שתף קטע נבחר

חוק החרם עבר, עכשיו ועדת חקירה נגד השמאל

ביום שאחרי אישור חוק החרם בכנסת, מתכוונת ישראל ביתנו להביא להצבעה סופית את ההצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית נגד ארגוני השמאל. האם גם הפעם ראש הממשלה נתניהו ייעדר מההצבעה?

עם האוכל בא התיאבון, ואיתו כאב הראש הבא של ראש הממשלה. פחות מיממה אחרי שאושר חוק החרם השנוי במחלוקת במליאת הכנסת, מתכוונת סיעת ישראל ביתנו להביא ביום רביעי הבא לאישור סופי במליאה עוד הצעה שכבר עוררה סערה - הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית נגד ארגוני השמאל.

 

סערת חוק החרם - כותרות אחרונות ב-ynet

 

גורמים בליכוד ניסו להניא את מפלגתו של אביגדור ליברמן מלהעלות את ההצעה, יום לאחר דיון כה סוער במליאה ובעת שהדי הביקורת עדיין באוויר, אולם בישראל ביתנו נחושים להעלות את הצעתה של ח"כ פאינה קירשנבאום כבר ביום רביעי הבא.

 

היום פנה גם ח"כ דני דנון מהליכוד ליו"ר הכנסת בבקשה לקיים הצבעה על ועדות החקירה הפרלמנטריות "בדבר מימון ארגונים ישראלים ובדיקת פעילות ארגונים ישראלים הנוטלים חלק בדה לגיטימציה של צה"ל". הוא ביקש להעלות את ההצעה ב-20 לחודש.

 

מסלול הקמתה של ועדת החקירה החל בהצעה לסדר שאושרה במליאה ולאחר מכן גם בוועדת הכנסת. מאז נעצרו הליכי הקמת הוועדה. עתה, יממה לאחר אישור חוק החרם, החליטה סיעת ישראל ביתנו לא לחכות עוד והחליטה להביאה להצבעה סופית במליאה בשבוע הבא. גורמים בקואליציה מעריכים כי המהלך יעמיד שוב את הממשלה תחת ביקורת נוקבת ומקיימים התייעצויות כיצד להגיב לה. מסתמן כי סיעת הליכוד תעניק חופש הצבעה לחבריה. בהצבעה על חוק החרם בחרו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועשרה משריו להיעדר.

 

בחודש ינואר האחרון עברה ההצעה הראשונית של ישראל ביתנו להקים ועדת חקירה פרלמנטרית ולחקור את פעילות ארגוני השמאל בכנסת ברוב גדול, של 41 לעומת 16. אם ההצעה תאושר סופית, הפיקוח על גופים כגון "בצלם", "יש דין", "מחסום ווטש", "שוברים שתיקה" וארגוני זכויות אדם אחרים צפוי להתהדק.

 

ארגוני השמאל כינו אז את הדרישה להעמידם לחקירה כ"מקארתיזם ישראלי". הם אמרו כי יפעלו "בכל הכוח על מנת להגיע לחקר האמת ולהביא להפסקת פעילות מזיקה זו. זוהי רדיפה פוליטית".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ קירשנבאום, יוזמת ההצעה
צילום: עטא עוויסאת
נתניהו. גם הפעם הוא ייעדר
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים