שתף קטע נבחר

הסיטי באשדוד: תל אביב של הדרום

במרחק של פחות מ-10 דקות הליכה בעיר החמישית בגודלה בארץ, תמצאו שלל אפשרויות בילוי ואוכלוסייה מגוונת. עבור דירות 3 ו-4 חדרים תשלמו שכירות של 3,200-3,600 שקל בחודש

אשדוד, העיר החמישית בגודלה בארץ, לא מחולקת לשכונות אלא לרובעים. למעט רובע 'המרינה' ורובע 'הסיטי', כל יתר הרובעים נקראים לפי סדר הא'-ב', מ-א' ועד י"ז. השבוע נתמקד ברובע הסיטי - מהגדולים שברובעי העיר - שהחל להיבנות באמצע שנות ה-90. בעשור האחרון יש תנופת בנייה משמעותית מאד ב'סיטי' והוא הפך לרובע המרכזי בעיר המשלב מגורים, מסחר ושירותים ממשלתיים ועירוניים.

 

 

מיקום: רובע הסיטי, הקרוי גם רובע 'הקריה', ממוקם במערב העיר, מזרחית לאזור המרינה, בין הרחובות שדרות ירושלים, שדרות משה דיין, שדרות מנחם בגין, שדרות הרצל, שדרות בן עמי ושדרות בני ברית. מצפון גובל ה'סיטי' ברובע ה' - שכונה איכותית ותיקה, ממזרח ברובע ח' - אזור מתחרד המאופיין בעיקר באוכלוסיית עולים, ממזרח ברובע ט' - רובע מעורב מתחרד, ורובע -י' - מאופיין בעיקר עולים מברית המועצות לשעבר, ומדרום ברובעים ט"ו, י"ב, ו-י"ז, המאופיינים באוכלוסייה מבוססת.


רובע הסיטי במערב העיר (צילומים: אבי רוקח)

 

אופי וכמות האוכלוסייה: ברובע מתגוררים כ-20,500 תושבים. האוכלוסייה בשכונה מעורבת ויש אחוז בינוני עד גבוה של עולים מברית המועצות לשעבר, בעיקר בחלקו הדרומי מזרחי של הרובע. בחלקו המערבי והקרוב למרכזי העסקים ברובע ניתן למצוא תושבים ממוצא מערב אירופה, לרבות תושבים צרפתיים או בעלי דירות להשקעה.

 

האוכלוסייה מעורבת מכל קשת הגילאים וניתן למצוא אחוז גבוה של תושבים בגילאי ה  40 ומעלה, מעל האחוז הממוצע באוכלוסייה. אחוז התושבים הצעירים נמוך ביחס לכלל האוכלוסייה. בעיר מכנים את רובע הסיטי כ"תל אביב של אשדוד" מכיוון שלמעט אוכלוסייה חרדית מתגוררים בו מגוון רחב של תושבים. מעין קיבוץ גלויות. החל מדתיים ומסורתיים ועד לחילוניים, עולים חדשים. רובם בעלי מעמד סוציו אקונומי בינוני.  


בנייה רוויה בשכונה

 

אופי המגורים: בנייה רוויה בלבד. בחזיתות רוב הבניינים במרכז הסיטי יש חנויות ומשרדים וברחובות הפחות מרכזיים יש מעט בניינים עם חנויות. אין מבנים המיועדים למשרדים בלבד.

 

מוסדות ציבור ושירותים: ברובע יש מוסדות ציבור ושירותים כמעט לכל מטרה. גני ילדים, שלושה בתי ספר יסודיים כשאחד מהם ממלכתי דתי, שלושה חטיבות ביניים ושני בתי ספר תיכון. בנוסף, ברובע שלושה מתנסי"ם, מספר בתי כנסת, קופות חולים ולא פחות מ-12 סניפי בנק שונים. חלקו המערבי של הרובע מאופיין בריכוז של עסקים ומשרדים, בו ממוקמים שני קניונים (הסיטי, סימול), מרכז מסחרי מרכז הקריה, בניין העירייה ובית יד לבנים.


ביה"ס מקיף ז'

 

מוקדי בילוי ופנאי בקרבת מקום: בתוך פחות מעשר דקות הליכה מהרובע תוכלו להגיע לחוף ימה של אשדוד (חוף הקשתות). ובמרינה הסמוכה ניתן ליהנות ממסעדות ואזור בילוי מטופח ושוקק חיים.

 

ברחבי הרובע יש מגוון רחב של בתי קפה, מסעדות אוכל מהיר ושני פאבים איריים פופולאריים. בנוסף, בשני הקניונים המובילים בעיר הנמצאים בשכונה (הסיטי והסימול – הסמוך לתחנה המרכזית), יש מגוון רחב של חנויות, בתי קפה ומסעדות למזון מהיר. בקניון סימול שוכן גם בית קולנוע. להורים מבינכם: ברחבי הרובע מספר רב של פארקים וגני שעשועים לילדים.

 

לאורכו של רחוב שדרות מנחם בגין, המחלק את אזור הרובע המזרחי, קיימים מרכזים מסחריים, חנויות ומקומות בילוי ופנאי. ובחלקו המערבי של הרובע, שם ממוקמים הקניונים, נמצאים גם מרכז מסחרי מרכז הקריה, מוזיאון ומרכז אמנויות, בית יד לבנים והיכל התרבות.


קניון סימול

 

תחבורה: רוב האוטובוסים הפנימיים באשדוד עוברים בין השכונות והתחבורה הציבורית בעיר מושתתת על מוניות שירות שנכנסים גם לתוך הרובעים, כך גם ברובע הסיטי. היתרון הבולט של הרובע הוא ששוכנת בו התחנה המרכזית של העיר ממנה יש תחבורה ציבורית לכל הארץ. בנוסף, ביציאה הדרומית מהעיר (מרחק של כ-10 דקות נסיעה) שוכנת תחנת הרכבת העירונית, ממנה יוצאת מידי כשעה רכבת לתל אביב. מהרובע יציאה נוחה לכביש 4 (כביש תל אביב – אשדוד) דרך מחלף 'עד הלום' המחודש. משם ניתן להגיע בקלות יחסית גם לאשקלון הסמוכה.

 

תעסוקה: מוקדי התעסוקה של העיר אשדוד ממוקמים בצפון העיר ומחולקים לשלושה אזורי תעשייה. נמל אשדוד נמצא בצפון מערב העיר ומשמש גם הוא כמוקד תעסוקה. מוקדים אלו נמצאים בקצה השני של העיר אך מרחק הנסיעה אליהם מרובע הסיטי קצר יחסית. ברובע עצמו יש מספר רב של עסקים קטנים ומשרדים המספקים תעסוקה לתושבים ובחלקו המערבי של הרובע נמצאים משרדים ובתי עסק לרוב.


גני שעשועים

 

צפי פיתוח: רובע הסיטי בנוי ורווי בנייה של מגדלים ובניינים רבי קומות ולא צפויה בו בנייה עתידית, למעט מגדל מגורים עם כ- 170 יחידות דיור ושלוש קומות מסחר ומשרדים, הנבנה בימים אלו. יחד עם זאת, הרובע נמצא בצמידות וצפונה למתחם המע"ר החדש, שבו מתוכננות לקום כ-1,600 יחידות דיור בשנים הקרובות.

 

מחירי קנייה ממוצעים: דירת שלושה חדרים תעלה לכם כמיליון עד 1.1 מיליון שקל. עבור דירות ארבעה חדרים תשלמו בין 1.15 מיליון ל-1.3 מיליון שקל ומחירי דירת חמישה חדרים נעים בין 1.3 ל- 1.5 מיליון שקל.

 

מחירי שכירות ממוצעים: מכיוון שברובע יש מעט מאד דירות שלושה חדרים והביקוש לדירות הללו גבוה מחירי השכירות של דירות שלושה וארבעה חדרים זהים. על הדירות הללו תשלמו בין 3,200 ל- 3,600 שקל בחודש. דירת חמישה חדרים תעלה לכם כ- 4,300 מידי חודש.

 

עליית מחירים: בשלוש השנים האחרונות עלו מחירי הדירות בשכונה בכ-50%. 

 

כותבת היא מנכ"ל אנגלו-סכסון

 

סייע באיסוף הנתונים זמיר שמר, מנכ"ל חברת פוינטס מיפוי עסקי, המתמחה ביעוץ גיאוגרפי עסקי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשדוד בנייה
צילום: אבי רוקח
מומלצים