שתף קטע נבחר

מפגינים השליכו גביעי קוטג' על מצודת זאב

עשרות צעירים התאספו בגן מאיר בתל אביב במחאה על יוקר המחייה. המפגינים הבטיחו לקיים "שבוע זעם" וצעדו לעבר עיר האוהלים בשדרות רוטשילד. בדרך הם השליכו גביעי קוטג' לעבר מטה הליכוד. בין הפעילים פרצה מחלוקת, האם לקשור את המאבק הצרכני במאבק נגד הכיבוש. "נאבד חצי מהעם"

קוטג' על מטה הליכוד במצודת זאב והבטחה ל"שבוע זעם": עשרות צעירים התאספו הערב (שבת) בגן מאיר בתל אביב להפגנה על יוקר המחייה בישראל. המפגינים שהתארגנו בפייסבוק הבטיחו כי בשבוע הקרוב תורגש עליית מדרגה במאבקים הציבוריים השונים. הפעילים חברו לצעירים שהקימו עיר אוהלים בשדרות רוטשילד, כאשר בדרך לשם עשרות מהם השליכו גביעי קוטג' על מטה הליכוד במצודת זאב.

 

 

כאשר הגיעו המפגינים לרוטשילד הם התקבלו על ידי הנאספים במחאת האוהלים במחיאות כפיים רועמות. בדרך לשם הם השמיעו סיסמאות, כגון: "אין חינוך אין פרנסה - להפיל את הממשלה".

 

מפגינים בתל אביב, הערב.

 

רבים מהצעירים שהגיעו לגן מאיר נמנים עם פעילי השמאל החברתי ולכן באופן שאולי נראה להם כטבעי, הם הציעו לחלק את הקהל שנאסף לשלוש קבוצות: קבוצה שתדון בפעולות מחאה בשבוע הקרוב במאבק לשמירה על הדמוקרטיה, קבוצה נוספת שתדון בפעולות מחאה כנגד עליית המחירים ויוקר המחייה וקבוצה נוספת שתדון במאבק בכיבוש.

 

מארגני המאבק: "זו מחאה א-מפלגתית"

מיד עם הצעה זו צעקו חלק מהאנשים בקהל כי הם אינם מבינים מה הקשר בין המאבק החברתי הזה לבין הדעות הפוליטיות כנגד הכיבוש. ריקי ישי, אחת מהמפגינות, אמרה ל-ynet: "ברגע שיש מחאה שמזוהה עם איזו עמדה פוליטית, והמחאה היא צודקת בעניין החברתי כלכלי, אך עדין מזוהה עם עמדה פוליטית, אני לא רוצה לקחת בה חלק כיוון שהדעות שלי הן דעות ימין, כמו של חלק מהאחרים בקהל".

 

לדבריה, "ברגע שמחברים את המחאה, שמבחינתי היא לגיטימית, על יוקר המחייה לנושא של כיבוש, מאבדים אותי וגם חצי מהעם הזה". איתי זלהיט הוסיף: "יש כאלה שלא מאמינים שזה כיבוש ויש כאלה שכן מאמינים שזה כיבוש. להיכנס לזה מלכתחילה זה להתחיל להיכנס לתקציבי ביטחון שלא מעניינים אותנו, זה ג'וקר שמשתמשים בו, ג'וקר הכיבוש והביטחון".

 


גביע קוטג' מרוסק, הגבינה הגבשושית הפכה לסמל. צילום: בן קלמר

 

אילת מעוז, אחת מהפעילות המזוהות עם השמאל, טענה מנגד כי "שבוע הזעם הוא הצטברות של פעולות שמבוססות על תסכול וחוסר נחת ועל תחושה עמוקה שחייבים לעצור את הממשלה הכובשת, האלימה, שמחסלת את הדמוקרטיה ומדרדרת את כולנו לעוני. במהלך השבוע יערכו מידי יום פעולות נגד יוקר המחיה, הגזענות וההשתוללות של הימין הקיצוני המסוכנת לכולנו".

 

לדבריה, "יותר ויותר אנשים מבינים שחייבים לצאת לרחוב. המחאה כנגד חוק החרם מקיר לקיר הוכיחה השבוע שאנשים מתחילים לזהות את הקשר בין פרויקט ההתנחלות והשליטה בעם אחר לבין המצוקות היומיומיות שלהם בתוך ישראל. אבל עדיין המחאה בנויה כך שכל פעולת תתמקד בנושא אחר ונאשים מוזמנים להביע את זעמם במקום הכאוב ביותר שלהם".

 

מארגני מאהל המחאה בתל אביב גינו את השלכת גביעי קוטג' על מטה הליכוד והביעו תרעומת נוכח הניסיון לקשור בין המאבק לפוליטיקה. "אנחנו דוגלים במחאה לא אלימה ומגנים כל מקרה אלימות", מסרו ל-ynet, "המחאה שלנו היא א-מפלגתית. זו מחאת רחוב עם מטרה אחת ברורה: מתן אפשרות לדיור בר השגה לציבור. אלפי המפגינים שבאים לתמוך ולישון בעיר האוהלים מגיעים אלינו מכל קצווי הקשת הפוליטית, דבר המעיד על אופי המחאה הייחודי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מפגין משליך קוטג'
צילום: בן קלמר
מומלצים