שתף קטע נבחר

סופרטנקר: סמכויות לרה"מ והגבלה של הרשויות

הוועדה המשותפת המטפלת בחוק הנדל"ן הגיבלה את סמכותן של הרשויות המקומיות במתן היתרי בנייה. בנוסף, אושר סעיף שמעביר לראש הממשלה את סמכויות שר הפנים ליישום החוק. יו"ר הוועדה ח"כ שאמה-הכהן ידון היום עם נתניהו בשילוב דיור בר השגה ודיור לשכירות

הוועדה המשותפת המטפלת בחוק הנדל"ן הממשלתי (הסופרטנקר) אישרה סעיף שנוי במחלוקת, בלחץ המשבר הקואליציוני. הסעיף מפקיע מהרשויות המקומיות את הסמכות לתת היתר בנייה ליזמים, אחרי שתוכניות הבנייה עברו את הועדות המחוזיות, בעיקר את ועדת הערער. אישור הסעיף התקבל בהצבעה חוזרת, לאחר שהנהלת הקואליציה הוזעקה כדי ללחוץ על נציגי ישראל ביתנו פאינה קירשנבאום וחמד עמאר, לשנות את הצבעתם לאחר שקודם תמכו בהצעת חבר הכנסת דור חנין (חד"ש) למחוק את הסעיף.

 

 

בלחץ מתנגדים הסעיף תוקן כך שמתן היתר הבנייה יהיה בסמכות הרשות המקומית במשך 30 יום, לאחר שעבר את ועדת הערער, ואם ההיתר לא ניתן בתקופה זו הסמכות עוברת לועדת הערער המחוזית. הסעיף נועד לשחרר את צוואר הבקבוק ברשויות המקומיות שתוקע את יישום תוכניות הבנייה לתקופות ארוכות. אולם המתנגדים להפקעת הסמכות לועדת הערער טענו כי מהלך זה "יוצר בלגאן במערכת והפקק יעבור לועדת הערער".

 

נציג מרכז השלטון המקומי אף הזהיר כי הפקעת הסמכות מהרשות המקומית נוטלת ממנה את יכולת הפיקוח על הבנייה. זאת מאחר שהחוק מעביר לאוצר את אגרת הרישוי ושולל מהרשות המקומית את התקציב ליישום הפיקוח. כמו כן נטען כי לוועדת הערער אין יכולת מקצועית לבדוק את התוכניות ולאשר את מתן היתר הבנייה. נציג משרד ראש הממשלה, ד"ר גבי גולן, השיב כי את פער היכולת המקצועית ימלאו יועצים חיצוניים.

 

הוועדה המשותפת אישרה גם את הסעיף שמעביר לראש הממשלה את סמכויות שר הפנים ליישום החוק ולניהול הפעלת ועדות הדיור הלאומי. הוועדה אישרה גם את תוקף הוראת השעה ל-18 חודשים. על שולחן הועדה נותרו עוד מספר סעיפים שיאושרו עד סוף השבוע, כך שהחוק יוכל לעלות לאישור מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית בשבוע הבא, השבוע האחרון לפני יציאת הכנסת לפגרת הקיץ.

 

מוקדם יותר היום הודיע ח"כ שאמה הכהן יו"ר הוועדה המשותפת המטפלת בחוק הממשלתי כי הוא עומד להיפגש אחר הצהריים עם ראש הממשלה נתניהו, אבי החוק, כדי לדון איתו על מתן ביטוי בחוק למחשבות שעלו בדיוני הוועדה הראשונים בשבוע שעבר, לשלב בחוק "אלמנטים של דיור בר השגה ודיור לשכירות, כך שהחוק לא ינוצל לעזרת בעלי אמצעים".

  

המחאה הציבורית נותנת אותותיה גם במעורבות חברי הכנסת בהליך חקיקת חוק הדיור הלאומי. לעומת 4-3 ח"כים שהשתתפו בישיבות הועדה בשבוע שעבר, הופיעו היום בדיון כל 12 חברי הוועדה ושני משתתפים נוספים.


פורסם לראשונה 18/07/2011 10:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ שאמה במאהל המחאה, אתמול
צילום: עופר עמרם
מומלצים