שתף קטע נבחר

הרב אלישיב: "אפליה בסמינר - גזל המדינה"

מנהיג הציבור החרדי ליטאי ייאבק באפליה בעצמו, ויפעל לשלילת תקציבים ממנהלי מוסדות שיפלו בנות על רקע מוצאן. מקורב לרב אלישיב אומר כי הרב מתנגד רק להתערבות משרד החינוך

על אף שאתמול יצא חוצץ נגד התערבות משרד החינוך בשיבוץ התלמידות החרדיות בסימנרים, הרב יוסף שלום אלישיב מזהיר כי אם תימשך האפליה העדתית במוסדות אלה - הוא יפעל לשלילת תקציבים ממשלתיים מהם. מקורב ל"פוסק הדור"  הליטאי אמר כי הרב אלישיב מתנגד נחרצות להתערבות חיצונית, אך בכוונתו להיאבק באפליה בעצמו - וללא פשרות.

 

 

חיים כהן, הנחשב למקורב לרב אלישיב ול"בן בית" אצלו, מסביר כי המנהיג הליטאי סבור כי כל מוסד חרדי הנהנה מתקציבי המדינה ומפלה לרעה תלמידים או מועמדים ממוצא מזרחי, הוא "גנב וגזלן", וכי הוא הבהיר את עמדתו גם למנהלי המוסדות שהתייעצו עמו אתמול בעניין.

 

כהן הסביר כי לתפיסת הרב אלישיב, השתתפות המדינה היא מכספי משלמי המיסים - ובתוכם בני כל העדות - ולפיכך יש איסור הלכתי להפלותם בשם מוצאם.

 

"הרב לא מתעלם מהבעיה"

לדברי המקורב, הרב יוסף שלום אלישיב נאבק רבות למניעת האפליה, בין היתר באמצעות ועדת רבנים שהקים,

בפרסומם מעת לעת של גילויי דעת בחתימתו ביומון הליטאי "יתד נאמן", בהקמת מוסדות חדשים לפתרון הבעיה - וכן בהתערבות אישית לקבלת תלמידות ותלמידים מזרחיים לבתי ספר וישיבות אשכנזים – כולל בנים ובנות של אנשי ש"ס.

 

עוד אמר, כי כמה פעמים פעל הרב אלישיב לשלילת תקציבים ממנהלי מוסדות אשכנזיים יוקרתיים שאינם נשמעים לו, וייתכן כי ייאלץ להשתמש בסנקציה זו גם בפרשה הנוכחית.

 

"הם עוד עלולים לחטוף", הזהיר כהן. "הרב ממש לא מתעלם מהבעיה ומתנגד רק להתערבות משרד החינוך. כדי למנוע מצב כזה הוא קבע שחובה על הרבנים והמחנכים שלנו לפתור בעצמם את העניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
"מתנגד רק להתערבות משרד החינוך"
צילום: חיים צח
שאף בת לא תישאר בבית
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים