שתף קטע נבחר

עין כרם: סיור בעקבות "אליהו הנביא" של הנוצרים

רבים מציפים את המסעדות של עין כרם בסופי שבוע, אבל הכפר הציורי בקרבת י-ם הוא אתר חשוב שבו גם נולד יוחנן המטביל, שבנצרות מיוחס לו תפקיד זהה לזה של אליהו. המטביל והמקביל

"מישהו מרבד יניח,

על עין כרם הרדומה

ושלוה גדולה יבטיח,

לרחביה ורוממה.  

שובי, שובי, בת ירושלים

אל ביתי, אל יום קודשי,

הריבון גמל עלייך

ועלי, ועל נפשי"

 

               (מתוך "שובי בת ירושלים", מילים: דודו ברק, לחן: נחצ'ה היימן)

 


  

עין כרם, שנמצאת בדרום-מערבה של ירושלים, היא אתר תיירות חביב על ישראלים רבים שפוקדים את המסעדות בסופי שבוע, ומהלכים ברחובות הציוריים של הכפר השוכן למרגלות הר אורה. אבל מעבר לכך, לעין כרם חשיבות גדולה בעולם הנוצרי ובה על פי המסורת נולד יוחנן המטביל. חשוב מזאת עבור הנוצרים, כאן נפגשה מרים, אמו של ישוע, עם אלישבע (אמו של יוחנן) כשהיא נושא ברחמה את אבי הנצרות, ולראשונה קיבלה אישוש שהיא אכן מתעתדת ללדת אותו.

 

לא תמה איפוא, שבעין כרם הוקמו מנזרים וכנסיות רבים המציינים את אותם אירועים שבברית החדשה, ומקנים לכפר הציורי נופך היסטורי חשוב. אחד מהמנזרים המוכרים, ויזואלית לפחות, הוא מנזר גורני (ברוסית - הררי) שרבים מכירים בזכות ה"בצלים" מזהב המעטרים את המנזר עצמו. המנזר הפראבו-סלאבי (רוסי) שעל מדרון הר אורה מנציח את ביקור מרים אצל אלישבע. אולם לא רחוק משם נמצאת "הגרסה הקתולית" של אותו סיפור - כנסיית הביקור.

 

עם קבלת הבשורה על הריונה מהמלאך גבריאל, יוצאת מרים מנצרת במסע לפגוש את אלישבע באחת מערי ירושלים (עין כרם אינה מוזכרת בברית החדשה ומשוער כי כאן התרחש המפגש). המלאך אומר למרים שגם אלישבע, אישה עקרה ובאה בימים, נמצאת בהריון כדי לזרוע בה ביטחון ש"ניסים אכן קורים", כפי שקרה לה, וזו הולכת לבקרה בעין כרם.

 

בפגישה בין השתיים בועט יוחנן בבטנה של אלישבע - מה שגרם לה להאמין שמרים אכן נושאת בבטנה את בייבי-משיח. מרים פוצחת בתפילה שעד היום חשובה בנצרות ונקראת "המגניפיקט" ובה היא משבחת את בורא עולם ועולל. לציון האירועים הללו נבנו כאן כנסיות לאורך השנים שנחרבו, והפרנציסקנים שקיבלו חזקה על הנכס במאה ה-17 בנו כאן כנסייה מודרנית שתוכננה על ידי האדריכל הנודע, ברלוצי, ונחנכה ב-1955.


"אלישבע, אורחים הגיעו!" כנסיית הביקור בעין כרם (צילומים: זיו ריינשטיין)


ציור המראה את מרים על חמור, במסעה מנצרת לבקר את אלישבע בעין כרם

 

מי יבשר על גאולת ישראל?

ירידה במורד השביל המוביל לכנסייה, תפגיש אתכם עם מעיין מרים. לפי המסורת, כאן היא נעצרה לנוח לפני שטיפסה על הר אורה לפגוש את אלישבע. מעל למעיין ישנו מסגד, המזכיר שלמרגלות הר אורה היה כפר ערבי בשם ג'ורה מהמאה ה-16. ביולי 1948 השתלט צה"ל על הכפר ותושביו ברחו, היות ופחדו מטבח דיר יאסין שהתרחש שלושה חודשים לפני כן. מאז הכפר ועין כרם הפכו לשכונה של ירושלים וישראל יישבה בהם עולים. בין 1948 ל-1952 פעל לאורך רחוב המעיין בית ספר חקלאי שהקימה רחל ינאית, שכיום נמצא מערבה יותר, ואילו בית השייח הסמוך למעיין משמש כמרכז למוזיקה.

 

ואם כבר הבנתם שיוחנן המטביל הוא ה-סלב של עין כרם שלכבודו נבנו כנסיות ומנזרים, כנסיית "יוחנן בהרים" היא עוד אתר שכדאי לפקוד. כאן על פי המסורת היה ביתם של זכריה ואלישבע, הוריו, וכאן נולד יוחנן המטביל. אבל מיהו אותו מטביל ומהי חשיבותו? ובכן, יוחנן הוא בעצם המבשר על בואו של ישוע וזה שקרא לעם לחזור בתשובה לקראת ביאת המשיח. אם תרצו, אליהו הנביא הוא מעין פרה-פיגורציה (סימן מבשר/מקדים) לתפקידו של יוחנן, ושניהם עתידים לבשר על גאולת ישראל. בנוסף, יוחנן הוא זה שהטביל את ישוע - פעולה שגרמה לישוע להתמלא ברוח הקודש שירדה עליו בצורת יונה.

 

הכנסייה הנוכחית נבנתה כאן ב-1857 על שרידי כנסייה צלבנית. בקריפטה (החדר החבוי מתחת לכנסייה) יש מערה חצובה בסלע ולה מיוחסת לידת יוחנן (הבשורה על פי לוקס א'/57). ליד המזבח במערה ישנו מעגל המציין את מקום הלידה ובו כתובת: "כאן נולד מבשר האלהים" (פרודרומוס). מי שהיה אחראי על פרויקט בניית הכנסייה הוא מלך ספרד, ולכן מצופה הכנסייה מבפנים באריחי קרמיקה ספרדיים בכחול-לבן. מלכת ספרד תרמה את המזבח, וציורי השמן המעטרים את קירות הכנסייה שייכים לאמנים ספרדים מהמאה ה-17-16.


מעיין מרים. עפ"י המסורת כאן נעצרה לנוח בטרם העלייה למפגש המדובר


אריחי קרמיקה ספרדיים בכחול-לבן מעטרים את המקום. כנסיית יוחנן בהרים

 

מדבר רוחני אבל עם מעיין

האתר הבא באזור עין כרם כבר מנציח את בחרותו של יוחנן. הפעם יש לנסוע דקות מעטות לישוב אבן ספיר שהוקם ב-1961, שם תתקלו במנזר "יוחנן במדבר" שהוקם ב-1922 ומנציח פסוק מלוקס א'/80: "ויגדל הילד הולך וחזק ברוח ויתגורר במדבר עד יום הראתו אל-ישראל". לפי המסורת הנוצרית, אותו "מדבר" הוא רק מטאפורה למדבר התרבותי, רוחני שבו היה יוחנן. קורס מורי דרך "חלמונית" הסתקנן ונכנס לראות את אותו "מדבר" במנזר.

 

בירידה מהמנזר ישנו מעיין, עין אל-חביס - "מעיין המתבודד", שבמערה הסמוכה לו, על פי הפרנציסקנים ששולטים במקום, התבודד יוחנן בטרם הלך להטביל את ישוע בירדן,בקאסר אל-יהוד. מאמינים באים למקום להיטבל כשהם עוטים גלימה, וזאת כדי לשמור על צניעות לבקשת מנהלי המקום.

 

למנזר מיוחסת השערה בלתי מבוססת שכאן גם נמצא קברה של אלישבע, אמו, אולם אין הוכחות לכך. כדאי לבקר בתוך הכנסייה שבה ציורים יפים של ישוע בסבלו, כמו גם של יוחנן המודיע "הנה שֶׂה האלהים נושא עליו חטאת עולם", כשהוא מתייחס למותו הצפוי של ישוע כמו שֶׂה שמוקרב על חשבון חטאי האנשים. כאן גם התפתחה המסורת הנוצרית לדמות את ישוע כשֶׂה או איל שהוקרב למען העם, ממש כפי שכמעט קרה בעקדת יצחק, אולם לבסוף החליף את גורלו המר איל שנתפס בסבך עצים. 


קורס "חלמונית" מקבל שיעור בנצרות. מנזר יוחנן במדבר


המערה שבה כנראה חי יוחנן. מנזר יוחנן במדבר

 

  • בפעם הבאה: רמלה

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איקונה של יוחנן המודיע על שֶׂה האלוהים. מנזר יוחנן במדבר
צילום: זיו ריינשטיין
לא רק עבור האוכל בסופ"שים. מתחם המסעדות בעין כרם
צילום: זיו ריינשטיין
ברכית דגים לצד המעיין במנזר יוחנן במדבר
צילום: זיו ריינשטיין
מרים פוגשת את אלישבע. כנסיית הביקור בעין כרם
צילום: זיו ריינשטיין
מעיין מרים
צילום: זיו ריינשטיין
מומלצים