר השגה למיעוטי יכולת, הזכיר השר ראשי ערים שמעדיפים לעודד בניית דירות גדולות על פני דירות קטנות, בגלל ציפיותיהם להכנסה גבוהה ככל האפשר מארנונה. באשר לעידוד בניית מגורים להשכרה, אמר השר כי בנייה זו לא משתלמת לחברות הנדל"ן הגדולות, בגלל התשואה הנמוכה והבעיות עם השוכרים, שלא משלמים שכר דירה ולא ניתן לפנות אותם. לדבריו, אם הממשלה תסכים לתת ליזמים הטבות במס שיפצו אותם על הבעיות הללו, ייתכן שניתן יהיה לעודד בנייה להשכרה. 

 

במהלך הישיבה תקפה ראש השדולה רגב את הממשלה, על שהפילה בראשית השבוע בוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק שלה להקפאת שכר הדירה למשך שנה ולהטיל עליו פיקוח, זאת כדי לתת לממשלה "פסק זמן מחשבתי", לגיבוש מנגנון לבלימת מחירי השכירות ומגורים.


פורסם לראשונה 13/07/2011 13:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים