שתף קטע נבחר

צילום: ארכיון הצילומים, קק"ל

פארק הירדן: הטבע מזמין לקמפינג. לא תבואו?

נחלים זורמים, טחנות מים עתיקות, טיולי זריחה ושקיעה ולינת שטח - מה עוד צריך כדי שתבואו לקמפינג מאורגן בפארק הירדן?

החופש הגדול נכנס להילוך גבוה וההורים מחפשים פעילות שתשאיר אחריה סיפורי חוויות לכל המשפחה. אם אפשר לשלב גם ערך מוסף של טיולים בארץ ובטבע, והיכרות עם חבל ארץ חדש - הרי זה משובח.

  

>> הכל אני יכול: אטרקציות, טיולים ובילויים בחופש הגדול

 

”שנת היער הבינלאומי" יצרה הזדמנות שבה אפשר ליהנות מכל העולמות. קק"ל מקיימת קמפינג משולב בטיולים בטבע בפארק הירדן בסוף השבוע הקרוב. בימים שישי ושבת בתאריכים 23-22 ביולי יתקיים אירוע של קמפינג וטיולי שקיעה וזריחה על ידי מדריכי שנת השירות של קק"ל.  

פארק הירדן הוא אחד המתחמים הגדולים לנופש בצפון. הוא ממוקם בפינה הצפון-מזרחית של הכנרת לצד אחד האפיקים הראשיים של הירדן. 1,000 דונמים של חורש שמשלב עצי איקליפטוס, זיתים, שזיפים, חרובים ותותים. בכל פינה נחלי מים זורמים, סבך של צמחי מים, טחנות מים עתיקות, מפלונים ולצילם שולחנות פיקניק. לנופשים מוצעים מים זורמים, מקלחות חמות, תאורת חשמל, ספסלי מנוחה, מדשאות גדולות ואפשרות לשכור מקרר. השטח הוכשר להקמת אוהלים באופן עצמאי.

 

שלוש רחבות דשא מדורגות כטרסות הוקצו למתחם הקמפינג בסוף השבוע הקרוב. החל משעות הצהרים תחל חוויית הקמת האוהלים המשפחתית. מחצלות, מזרונים, שקי שינה, נישנושים והיכרות עם השכנים. מדריכי שנת השירות (ש"ש) של קק"ל יחלקו את המטיילים לקבוצות, ולקראת השעה 17:30 יצאו לטיול במסלול שעובר בין טחנות הקמח ואמת המים העתיקה. טיול רטוב שדורש נעלי הליכה במים ובגדים להחלפה. במהלך ההליכה באמת המים מגיעים המים עד לגובה הברכיים. הטיול יוצא מרחבת הדשא בשביל שחוצה את מתחם מתקני השעשועים דרך חורשה של עצי איקליפטוס, זיתים ודקלים ומגיע אל טחנות הקמח ששוחזרו על ידי קק"ל.


השכמה באור ראשון. קמפינג בפארק הירדן (צילומים: רונית סבירסקי)

 

טחנת הקמח הראשונה שפעלה בכוח המים

בריכת מים ומבנה האבן של טחנת הקמח בנויים מאבן מקומית. בצל עץ החרוב מקבלים הסברים על הכפר הבדואי-סורי ששכן במקום ומבקרים באתר שבו נמצאים ה"שכב" וה"רכב" שהיו חלקיה של טחנת הקמח. סיפורן של טחנות הקמח מתחיל דווקא באישה. היא זו שטחנה כמה פעמים בשבוע בטחינה ידנית את הקמח. הבעל שריחם עליה הרכיב מוט על אבני הריחיים ויצר את אבן ה"רכב" המסתובבת ואבן ה"שכב" היציבה. בתקופת השלטון הרומי הובילו הרומאים את המים באמות גדולות וכך נוצרה לפני 1,500 שנים טחנת הקמח הראשונה שפעלה בכוח המים.

 

 

במאה הקודמת פעלו כתריסר טחנות קמח שקיבלו את מימיהן מנהר הירדן. המים הוזרמו בתעלות מטויחות ואחת מהן שופצה על ידי קק"ל והיא מובילה מים לאורך 600 מטרים אל שתי טחנות ששוחזרו בסמוך לחניון המרכזי. ישנן גם טחנות חבויות באדמה שרק חלקן העליון חשוף. המים הובלו בתעלות אל "מגלשים" שהפכו צרים כלפי מטה. בתחתיתם הותקן גלגל כפות שסובב בלחץ המים את אבן הריחיים העליונה בעוד התחתונה נותרה יציבה וביניהן נטחנו גרעיני החיטה לקמח.


מובילה מים לאורך 600 מטרים. אמת המים בלב פארק הירדן

 

באתר היו גם "טחנות ארובה" שאספקת המים אליהן היתה קשה והמים הוצנחו בארובה גבוהה כדי להניע את אבני הריחיים. המדריך מספר על שיטת הטחינה, על האיכרים שהיו מגיעים מכל האזור לטחון את התבואה ולעיתים קיבלו גם שירותי הסעדה ולינה מבעל הטחנה. בעלי טחנות הקמח, באותן שנים, היו עשירי הארץ וכולם רצו להתחתן עם בת הטוחן.

 

המסלול ממשיך בשביל המסומן אדום דרך סבך של צמחי מים, שיזף מצוי והאטרקציה הייחודית לפארק - מנהרות צמחי הקנה שצועדים בתוכן. במסלול הזה ניתן ללמוד על ההבדל בין צמחי קנה לצמחי סוף, להכיר את פרי השיזף והצלף הקוצני. השביל מגיע אל אפיק הירדן והמדריך מספר את אגדת שלושת הנחלים חצבאני, בניאס ודן שהיו פעם נחלים נפרדים ורק אחר כך הפכו לנהר אחד שנקרא הירדן. הדרך ממשיכה ולאורכה פוגשים עצי דולב, גפנים וערבות עד שמגיעים לאמת המים.

 

כדי להוביל מים לטחנות הקמח הוקמו בשטח הפארק ארבע אמות מים ואחת מהם שוחזרה על ידי קק"ל. הליכה בתוך אמת המים היא חוויה שלא כדאי להחמיץ. צועדים בסבך שלעיתים יוצר גג מעל הראש ומנהרות קנה, מריחים את האדמה הלחה והצמחייה. שפיריות מעופפות על פני המים, השמש שוקעת והירח עולה, זרמי המים משנים את עוצמתם, חולפים על פני מפלונים קטנים, מגיעים לשולחנות פיקניק טבולים בתוך המים ומסיימים בבריכה הגדולה שאפשר להשתעשע בה. מתקלחים, מתייבשים ומכינים ארוחת ערב עצמאית לכל המשפחה. בסיום הערב אַ"ש לילה והווי סביב המדורה עם מדריכי קק"ל.


חוויה שלא כדאי להחמיץ. מסלול הליכה באמת המים

 

מסלול שבשיאו תצפית זריחה

לינה באוהלים תחת שמיים זרועי כוכבים לאור ירח מלא והשכמה לפני זריחה. שעשועי צחצוח שיניים וכמה תרגילי התעמלות, שוקו לדרך ויציאה למסלול שבשיאו תצפית זריחה. מרחבת הדשא פונים שמאלה ומטפסים מזרחה לתל בית ציידה. התל העתיק נחפר לראשונה בשנת 1987 וזוהה כעיר חשובה בתחום ממלכת גשור, ולאחריה היתה במקום העיר "היוליאס" תחת שליטתו של פיליפוס, בנו של הורדוס, שנקבר בה.

 

בכניסה לאתר ניצב קיר עם הסברים על הממצאים הארכיאולוגיים וציטוטים מהמקרא. הליכה בשבילי האתר מגלה מבנים מתקופת בית ראשון ושני. בית הכורם שבו נחשפו קנקני יין גדולים ובית הדייג שזוהה על פי ממצאים של חכות וקרסים. שער כניסה מרשים ולצדו שרידי ארמון שמזוהה עם תקופת ממלכת גשור.

 

מגיעים לנקודת תצפית שלמרגלותיה פרושה בקעת הבטחה שבה זורמים הירדן, היהודיה, נחל המשושים ונחל השפמנון ויוצרים עמק שופע צמחייה, עופות ובעלי חיים. באופק נשקפים הכנרת ורמת הכנרת. כאן המקום לקרוא את שירו של יורם טהר לב "היו כנרת כנרת כנרת, מזלך שאת אצלנו ולא בארץ אחרת, לו היית בשוויץ או בפינלנד היית בברוך, שם ישנן אלפים כמוך, שלא לדבר על סקוטלנד, שם היו קוראים לך פשוט לוך..."


טיול בין טחנות הקמח בפארק הירדן, לעת שקיעה

 

יורדים מהתל, חוצים גשרון עץ ומגיעים לחניון קק"ל יפיפה הממוקם ליד "עין משפע", שיוצר בריכות ופלגי נחל בצל עצי איקליפטוס ודקלים. מדריכי הטיול מקיימים בחניון משחק בינגו שעוסק בכנרת ובנושא המים בארץ ומשם ממשיכים בשביל הצהוב אל עץ השקמה הגדול. לצלילי שירת "גן השקמים" עורכים היכרות עם עץ השקמה העצום שמניב פירות בעונה זו של השנה. ממשיכים לאורך יובלי הירדן וחוזרים לבריכת המים של טחנת הקמח. אפשר לסיים את הטיול בטבילה בבריכה ולאחריה ארוחת בוקר שמכינים מדריכי שנת השירות של קק"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כאן נחשפו קנקני יין. בית הכורם
צילום: רונית סבירסקי
בלילה יש גם שיפודים על האש
צילום: רונית סבירסקי
גשרונים קטנים מעל אמת המים
צילום: רונית סבירסקי
מומלצים