שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

עיר האוהלים בתל-אביב גדלה: "כאן כדי להישאר"

גם לאחר השיא - הפגנת עשרות האלפים - מחאת האוהלים לא שוככת. בממשלה שוקלים להוזיל הקרקע ליזמים, במאהל בת"א הבהירו: "קיבלנו כוח, לא נקנה את הסיסמאות של ביבי". מלצרית צפתה בטלוויזיה והגיבה: הממשלה עושה מאיתנו צחוק מעבודה

מחאת האוהלים לא שוככת, גם אחרי עצרת הענק. יממה לאחר שעשרות אלפים צעדו ומחו ברחובות תל-אביב, הגיעו אמש (יום א') מאות בני אדם, כמדי יום בתקופה האחרונה, ל"עיר האוהלים" בשדרות רוטשילד בתל-אביב. בעיר הוקמו מספר מתחמי אוהלים חדשים, אך המאהל המרכזי רק גדל.

 

מחאת האוהלים - סיקור מיוחד ב-ynet

מה אתם חושבים - היכנסו לפורום מחאת האוהלים

 

ואם למישהו היו סימני שאלה באשר להמשך המאבק לאחר העצרת, נראה שמאות האנשים שהגיעו למאהל סיפקו את התשובה. "אנחנו כאן כדי להישאר", אמר אחד הצעירים שפקדו את המאהל. "אם מישהו חושב שהעצרת תוציא לנו את הרוח מהמפרשים, הוא טועה. קרה בדיוק ההפך - קיבלנו כוח". 

 

אחת השיחות במאהל עסקה בתוכניות שעומד להציג ראש הממשלה במענה למצוקת הדיור. "ביבי הוא אשף של סיסמאות, לא בקלות נקנה מה שהוא יציג, הפעם לא יעבדו אלינו", אמר דני (27), שעובד כשליח.

 "אני עובד כל יום עד 2 בלילה, אבל הפעם לקחתי יום חופש מהעבודה כדי לבוא מוקדם יותר. שאיש לא יחשוב ששברנו אותנו. לא יוכלו לקנות אותנו בסיסמאות ובגרפים".

 

על אחד העצים בשדרות רוטשילד נתלתה טלוויזיה, על המרקע מופיע רועי לוי בערוץ 2. ״התוכנית הזו, צחוק מעבודה, היא בדיוק מה שהממשלה עושה מאיתנו״, העירה בציניות חן (32), מלצרית. 

 

במסגרת התוכנית המתגבשת צפויים ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר השיכון אריאל אטיאס ושר האוצר יובל שטייניץ להציג מתווה שבבסיסו הוזלה של כ-50% במחירי הקרקע לבנייה, אותם מוציא מנהל מקרקעי ישראל למכרז לקבלנים. על פי המתווה, צפויה השיטה בישראל להשתנות. במקום שהקבלן שמציע את הסכום הגבוה ביותר יזכה בקרקע, יקבלו הקבלנים והיזמים הוזלה של כ-50% מהעלויות, ויתחרו ביניהם מי יציע את המחיר הזול ביותר לדירה גמורה לקנייה.

 

"בלוף" הוד"לים

משמעות הדבר היא שהאוצר, שנהנה בשנים האחרונות מהכנסות של קרוב ל-7 מיליארד שקל בשנה ממכירת קרקעות ליזמים, יצטרך לוותר על כמחצית הסכום. בכירים במשרד השיכון אמרו כי "אנחנו לא מבקשים כסף מהאוצר, אלא מבקשים ממנו לוותר על חלק מההכנסות. ללא הוזלה משמעותית בעלויות הקרקע, לא יהיה ניתן להציע דיור זול יותר לזוגות צעירים ולסטודנטים. התוכנית הזו נועדה גם לאפשר בניית דירות להשכרה".


מאות ממשיכים להגיע כל ערב למאהל בתל-אביב (צילום: עופר עמרם)

 

השר אטיאס, שדוחף את התוכנית וזוכה לתמיכת נתניהו, מעריך כי הוצאתה לפועל

תשפיע במהירות על המחירים בשוק הדירות, ותצנן את עליות המחירים. בתוך כך, בכירים בממשלה המעורים בהכנת "חוק הוד"לים", שזכה לתוספת המתייחסת לדיור מוזל, טוענים כי הוא אינו ריאלי. "ייקח עוד זמן רב עד שנוכל להגדיר בכלל מהו דיור בר השגה. קיום המושג הזה אמורפי ולא מבטיח למעשה יצירת דיור זול יותר לאוכלוסיות שזקוקות לו", אמר בכיר בממשלה. אחרים כינו סעיף זה "בלוף".

 

לשדרות רוטשילד הגיעו אתמול גם כמה שהמשטרה נתנה להם צו הרחקה מהמקום, לאחר שהתפרעו בתום העצרת המרכזית. בינתיים, גם בירושלים המחאה מתגברת. אלפים צעדו אמש לכנסת, ובדרך מחו מול בית ראש הממשלה וצעקו: "העם דורש צדק חברתי". הם הקימו מאהל מול בית המחוקקים ואמרו: "נטיל מצור על הכנסת".


פורסם לראשונה 24/07/2011 22:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קיבלנו כוח. הצעירים באוהלים
צילום: עופר עמרם
גם הכלבים מפגינים
צילום: עופר עמרם
האוהלים ברוטשילד
צילום: בן קלמר
גם בגן לוינסקי קמו אוהלים
צילום: עידו ארז
המחאה התפשטה עד נהריה
צילום: מיכל ראובן
מומלצים