שתף קטע נבחר

הרב אלישיב: ממתי משרד החינוך קובע לנו?

בדיון חירום שנערך בבית הרב אלישיב, הורה "פוסק הדור" החרדי ליטאי למנהלי הסמינרים, שלא לשתף פעולה עם משרד החינוך, ולסכל בכל דרך את המהלך הכופה ועדות שיבוץ: "זה תוהו ובוהו. בשביל זה יש לנו ועדת רבנים שתחליט"

משרד החינוך והחרדים בדרך לעימות נוסף: "פוסק הדור" הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, הורה למנהלי מוסדות החינוך שלא לשתף פעולה עם החלטת משרד החינוך, לפיה תוקם ועדת שתשבץ בבתי הספר העל-יסודיים את התלמידות שלא שובצו ללימודים במועד הרגיל.

 

 

 

בדיון חירום שנערך בצהריים (ג') בביתו, כינה הרב אלישיב את המהלך של מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני: "תוהו ובוהו", וקרא לחברי הכנסת החרדים לעשות כל שביכולתם כדי לסכלו.

 

בפגישה, שארכה זמן קצר, השתתפו כעשרה מנהלי סמינרים מירושלים ומבני ברק. הם ביקשו מהרב אלישיב

להכריע כיצד להתייחס להנחיה החדשה המפקיעה מהם את הסמכות הבלעדית לקבל או לדחות מועמדות. הרב תקף במילים חריפות את החלטת המנכ"ל שושני, ותהה: "ממתי משרד החינוך יכול להתערב לנו את מי לקבל ואת מי לא? בשביל זה יש לנו ועדת רבנים משלנו שתחליט".

 

בפגישה הביע הרב אלישיב דאגה מהתערבות כלשהי של משרד החינוך בעניינים מעין אלה, שלחרדים הייתה בהם עד עתה עצמאות מוחלטת, ואמר: "אי אפשר לדעת לאן נידרדר". הוא קרא למנהלים "לשבת עם הח"כים החרדים, ולראות איך עוצרים את זה כדי שהם ינקטו בכל האמצעים".

 

אחד הנוכחים בחדר סיפר ל-ynet כי הרב התבטא בחריפות רבה שאינה אופיינית לו. גם בקשתו לערב את החכ"ים איננה דבר שבשגרה.

 

הליך השיבוץ יושלם תוך שבועיים

הבוקר פורסם ב-ynet כי מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני, הורה על הקמת ועדות מיוחדות לשיבוץ תלמידות שלא התקבלו למוסדות החינוך החרדיים העל-יסודיים לקראת שנת הלימודים הקרובה, זאת בעקבות טענות כי בתי הספר המבוקשים, מפלים לרעה מועמדות על רקע עדתי.

 

במכתב ששלח אמש (יום ב') לראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, ולראשי הערים החרדיות בני ברק, מודיעין עילית וביתר עילית - דורש שושני להקים ועדות שיבוץ שבהן חברים רבנים, נציגי ציבור ונציגים ממשרד החינוך, ולהשלים את הליך השיבוץ תוך שבועיים - עד לתאריך ה-28 ביולי.

 

לאחר סיום ההרשמה והשיבוץ למוסדות, נחשף ב-ynet כי בסוף התהליך נותרו בירושלים קרוב ל-200 בנות לא משובצות. מאז נמצא פיתרון עבור כ-50 בלבד, וכעת החליט משרד החינוך להתערב למען היתר.

 

לפני כחצי שנה ערכה ועדת החינוך של הכנסת דיון מיוחד באפליה בקבלת ספרדיות לסמינרים החרדיים -

זאת לאחר שקרוב לארבעים בנות לא החלו את שנת הלימודים. מנהל האגף לחינוך חרדי, איתמר בן-עזר, אמר אז כי הוא יכול להבין את המצב, משום שלכל משפחה "אופי, צבע וטבע" משלה, ויש צורך "להתאים תפוחים לתפוחים ואגסים לאגסים". הוא הדגיש כי אין כוונתו להבדלים עדתיים אלא להשקפות עולם שונות.

 

מנכ"ל משרד החינוך אמר אז כי "מנהלי מוסדות חינוך הממומנים מימון מלא על ידי מדינת ישראל, אינם יכולים לקבוע את מי הם מקבלים ואת מי לא. מדינת ישראל היא שתקבע. נבדוק את כל התקנונים של מוסדות החינוך החרדים מחדש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משרד החינוך: שאף בת לא תישאר בבית
צילום: נועם מושקוביץ
צילום: חיים צח
"תוהו ובוהו". הרב אלישיב
צילום: חיים צח
מומלצים