שתף קטע נבחר

ראש הממשלה מודה: אני אישרתי את חוק החרם

למרות שנתניהו נעדר מההצבעה, הוא הבהיר במליאה בשיאו של דיון מיוחד ב"כישלון הממשלה" כי חוק החרם עבר בסיועו. לח"כ חנין זועבי אמר: "יש לך מזל שאת לא בפרלמנט הסורי". זועבי הוצאה מהאולם והתעמתה עם סדרניות. צפו בתגרה

על רקע אישור חוק החרם וסדרת החוקים וההצעות מעוררות הסערה של הימין, זימנה האופוזיציה את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדיון במליאה תחת הכותרת "כישלון ממשלת נתניהו בתחומים המדיני, הכלכלי והחברתי". בנאומו דחה נתניהו את הביקורות על כך שלא נכח בהצבעה על חוק החרם והודה כי הוא אישר את החוק. יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, ענתה לו: "אישרת? אתה ברחת". במהלך הדיון הוצאה ח"כ חנין זועבי מהאולם, והתעמתה עם סדרניות. צפו בעימות הפיזי.

 

נתניהו, שחויב להשתתף בדיון, התייחס לחוק החרם ופנה לקדימה: "אתם יזמתם את החוק. יו"ר סיעת קדימה דליה איציק תמכה בחוק, גם רוחמה אברהם בלילא, גם צחי הנגבי". הוא הוסיף: "מדוע ח"כים בקדימה שתמכו בהצעה המקורית החליטו להתנגד לו בהצעה הסופית? אולי כי היא הוקשחה ועל כן שינו את דעתם? האמת הפשוטה היא שאתם יזמתם, תמכתם וקידמתם את החוק, אז למה שיניתם את הצבעתכם? כי היה לחץ ואתם התקפלתם תחת הלחץ".

 

המערכת הפוליטית סוערת - כתבות אחרונות ב-ynet

 

בנוגע לכך שלא נכח בדיון בו אושר החוק, הודה ראש הממשלה: "אל תתבלבלו, אני אישרתי את החוק. אם לא הייתי מאשר את החוק, הוא לא היה מגיע הנה". הוא הסביר: למה אישרתי? אני נגד חרמות. כאלה שמכוונת נגד המדינה וכאלה נגד קבוצות מאזרחי המדינה. אני נגד חרמות נגד ערבים, נגד חרדים ונגד אזרחי ישראל. יש לנו חברים שגרים פה במעלה אדומים, גוש עציון, אריאל. אתם רוצים לקפל אותם? תלכו לכנסת, תשכנעו, תקימו ממשלה".

 

הוא המשיך בדבריו לאופוזיציה: "אני מבין שהחוק לא מוצא חן בעיניכם ויש דרך פשוטה להתמודד. תתווכחו, תשכנעו, תפעלו, תעשו רוב בכנסת, זו השיטה הדמוקרטית בכנסת. לא בוחרים לכבד חוקים שאוהבים ולא לכבד כאלו שלא אוהבים. ניתן לערער בבית המשפט העליון ואנו מכבדים את בית המשפט העליון. אנחנו נכבד את העליון ונגן עליו". 

 

"נתניהו, עצור את הסחף"

נתניהו דחה את הביקורות על הפגיעה בדמוקרטיה הישראלית ועקץ את ח"כ חנין זועבי. "עלתה פה חברת כנסת שמשתתפת במשט פרובוקציה שנועד לפרוץ סגר ימי ביטחוני של המדינה", אמר ראש הממשלה ופנה לח"כ זועבי באופן ישיר: "יש לך מזל שאת חברת פרלמנט ישראלי ולא חברת הפרלמנט הסורי למשל". לאחר מכן, ח"כ זועבי חוללה מהומה באולם המליאה והיא הוצאה בכוח על-די סדרניות.


נתניהו. "אל תתבלבלו, אני אישרתי את החוק" (צילום: אוהד צויגנברג)

 

לדבריו, "אלה שחרדים לתדמית ישראל בעולם צריכים להתייצב בפני אלה שמנצלים את הזכויות שמקנה להם הדמוקרטיה הישראלית כדי להפוך כל פגם בה למתקפה על עצם זכותה להתקיים. כשמגיעים הנה במטס פרובוקציה - הם מתכוונים שכל זה חייב להתבטל, לא רק יהודה ושומרון".

 

הוא הדגיש: "הוויכוח הלגיטימי משמש לעשיית דה-לגיטימציה לדמוקרטיה הישראלית. לישראל יש מספיק משמיצים, אז אני מבקש מכם לא להצטרף אליהם. הדמוקרטיה הישראלית היא דמוקרטיה למופת ותמיד תישאר כזאת".

 

קודם לכן ספג ראש הממשלה ביקורת רבה מטעם האופוזיציה. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר: "החוקים האלה בזויים הם חוקים שמכפישים את שמה של ישראל וגורמים לאנשים כמוני, ואני ציוני, לבעיה מאוד קשה. אני קורא לך - עצור את הסחף,

זה בידיך. מילה שלך תשתיק את הקיצונים האלה. אלא אם ראש הממשלה הוא חלק מהקיצונים האלה".

 

ביומיים האחרונים סערה המערכת הפוליטית. תחילה הגיע אישור חוק החרם שעורר את זעמם של מפלגות המרכז והשמאל. אתמול כבר הוגשה עתירה לבג"ץ בנושא שגררה תגובות קשות מימין. שר החוץ ליברמן קרא לבית המשפט העליון שלא להתערב בסוגיית חוק החרם ולא לפסול את

החוק.

 

אגב ליברמן, פחות מיממה לאחר אישור חוק החרם, אתמול פורסם כי ההצעה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לפעילות ארגוני השמאל שיזמה מפלגתו תעלה בשבוע הבא להכרעה סופית. מנגד, על רקע הביקורת שספג בעולם ומשמאל סביב חוק החרם מנסה נתניהו לבלום חוקים בעלי אופי ימני שיוזמת ישראל ביתנו. בעקבות זאת, אמר ליברמן כי "אין בכוונתנו ליצור משבר קואליציוני, אך נראה בזה פגיעה בסיעת ישראל ביתנו".

 

בינתיים, הסערה הבאה כבר הגיעה עם הצעת החוק שפורסמה לראשונה היום ב-ynet, שהגישו יו"ר ועדת הכנסת יריב לוין ויו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין ולפיה חברי הכנסת יוכלו להטיל וטו על בחירת שופטים לעליון. על-פי הצעת החוק, ועדת החוקה של הכנסת תחליט אם לאשר את מועמדותו של שופט לבית המשפט העליון, לאחר שתקיים הליך שימוע פומבי לכל מועמד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בכנסת. "קדימה התקפלו תחת הלחץ"
צילום: אוהד צויגנברג
לבני. אישר? נתניהו ברח
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ לוין. יוזם חוק הסינון
צילום: גיל יוחנן
"יש לך מזל שאת חברת פרלמנט ישראלי"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים