שתף קטע נבחר

הרפתנים: "אנחנו לא פרה חולבת"

בעוד ראש הממשלה מקיים פגישה טעונה עם שר האוצר, שר התמ"ת ושרת החקלאות, במהלכה הם דנים בהמלצות הוועדה לבחינת משק החלב, הרפתנים מפגינים בחוץ: "ביבי אתה מחסל את הרפת"

כ-400 רפתנים וחקלאים הגיעו מרחבי הארץ להפגנה מול משרד רה"מ בירושלים. הם טוענים כי מחיר החלב הגבוה אינו באשמתם, אלא באשמת החברות ורשתות המזון.

 

הם מפגינים עם שלטים שקוראים "אנחנו לא פרה חולבת", ו"אצלנו כן בוכים על חלב שנשפך", בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים דיון עם שר האוצר יובל שטייניץ, שרת החקלאות אורית נוקד ושר התמ"ת שלום שמחון על המלצות הוועדה לבחינת משק החלב. בין ההמלצות: הורדה הדרגתית של המכס על גבינות קשות ואבקת חלב.

 

מאבקת חלב ניתן לייצר גם גבינות רכות והחקלאים חוששים שבכך ייגרע מקור פרנסתם. מזכיר התאחדות חקלאי ישראל אבשלום וילן אמר כי ראש הממשלה הצהיר שהשדולה החקלאית היא נמר של נייר אך החקלאים נהיו פרה בועטת. "הבג"צים מוכנים ואנו נאבק בכל הכוח נגד החלטות הממשלה", אמר.

 

ראש השדולה החקלאית בכנסת ח"כ שי חרמש, אמר כי "אין מנוס ממאבק ציבורי. רצוי ששר התמ"ת שמחון ימתן את עמדתו, זאת משום שהפחתת 10 אג' במחיר המטרה של החלב, פירושה פגיעה של 30 אחוז ברווחיות של הרפתנים" לטענת הרפתנים, מחיר החלב הגולמי הוא המחיר היחיד שנמצא תחת פיקוח, ולדבריהם "אין סיבה להוסיף ולפגוע בהם".

 

"הממשלה קוטעת את מטה לחמנו"

הוועדה לבדיקת משק החלב המליצה להוזיל את מוצרי החלב ב-8% בממוצע, אולם בין משרדי הממשלה ישנן מחלוקות לגבי דרכי ההוזלה. מחוץ לפגישה מפגינים הרפתנים שחוששים כי ההחלטות שיתקבלו יפגעו בהם. 

  

ההחלטה של נתניהו ככל הנראה לא תוכל לרצות את כל השרים. משרד החקלאות מעודד השבת מוצרים כמו יוגורט, גבינה לבנה וגבינה צהובה לפיקוח, בעוד שמשרד האוצר מתנגד לכך. משרד האוצר אף מתנגד להפחתת המע"מ על מוצרי חלב, בניגוד לאג'נדה של משרד התמ"ת. האוצר מבקש להגדיל ייבוא של אבקת חלב ומשרד החקלאות מתנגד לכך.

 

מסתמן שהמע"מ על מוצרי חלב לא יופחת, אך האוצר יסבסד רפתות קטנות, ויגדיל את מכסות החלב. סוגיות הייבוא  והשבת 4-3 מוצרים לפיקוח עדיין פתוחות. במקביל, רשתות המזון וחברות החלב אמורות לחתור להוזלת מוצרים ויחויבו לסמן מוצרים בפיקוח.

 

הוועדה לבדיקת מחירי מוצרי החלב היא ועדת משנה לוועדת בדיקה רחבה יותר לבחינת כלל שוק המזון בישראל. הוועדה הזאת אמורה להגיש את המלצותיה תוך 4 חודשים. ביום חמישי האחרון אמר שר התמ"ת שמחון: "אנחנו מתכוונים להוריד את מחירי מוצרי החלב ב-10%. נוריד מחירים ונייצר תחרות אבל אנחנו נעשה את זה בלי לפגוע בחקלאות. ניצור מצב שהחקלאים יוכלו להתמקח עם המחלבות ולהוריד את המחיר, ושמשק החלב המצוין שלנו יהיה יותר יעיל".

 

במקביל, רפתנים וחקלאים מפגינים מול משרד ראש הממשלה בירושלים. "הרפתנים ביישובי העימות והפריפריה לא השתתפו בעושק הצרכנים ולא הם ישלמו את חשבון החזירות של הטייקונים", נכתב בהודעה שפרסמו אתמול החקלאים. "מחיר החלב הגולמי הוא המחיר היחיד שמפוקח וכבר הוכח שאין לו כל קשר להתייקרות מחיר מוצרי החלב".

 

חיים ילין ראש מועצה אזורית אשכול בעוטף עזה הוסיף כי "לא רק שהקסאמים הורסים לנו את החיים בהתיישבות בגבול הדרום, באה הממשלה וקוטעת את מטה לחמינו! זהו דבר בלתי נסבל ולא נעבור נסכים לזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: יוסי מלול
הפגנת רפתנים
צילום: יוסי מלול
מומלצים