שתף קטע נבחר

לבני לנתניהו: אתם מבקשים להרוס את העליון

הסערה בבית החוקקים נמשכת, לאחר חשיפת ynet לפיה ח"כים מהימין יוזמים מהלך לפסילת מועמדים לבית המשפט העליון. ח"כ לבני קראה לנתניהו להתבטא בנושא. היא גם תקפה אותו על חוק החרם ואמרה: "כולך פוזה, סיסמאות נבובות". מופז קרא: הסר ידך מההסתה, מהפגיעה בדמוקרטיה

ראש הממשלה שלא נכח בהצבעה על חוק החרם הודה כי הוא עבר באישורו, יו"ר האופוזיציה תקפה אותו היום (ד') בחריפות: "אישרת? ברחת מהמליאה. כולך פוזה". על הנסיון ליוזמה לפסול מועמדים לבית המשפט העליון, כפי שנחשף ב-ynet, היא אמרה: "אתם מבקשים להרוס את בית המשפט העליון ולהפוך אותו לפוליטי. אנחנו נעצור אתכם בדרך לעשות את זה. אם ראש הממשלה מתנגד לחקיקה הזאת, שיודיע את זה בקולו שיגיד שהוא מתנגד ליוזמה המופרכת החדשה שצצה מבית מדרשה של קואליציה רעה כזאת. ynet העביר שידור חי מהכנסת.

 

בסיומו של דיון 40 החתימות על רקע אישור חוק החרם וסדרת החוקים וההצעות מעוררות הסערה של הימין, תקפה בחריפות יו"ר קדימה, ח"כ ציפי לבני, את ראש הממשלה בנימין נתניהו. במהלך הדיון במליאה, תחת הכותרת "כישלון ממשלת נתניהו בתחומים המדיני, הכלכלי והחברתי", אמר נתניהו כי הוא שאישר את חוק החרם - ולבני הגיבה בחריפות.

 

"חשבתי שראש הממשלה יבוא לומר את עמדתו בנושא כל כך מהותי שמשנה את פניה של ישראל, לא חשבתי שהוא ידבר רק לאחר העברת החוק", אמרה לבני. "כמו תמיד הוא מגיע באיחור, אחרי שהוא ברח בזמן ההצבעה, חטף ביקורת וכרגיל נכנע ללחץ. כשאני מקשיבה לו כל כולו חרחור שנאה בין חלקי העם. הוא לא מבין מהי דמוקרטיה, חלול מכל ערך, לא מבין ששוויון זה לא טובה אלא זכות".

 

יו"ר האופוזיציה הוסיפה ואמרה על הדוכן במליאה: "אין לך את הערכים האלה כי כולך פוזה, סיסמאות נבובות וניצול חולשה של אחרים לצורך כוח. הכל זה סימפטום של אותה תהום שאליה אתה מוביל את ישראל, וכל זה בלי שאתה מביע עמדה. המלמולים האלה הם לא תחליף לעמדה, החוק הזה הוא נגד מדינת ישראל והמאבק הוא לא התייפייפות".

 

החרם יפגע בבאר-שבע ובדימונה

לבני איימה כי תוצאת חוק החרם לא תביא לחרם על התנחלויות, אלא "לחרם על באר-שבע, דימונה ומגדל העמק, כי הממשלה שלך לא יכולה לעשות את ההבחנה בין היישובים". היא המשיכה במתקפה: "כל כולך סיסמאות נבובות שפוגעות בדמוקרטיה. גבנו רחב מספיק בכדי להכיל את הפחדנות שלך".

 

בהמשך היא שיבחה את חבריה למפלגה: "אני מלאת הערכה לחברי קדימה וכך גם הציבור, שהבין מה שאתה והממשלה עושים. הם קיימו דיון מעמיק והצביעו תוך ידיעה שיהיה מי שיעשה בזה שימוש ציני. אתה ברחת וזו התנהלות הממשלה בכל תחום. דבר אחר, מה עמדתך בנושא ועדות החקירה? תביע עמדה!".

 

היא התייחסה גם לביקורת על בית המשפט העליון: "ראש הממשלה גם מלמל היום שהוא מכבד את בית המשפט העליון כי הוא יודע מה הסערה הבאה שמצפה לו. היית קורא את קביעת היועץ המשפטי, שאמר שהחוק הזה הוא לא חוקתי.

 היית מקשיב ליועץ המשפטי לממשלה למשל, שביקש לעשות שינויים בחוק מתוך אי נוחות. כשרת משפטים היו לי ויכוחים מהותיים עם בית המשפט ונשיאיו. גם במחלוקות הקשות ביותר נלחמתי כדי לשמור על מעמדו כמוסד רציני".

 

לאחר מכן היא תקפה שרים נוספים בממשלה: "אם ראש הממשלה מתנגד לכך שיודיע את זה. אתם מבקשים להפוך את המדינה למשהו שהיא לא תהיה ולא ניתן לה להיות. אולי תציעו שאפשר יהיה להעניש שופטים שלא חושבים כמוכם, שר התיירות יוכל להעניש מטיילים שלא רוצים לטייל באיתמר ותפוח. שר התחבורה ישלול את רישיונו של מי שלא נוסע ביהודה ושומרון. ושר הביטחון... הוא שוב איננו... שר הביטחון... הדיון לא צריך להיות דיון פנימי של חרמות, אבל מה שאתם עושים זה לא מה שההורים שלנו חלמו עבורינו. זו לא המדינה שאני מתכוונת להשאיר לילדי".

 

מופז: חזר אלינו ביבי הישן

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ שאול מופז מקדימה, תקף גם הוא את ראש הממשלה בכנסת: "חזר אלינו ביבי הישן, המוכר מפעם, זה המסוכן שבמהדורות נתניהו. הוא חזר לאחרונה במלוא עוזו.

ביבי הפלגן, הסכסכן, המסית ציבור אחד נגד אחר, המפריד בין אזרחי המדינה בשל צורך זול ורדוד של אהדה פוליטית קיצונית ומיותרת".

 

הוא המשיך במתקפה על ראש הממשלה: "ביבי המסית הוא המסוכן שבמהדורות נתניהו. אין מרפא לפלגנות, להסתה מבית, לרדיפה של איש את אחיו - להליכה מודעת והרת אסון למלחמת אחים. בשביל מה היית צריך את חוק החרם? הנח לזה מר נתניהו. סור מהרע הנורא הזה. הסר ידך מההסתה, מהפגיעה בדמוקרטיה, ממדיניות מטורפת של חלק מחובבי הפייגלינים המשתלטים על סיעתך ומפלגתך. די לך נתניהו מהדבר הנורא הזה! אין לנו ארץ אחרת. אין לנו מדינה אחרת. אין לנו עם אחר. למה שנעשה בשבועות האחרונים בבית הזה לא תהיה לך מחילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני, היום בכנסת
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו בדיון
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ לוין. יוזם חוק הסינון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים