שתף קטע נבחר

הלחץ עזר: הח"כים ינסו לשלב דיור בר השגה

יממה לאחר שחוק הוד"לים אושר לקריאה שנייה ושלישית ללא דיור בר השגה, הודיע יו"ר הוועדה שמכינה את החוק, ח"כ שאמה-הכהן, שינסה בכל זאת להגיש לרה"מ נוסח מוסכם בנושא

ניסיון נואש של הרגע האחרון להכניס את ההתייחסות לבנייה מהירה של דיור בר-השגה בחוק ועדות הדיור הלאומי , למרות התנגדות הממשלה עד כה: יממה לאחר שהחוק אושר לקריאה שנייה ושלישית ללא דיור בר השגה, יו"ר הוועדה המטפלת בחוק, ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד), הודיע היום (ד') שינסה בכל זאת לשלב זאת בחוק. את ההחלטה הוא קיבל על רקע הביקורת החריפה שספגה הוועדה מאנשי מחאת האוהלים, לפיה הח"כים בגדו בהם. לצד זאת, הקואליציה הפילה היום חוק שנועד לקדם דיור מסוג זה.

 

מחאת האוהלים - סיקור נרחב ב-ynet

 

בתום ישיבה נוספת שקיימה הוועדה המשותפת להכנת החוק, ביקש שאמה-הכהן מחברי הוועדה להגיש לו עד יום א' הקרוב הצעות שיגדירו את מהות הדיור מסוג זה. הוא הודיע כי אם יתברר מההצעות שניתן לגבש נוסח מוסכם לנושא על דעת רוב חברי הוועדה, הוא יציג אותו לפני ראש הממשלה בנימין נתניהו כהחלטת הוועדה ויבקש את תמיכתו. עם זאת, שאמה-הכהן טרם החליט מה יעשה עם הנוסח המוסכם אם הממשלה תתנגד.

 

"לא נואשתי משילוב הדיור בר-השגה", אמר שאמה-הכהן ל-ynet, "אחרי שאתמול נמנעתי מלהעלות אותו לאישור הוועדה, כשנוכחתי שאין הסכמה בין הח"כים על הגדרת אופי הדיור הזה. התכוונתי לגבש רוב של הוועדה לנושא, למרות ההתנגדות בממשלה".

 

ההגדרה שהוא חותר אליה תאפשר למוסדות התכנון להקצות קרקעות לבניית דיור שיעמוד גם למכירה ולא רק להשכרה (עליה הוסכם אתמול - צ.ל), בתנאים שיהיו בהישג ידם של חסרי הדיור מעוטי האמצעים. ההגדרה המוסכמת אמורה להתייחס להיקף הדיור המבוקש, לאוכלוסיית היעד ולתנאי הסף.

 

אם תתגבש ההסכמה ותתקבל תמיכת ראש הממשלה, יוכל שאמה-הכהן להביא את התוספת לאישור הוועדה, בתנאי שזה יקרה עד יום ב'. זאת כדי שהחוק יוכל לעלות לאישור מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית לכל המאוחר ביום ד' בשבוע הבא – יום העבודה האחרון לפני יציאת הבית לפגרת הקיץ.

 

שאמה-הכהן הבהיר כי ההוראות הנוגעות להקצאת שטחים לדיור בר-השגה יחולו רק על תוכנית ממשלתיות שתאושר במסגרת חוק הדיור הלאומי, להקמת 200 יחידות דיור לפחות על קרקע ציבורית, ולא על תוכניות בניה קודמות שעברו במסגרת הרגילה של הליכי התכנון. 

 

המשתכנים הראשונים - רק בעוד 5 שנים 

הוועדה כונסה למרות שסיימה לכאורה את עבודתה על החוק, זאת בעקבות ביקורת שנמתחה על אחד מסעיפי החוק שאושרו לקריאה שנייה ושלישית. מדובר בסעיף שמאפשר לוועדות הדיור למשוך תכנית בנייה שאושרה, זאת אם היזם לא ביצע לפחות 20% מהתשתיות של הפרויקט בתוך 3 וחצי שנים ממועד אישורה. החוק מאפשר לוועדה לבטל את התוכנית, להשעות אותה או לשנות אותה.


אנשי המאהל. המחאה עובדת? (צילום: בילי פרנקל)

 

הביקורת התמקדה בתקופה הממושכת, שלא הולמת תכנית להאצת הבנייה, ואכן הוועדה החליטה היום לקצר את התקופה לשנתיים וחצי ולחייב את השלמת 25% מהתשתיות, שהן למעשה עבודות פיתוח השטח. אתמול ביקש היו"ר שאמה-הכהן לקצר את התקופה לשנתיים אבל נתקל בהתנגדות נציג משרד ראש הממשלה ד"ר גבי גולן.

 

מי שהוביל את הלחץ לקיצור התקופה היה המתנגד הראשי לחוק, ח"כ דב חנין (חד"ש). הוא חזר וטען כי התקופה הממושכת היא מתכון להתחמקות מביצוע הפרויקט אחרי יישור השטח. לדבריו, התקופה הזאת תייצר ערימת תוכניות וירטואליות, שאושרו בהליך מהיר ללא תמריץ גם להאצת הבנייה.

 

חנין מחה אתמול על התעקשות משרד ראש הממשלה שלא לקצר את התקופה בפתח ישיבת מליאת הכנסת. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין הצטרף לביקורתו והורה לו להגיש היום שאילתה דחופה בנושא לראש הממשלה או לשרי הפנים והשיכון. השאילתה הוגשה אבל לא נמצא מי שישיב עליה, ובצעד נדיר הורה ריבלין לשאמה-הכהן להיות המשיב כיו"ר ועדת חוק הדיור הלאומי.

 

שאמה-הכהן הצדיק את טענות ח"כ חנין ונאחז במנוף הזה כדי להתגבר על התנגדות הממשלה לקיצור התקופה, כפי שניסה לשווא להעביר אתמול. משכך, הוא החליט לכנס שוב את הוועדה כדי לאשר את הקיצור. היום התברר לוועדה מה שלא הובהר לה במהלך העבודה על החוק וגרם לאי הבנה: שהתקופה הארוכה לא נוגעת כלל לקבלן הבונה, אלא לממשלה שאמורה להכין את התשתיות לפני התחלת הבנייה.


חשש: התחמקות מביצוע הפרויקט לאחר יישור השטח (צילום: עידו ארז)

 

ד"ר גולן המשיך להצדיק את התקופה המקורית בגלל ההליכים המורכבים המקובלים לפני הבנייה. עם זאת הוא הודיע, כי ראש הממשלה הנחה אותו (ככל הנראה בהשפעת הביקורת הציבורית – צ"ל), להסכים לקיצור התקופה לשנתיים וחצי. הוא עצמו מקווה כי "משרדי הממשלה האחראים לפיתוח התשתיות, יצטרכו להתאים את עצמם למסגרת הזמן החדשה".

 

עם זאת הוועדה החליטה ללחוץ על המשרדים להשלים בתקופה המקוצרת 25% מהתשתיות ולא 20%. חברים בוועדה הודו, שגם במסגרת המקוצרת, ספק אם בנייני המגורים שיוקמו במסגרת תוכנית הדיור הלאומי, יוכלו לקלוט את הדיירים הראשונים לפני שיחלפו 5 שנים מיום כניסת התוכנית לתוקף.

 

התיקון שאושר היום התאפשר לפי תקנון הכנסת, גם אחרי שהוועדה אישרה את החוק לקריאה שנייה ושלישית. כל עוד החוק לא עלה למליאה לאישור סופי, ניתן להכניס בו שינויים לבקשת חברי הוועדה. גם במהלך הקריאה השנייה שבה מצביעים על כל סעיף בנפרד – ניתן להכניס בו תיקונים אם המליאה תקבל כל הסתייגות מאלה שהוגשו ולא אושרו בוועדה. גם כאן החוק יתוקן רק אם יו"ר הוועדה הסכים לתיקון. אחרת בכוחו למשוך את החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרי האוהלים. יזכו לדיור מוזל?
צילום: אביהו שפירא
ח"כ שאמה-הכהן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים