שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: Shutterstock

  קרחת כיפה? בעיה בלב. 10 אבחונים ע"פ השיער

  מה הקשר בין שיער יבש לתת-פעילות של בלוטת התריס? או בין קרחת להתקף לב? השיער שלנו יכול להצביע על בעיות בריאות קריטיות, אז רגע לפני שאתם צובעים, מחליקים ומקצרים אותו, שימו לב גם למה שהגוף מנסה לאותת לכם

  בזמן שאנחנו עסוקים בלשלוח מסרים אל העולם כשאנו מכסים את שערנו, מספרים, מתלתלים או צובעים אותו, עלינו גם לשים לב למסרים שהוא שולח לנו. שערנו הטבעי, עוד קודם שנגענו בו, יכול להעביר לנו מידע חיוני רב שמן הראוי שנהיה ערים לו ונבדוק אותו. האיכות, הכמות וצבע השיער יכולים לשמש סימנים לבריאות הגופנית שלנו. הנה כמה מהם מתוך הספר "סימני גוף" (הוצאת אריה ניר):

   

   

  1. שינויים במרקם השיער

  שיער יבש ושברירי שקצוותיו מפוצלים יכול להצביע על כך שאינכם מטפלים בשערכם כהלכה - אתם שוטפים אותו, מברישים, מייבשים, צובעים או מחמצנים אותו יותר מדי. אך הפרעות בגוף השערה יכולות גם להצביע על מתח נפשי, על שינויים הורמונליים, על חסרים תזונתיים ועל מחלה של בלוטת התריס.

   

  שינויים במרקם עשויים להצביע על שינויים הורמונליים טבעיים בעת הריון או בגיל הבלות. במשך ההריון השיער גם עשוי להתמלא, אך יהיה זה בגלל האטה בנשירה התקינה של השיער, האטה המתרחשת באופן די שכיח בהריון. בגיל הבלות, ירידת רמת האסטרוגן עלולה לגרום לגוף השערה להפוך לדק ויבש, וגם צמיחת שיער חדש מידלדלת.

   

  שינויים בצבע השיער יכולים אף להצביע על הפרעות גנטיות מטבוליות, הפרעות תזונתיות או אחרות. השינויים יכולים להתחולל גם בגלל גורמים סביבתיים.

   

  2. שיער מפוספס

  השיער המפוספס, ששזורים בו פסים של שיער נטול צבע או חסר פיגמנט, בדרך כלל בצבע בלונדיני, אפור או אדמדם - הוא סימן אזהרה לחסר חמור במרכיבים תזונתיים כמו חלבון או ברזל. "סימן הדגל", כפי שמכונה התופעה, שכיח הרבה יותר במדינות לא-מפותחות, אך ניתן לפגוש בו בקרב ילדים החיים בתנאי עוני בכל העולם.

   

  שיער מפוספס יכול גם להצביע על דלקת כיבית של המעי הגס או על מצב אחר הגורם לדלדול חלבון, כמו תסמונת המעי הרגיז או ניתוח מעיים מקיף. הוא גם יכול לרמוז על הפרעות אכילה כמו אנורקסיה נרבוזה.

   

  3. שיער מאפיר בטרם עת

  ככל שאנו מתבגרים אנו מייצרים פחות מלנין, הפיגמנט המעניק את הצבע לעור ולשיער. שיער המאפיר בטרם עת עשוי להיות פשוט עניין תורשתי או סימן למתח נפשי - אך גם סימן אזהרה. 

   

  יש כאלה המאפירים טרם זמנם ואינם יודעים כי הם בעצם סובלים מאנמיה ממאירה, צורה חמורה של אנמיה שיש בה ירידה משמעותית בתאי הדם האדומים עקב אי-יכולתו של הגוף לספוג ויטמין 12B. סימנים נוספים הם חיוורון, חולשה, בעיות בפה ובלשון, עקצוץ וחוסר תחושה בכפות ידיים ורגליים והליכה לא יציבה.

   

  האפרה בטרם עת עלולה גם להצביע על הפרעות אוטואימוניות, כולל מחלת גרייבס, הצורה הנפוצה ביותר של פעילות-יתר של בלוטת התריס. מחלה אוטואימונית נוספת שסימניה הם שיער מאפיר בטרם עת וכתמים לבנים על העור, היא בהרת, שהיא מחלה שפירה.

   

  עישון קשור גם לנשירת שיער וגם לשיער מאפיר. החומרים הרעילים בעשן הטבק יכולים להרוס את הדנ"א שבזקיקי השערה, וכן את כלי הדם הזעירים המזינים את השיער והעור. תהליכים אלה ומנגנונים אחרים מאיצים את תהליך ההזדקנות בטרם עת.

    

  4. נשירת שיער טלאים-טלאים

  אם הבחנתם שבראשכם נוצרו טלאים קירחים, ייתכן שזה סימן של התקרחות אזורית, הפרעה אוטואימונית שבה תאי הדם הלבנים תוקפים את זקיקי השערה ומפסיקים את צמיחתה. אך לא רק שער הקרקפת עלול להיפגע מכך.

   

  כמה צורות קלות של התקרחות מגיבות לטיפול, ולפעמים השיער שב לצמוח ללא עזרה מבחוץ. החדשות הרעות הן שאנשים הסובלים מהתקרחות עלולים לפתח מחלות אוטואימוניות אחרות, בייחוד מחלות של בלוטת התריס, סוכרת ודלקת מפרקים שגרונתית.

   

  אם אתם סובלים מנשירת שיער נקודתית, ייתכן שאתם מתעסקים עם שערכם יתר על המידה, מברישים או צובעים אותו יותר מדי (התקרחות טראומתית). זנבות סוס, ראסטות או צמות קלועות עלולים לגרום לשבירת השיער או לנשירתו.

   

  התקרחות נקודתית יכולה לאותת על התקרחות צלקתית, שבה הזקיקים נהרסים ובמקומם צצה צלקת. השיער במקומות הללו לא יצמח מחדש. התקרחות צלקתית יכולה להיות תוצאה של כווייה או פגיעה גופנית אחרת, והיא גם עלולה להצביע על דלקת חיידקית או פטרייתית.

   

  5. התקרחות אצל גברים

  התקרחות גברית אינה מצב מעורר דאגה, מבחינה רפואית לפחות. זהו עניין תורשתי הנגרם מעודף אנדרוגנים.

   

  במחקר שנערך לאחרונה על גברים באמצע שנות הארבעים לחייהם הסובלים מהתקרחות התגלה כי לגברים המתקרחים מן המצח ומעלה יש סיכוי העולה במעט על זה של גברים שאינם מאבדים כלל את שערם, לפתח מחלת לב כלילית. גברים המתקרחים בפדחת (התקרחות כיפה) - סיכוייהם לפתח מחלת לב כלילית גבוהים בהרבה, וככל שהקרחת גדולה יותר כך גדל הסיכון.


  נשירה נקודתית? אתם מתעסקים בשיער יותר מדי (צילום: shutterstock)

   

  6. נשירת שיער אצל נשים

  כשאת חוצה את שערך בשביל באמצע, האם זה מזכיר לך את חציית ים סוף? אם הקרקפת שמתגלה תוך כדי כך מבריקה, ייתכן שזה סימן של התקרחות נשית. כמו ההתקרחות הגברית, גם זו ידועה כהתקרחות אנדרוגנטית ואף היא עוברת בתורשה מאחד ההורים. בגלל הקשר לאנדרוגנים, יכולה ההתקרחות הנשית לשמש סימן אזהרה לסוג של סוכרת.

   

  הנטייה הרוֹוחת אצל נשים היא דלדול שיער ולאו דווקא התקרחות מלאה של אזורים או קו שיער נסוג, כפי שרואים בהתקרחות הגברית.

   

  נשירת שיער אצל נשים יכולה גם להיות סימן תקין של הזדקנות ושל שינויים הורמונליים, בייחוד אחרי לידה ובעת הבלות. אצל נשים רבות השיער נושר חודשים אחדים אחרי שחדלו ליטול גלולות למניעת הריון או תחליפי הורמונים. במשך ההריון נשירת השיער מואטת ולעומת זאת מואצת צמיחת שיער. התוצאה: ראש מלא בשיער ובעל מראה שופע. שלושה או ארבעה חודשים אחרי שהאישה יולדת נושר עודף השיער במהירות, אך צמיחת השיער תשוב למצבה הרגיל.

   

  7. השרת שיער

  כמות נכבדה של שיער על רצפת המקלחת, על המברשת או על הכרית אינה מראה מרנין, וזו הצורה השנייה השכיחה של נשירת שיער.

   

  השרה פתאומית של שיער רב יכולה להצביע על מתח נפשי רב; טראומה גופנית כמו תאונת דרכים או ניתוח רציני, או הפרעות בעור כמו פסוריאזיס או גָרָב (אקזמה). הסיבה לכך אינה ידועה.

   

  נשירה פתאומית יכולה להצביע על חום גבוה שסבלתם ממנו לאחרונה או שאתם נאבקים כרגע בדלקת נגיפית, חיידקית או פטרייתית. במקרים אלה יתלוו לכך סימנים אחרים, כמו עקצוצים, גירוי, חום או כאבים. היא יכולה להיות סימן מוקדם של הפרעות הורמונליות, בעיקר מחלה של בלוטת התריס או תת-פעילות של בלוטת יותרת המוח. כמעט כל שיבוש באיזון הורמונלי עלול לגרום להשרת שיער.

   

  אם שיניתם את הרגלי האכילה שלכם או פצחתם בדיאטת כסאח, ייתכן מאוד שאתם סובלים מבעיה תזונתית כמו חסר בברזל, בחלבון או באבץ.

   

  שירת שיער יכולה להיות גם סימן המסגיר את העובדה שאתם אוכלים יותר מדי ביצים לא מבושלות - אכילה של חלבוני ביצה רבים מדי עלולה לגרום למצב נדיר הנקרא חסר בביוטין או תסמונת הפגיעה של חלבוני ביצה. סימנים אחרים יכולים לכלול עור יבש, פריחה, ושיער עדין ושברירי.

   

  נשירת שיער יכולה להיות גם הדרך שבה הגוף אומר לכם שיש לכם עודף של תרופות מסוימות או אפילו של ויטמינים ומינרלים חיוניים (במיוחד ויטמין A וסלניום).

    

  8. נשירת גבות או ריסים

  אם הריסים השופעים והגבות העבותות שהיו לכם בעבר נעלמו, ייתכן כי יש בכך עוד אחד מסימני הגיל, אך נשירת ריסים יכולה להיות סימן אזהרה מוקדם לפעילות-יתר של בלוטת התריס או רמז לכך שאתם צורכים ויטמין A יתר על המידה.

   

  אם נושרות רק השערות בחלקן החיצוני של גבותיכם, ייתכן שאתם סובלים מתסמונת האשימוטו, ביטוי כרוני לתת-פעילות של בלוטת התריס. 

   

  9. שיער במקומות הלא נכונים

  שיער פנים מיותר יכול להיות סימן של הזדקנות. נשים רבות בגיל הבלות חווֹת דילול בשְער ראשן או נשירה, אבל יש כאלה שחוות תופעה הפוכה לגמרי כאשר ייצור האסטרוגן הולך ופוחת והאנדרוגן מתחיל להאפיל עליו.

   

  שיער הצומח במקומות שאינו צריך לצמוח ושיעור-יתר בכל מקום, הם סימנים אופייניים של עודף אנדרוגן. שיער בלתי רצוי אצל נשים הוא לעתים קרובות כהה, גס וצומח בכל מיני מקומות האופייניים לשיעור גברי.

   

  הופעת פלומה - אותו שיער עדין המכסה את גופם של תינוקות שזה עתה נולדו - יכולה לקרות גם אצל אנשים בוגרים. כשזה קורה יש לראות בכך סימן להפרעות אכילה כמו אנורקסיה נרבוזה.

   

  שיעור-יתר, עם או בלי סימנים אחרים, יכול להיות תגובה לא צפויה לתרופות המכילות הורמונים, כמו גלולות למניעת הריון, סטרואידים, תרופות לפריון וטסטוסטרון.

   

  שׂיעוּר-יתר בפנים ובגוף אצל נשים הוא לעתים קרובות סימן של תסמונת ריבוי ציסטות בשחלות. זהו אחד המצבים שאינם מאובחנים נכונה או כמעט שאינם מאובחנים אצל נשים בגיל הפוריות. סימנים אחרים הנכללים בו הם משקל עודף ופצעי בגרות. לנשים עם תסמונת זו יש מחזור בלתי סדיר או שהוא נעדר לגמרי. 

   

  שׂיעוּר-יתר יכול להצביע על הפרעה הורמונלית נוספת, תסמונת קושינג, או יתר קורטיזול בדם. סימנים שכיחים אחרים כוללים וסת לא סדירה או נעדרת לחלוטין, אקנה ובעיות עור אחרות, ועלייה במשקל באזורי המותניים והגב העליון.

   

  10. גברים שעירים מאוד

  צמיחת-יתר מולדת של שיער אצל גברים היא תופעה נדירה מאוד. אחת הצורות היא צמיחת-יתר נרכשת של שיער, המתפתחת בתגובה לתרופות כמו סטרואידים, אנטיביוטיקה, תרופה לטיפול באפילפסיה או תרופות להצמחת שיער. הפסקת התרופה תפסיק בדרך כלל את צמיחת השיער העודף.

   

  צמיחת שיער עודף אצל גברים יכולה להצביע גם על מחלת ילפת פשוטה, הכוללת גם את התעבות העור. כמו כן, צמיחת שיער עודף אצל גברים עלולה להצביע על מחלת עור מטבולית הנקראת פורפיריה עורית מאוחרת, הגורמת גם להתפתחות שלפוחיות במקומות החשופים לשמש.

   

  • סימני אזהרה נוספים והפרק המלא על השיער בספר "סימני גוף" מאת ד"ר ג'ואן ליבמן-סמית וז'קלין נרדי איגן, הוצאת אריה ניר.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אצל נשים רבות השיער נושר חודשים אחדים אחרי שחדלו ליטול גלולות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים