שתף קטע נבחר

קייט מידלטון על ראש שמחתן

הכובעים הצבעוניים והמוזרים-לעתים שחובשת הדוכסית הטרייה קייט מידלטון שכנעו את הדתיות שאפשר להעז יותר. סטייליסטית חרדית: "כשרואים מישהי שמציגה אופנה בצורה מלכותית, אפילו אמנותית ניתן לומר, זה מעורר השראה". ויש גם טיפים לחובשת

מזה זמן שהדוכסית הבריטית הטרייה קייט מידלטון צברה לה קהל מעריצות מזן אחר לגמרי. דתיות, חרדיות ואפילו נשים חסידיות, רואות בה אייקון אופנה ומודל חיקוי. הללו מהללות את חוש הטעם המפותח והצנוע של הרכש המלכותי החדש, לצד פזילה משמעותית ליצירות האמנות שהיא נוהגת לחבוש על ראשה.

 

 

עכשיו, אחרי מרוץ הסוסים ה"רויאל אסקוט", המשופע בכובעים ייחודיים של נשות האצולה, הגיע תורן של בנות ישראל הצנועות ליהנות מנפלאות הכובענות הבריטית, בגריסתן הישראלית כמובן.

 

הכובענית לא מטורפת

מי שעלתה על הטרנד, עוד לפני שהוכתר ככזה, היא הכובענית יונית רייך. שליחות בארצות הברית מטעם ארגון בני עקיבא הובילה אותה לזנוח את עולם הגרפיקה לטובת ייצור כובעים לנשות הקהילה: "שם הן מכסות את הראש רק בשבתות, לכן ברור שהכובעים צריכים להיות מהודרים בהתאם".

 

צילום: ניר יפה

 

את יצירות הפאר של רייך חבשה הלקוחה האמריקניות בשמחה. אך במעבר ארצה גברו החששות שזו המקומית, תהיה מוכנה פחות לסכן את ראשה בכובע נועז. אלא שאז הגיעה החתונה המלכותית הבריטית, שעשתה עבורה את מלאכת השכנוע.

 

"האירוע הזכיר את הכובעים שעשיתי אז, והוא גרם לי לא לפחד וללכת רחוק יותר עם החדשים. תמיד שואלים אותי

אנשים 'תגידי, באמת הולכים עם זה?', והתשובה היא כן. זה אמנם לא לכל אחת, ובטח לא לכל זמן, אבל בפירוש הולכים עם זה.

 

"נכון שגם לי היו חששות שזה לא יתפוס ושאף אחת לא תרצה ללכת עם משהו שהוא באמת בומבסטי, אבל אני שמחה לבשר שהתבדיתי. ממש עכשיו היה לי דוכן ביריד לנשים דתיות והיו את אלה שהתפלצו, אך היו כם אחרות שקנו. אחת מהן לקחה את הדגם הכי משוגע שייצרתי ואמרה לי 'אני הולכת לעשות לך פרסומת'. היא הסתובבה עם זה על הראש בהרצאות - והתגובות היו בהתאם".

 

אז זה אכן טרנד בקרב הדתיות למיניהן?

 

"בהחלט. לקייט הייתה השפעה משמעותית על התחייה של הכובעים גם אצלנו. אבל אל תשכחי שבשנות ה-80 זה היה להיט, ונשים מהמגזר הדתי לאומי בהחלט הסתובבו עם כובעים מהודרים ובולטים. מאז זה פסק, ועכשיו זה חוזר ובגדול. מחפשות את זה בעיקר נשים שלא רוצות את הברט הפשוט או מטפחת בשבתות או באירועים. כעת יש להן אלטרנטיבה אופנתית.

 

"אמנם אצלי הכובעים לרוב גדולים יותר, כדי שיתאימו לנשים שמכסות את כל הראש, אבל יש גם כאלה שמתאימים למי שלא מכסה הכל או למי מחפשת משהו מגניב לשים על הפאה או השיער. כמובן שיש גם גירסאות סולידיות יותר, שמתאימות לשבת בבוקר לבית הכנסת".

 

גם התל אביביות בעניין

בעוד שרייך רואה בכובעים כיסוי ראש שגם מבטא אמירה אופנתית, מעצבת התכשיטים והאביזרים קרן וולף רואה בכובע פריט לבוש בפני עצמו. "היום כובע זה לא משהו פונקציונלי", היא אומרת. "פעם זה היה להגנה מהשמש או כיסוי ראש לדתיות, היום זה פשוט חלק מהלוק. כובענות

זה מקצוע כזה 'של פעם', הלכתי ללמוד אותו לפני שנתיים, בין היתר בפריז, העבודה לא קלה אבל התוצאה מרגשת".


מעוררת השראה. קייט מידלטון (צילום: gettyimages) 

 

וולף אמנם חשבה על החילונית האופנתית, אך עם הכובעים הגיעו לחנות בנווה צדק גם לקוחות חדשות - הדתיות. "אני מראש לא מעצבת לישראלית הממוצעת. הלקוחה שלי היא אחת שמבקשת לבטא ייחודיות. יש כלות שרוצות במקום טול איזה

כובע מגניב, יש תיירות, ויש גם דתיות. איתן נחשפתי לעולם אחר לגמרי, הייתי ממש בשוק

 

"הגיעו נשים, לבושת בטוב טעם, מחויטות, רחוקות מאוד מהסטיגמה של 'הדתיות המכוסות' וקנו כובעים. כלות מהמגזר חיפשו כובעים ל'שבע ברכות', שזה אומר כל יום כובע אחר. וכולם נוצרו בהתאמה אישית לבגד של הלקוחה. עבורן הכובע הוא מה שנותן את הטון להופעה, לא עוד פריט שאפשר בלעדיו".

 

מה מקור ההשראה שלך?

 

"הכל. אני מעצבת מהמקום האישי שלי, ממה שתופס אותי. והלקוחות מתחברות לזה. אני לא מעצבת לנשות בני ברק, אבל אם הן מתחברות למה שאני עושה, אז למה לא? מצד שני, אי-אפשר להתכחש לכך שהחתונה המלכותית והכובעים של קייט החזירו למרכז הבמה את הכובעים עבור כולן. זה חשף בפני נשים עולם שלם שחשבו שנעלם".

 

קייט - אייקון אופנה חרדי

לאחרונה, גם על ראשיהן של נשות בני-ברק המטופחות ניכרות השפעות בריטיות לא מבוטלות. לסטייליסטית החרדית מירי ביילין זה נראה הכי טבעי שבעולם: "בואי נשים את הדברים על השולחן. אנחנו פה בארץ מושפעים מהעולם. וכן זה מחלחל גם אלינו, למגזר החרדי, אבל ברוח צנועה. אנחנו לא קופצות על כל טרנד, אלא מחפשות את מה שמתאים לנו. וכשרואים מישהי, שמציגה אופנה בצורה מלכותית, אפילו אמנותית הייתי אומרת, זה מעורר השראה גם לאישה החרדית.


צנועה וחסודה, כמעט (צילום: gettyimages)  

 

"לא רק קייט היא השראה. גם מישל אובמה וגם שאר נשות האצולה האירופאיות. המסר שלי הוא שלא צריך להתפשט כדי לקבל את הוואו. אני מרצה הרבה בפני נשים חילוניות שבאות כמעט עירומות, ותמיד בסוף כל מפגש אני מקבלת את התגובה של 'כמה את צודקת'. מלכת אנגליה לא תיתפס בג'ינס וטי-שירט שזרקה על עצמה בבוקר. כל פריט יש בו הרבה מכובדות ומחשבה - כך מייצרים אלגנטיות אמיתית".

 

איך קרה שקייט תפסה לה כל-כך הרבה מעריצות מהמגזר?

 

"קודם כל, זו היא שלקחה מאיתנו לא אנחנו ממנה. היא מתלבשת כמונו, מאחר שגם היא באה מהמקום של לכבד את עצמה. בסך הכל זה נותן לנו הרגשה טובה. תמיד התלבשנו כך, רק שעכשיו יש לנו חיזוק אופנתי נוסף. 'שלא רק אני מתלבשת ככה, אלא גם נסיכה אמיתית'. קייט תפסה אותנו כי אנחנו לא מחשיבות את עצמנו כקובעות אופנה, אבל כשמישהי מפורסמת מתלבשת כמונו זה מוסיף תחושה של חשיבות, בפרט שיש לנו יותר יכולת לחקות אותה. לבחורה חסידית יהיה קשה להתחבר לאופנת רחוב חתרנית, אבל קייט היא מקור השראה שניתן להזדהות איתו".

 

אז נשים חרדיות באמת הולכות עם כובעי קייט?

 

"בטח. כובעים כאלה הולכים מאוד חזק, ובמיוחד במגזר החסידי, שם נשים תמיד הלכו עם כובעים מעל הפאה. קרן וולף, לדוגמה, עושה כובעים ממש

חסידיים. לאחרונה עשיתי הפקת אופנה עם אורלי ויינרמן וגם לה שמתי על הראש כובע בסגנון חסידי של קרן, כי זה מה שאופנתי עכשיו. רק השבוע עמדתי ליד תחנת אוטובוס והייתי בהלם מכובע שחבשה אישה חסידית, שישבה שם. משהו בהחלט נועז ומטורף.

 

"בחצרות החסידיות, בגלל שהכובע זה חובה, הן מתגנדרות איתו עד הסוף. אצל הליטאים זה יותר אקססוריז לאירועים. אם לפני עשור שנים היית אומרת לי שיתחילו ללכת עם פרחי ענק על הראש הייתי צוחקת, אבל הפך להכי 'אין'. הכובעים כבר תפסו, אני נותנת לזה חצי שנה לפני שנראה את כולן ככה".


 

איך לחבוש כובע בלי להיראות כפליטה מקרקס רומני נודד

הטיפים של מירי ביילין

 

• כובע לא נועד לקחת את הילדים מהגן ולא לקניות במכולת השכונתית. זה לאירועים, שבתות וחגים.

 

• כובע בולט ובומבסטי אומר בגד סולידי ומינימלי. ביגוד ספורטיבי או בגד עשיר ודומיננטי לא הולכים עם כובע כזה.

 

• כובעי קייט יושבים הכי טוב עם בגדי קייט. שמלות בגזרת פרינסס ומעליהם ז'קט עדין, מאפשרים התפרעות בגזרת הראש.

 

• הכובע חייב להתכתב עם הבגד.

 

• האיפור- טבעי ועדין.

 

• נעלים ותיקים במראה אלגנטי, בלי פלטפורמות שמשדרות משהו גס ומאוד לא "ליידי".

 

• לכובעים האלה הכי מתאימה תסרוקת אסופה ונקייה.

 

• רצוי להוסיף תכשיטים קלאסיים- עגיל קטן וצמוד לאוזן ייתן את הטאץ' הנכון להופעה המלכותית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כובע בעיצובה של קרן וולף
צילום: יניב אדרי
יונת רייך מ"סטודיונית"
צילום: סטודיונית
מומלצים