שתף קטע נבחר

נתניהו הסכים להכניס דיור בר השגה לחוק החדש

ראש הממשלה נענה ללחץ המפגינים: חוק ועדות הדיור הלאומי יקדם גם תוכניות בנייה של דיור בר-השגה למעוטי יכולת בנוסף לתוכניות בנייה להשכרה. רק בהמשך השבוע יתברר באילו היקפים יהיו התוכניות הללו, ומי בדיוק יהיה זכאי לגור בהן. גורמים במשרדו של נתניהו אישרו את הפרטים

הישג למחאת האוהלים : חוק ועדות הדיור הלאומי (וד"לים) יקדם גם תוכניות בנייה של דיור בר-השגה למעוטי יכולת, בנוסף לתוכניות בנייה להשכרה שכבר נוספו לחוק בשבוע שעבר - כך אישרו הערב (א') ל-ynet גורמים במשרד ראש הממשלה.

 

 

נודע, כי נתניהו נאות לתמוך בהרחבת החוק כפי שדרש יו"ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה-הכהן, למרות שתחילה דחה תביעה זו אותה העלה שאמה-הכהן בפגישתם ביום ג' בערב. תמיכת ראש הממשלה היא לפי שעה עקרונית בלבד, ובשלב זה תתבטא בהוספת הדיור בר-השגה למטרות החוק. הנוסח הסופי של הגדרות הדיור, היקפו ואוכלוסיית היעד שתהיה זכאית לאותו דיור בר-השגה - טרם נסגרו סופית.

 

את הפרטיים הסופיים של הרחבת החוק כך שיכלול גם סעיפי דיור למעוטי אמצעים אמור לסכם מחר שאמה-הכהן (ב') בישיבה מיוחדת של הוועדה המשותפת לחוק הוד"לים שהוא עומד בראשה, שחייבת לאשר את צירוף התוספת לחוק. טרם נקבע מועד הישיבה - שמא תתקיים בבוקר או בערב.

 

נתניהו נאות לתת את הסכמתו לפחות במטרה להקדים ככל האפשר את הקריאה שנייה והשלישית של החוק במליאת הכנסת, לאחר ששאמה-הכהן הודיע לו אחר הצהריים שהוא דוחה לשבוע הבא את הגשת החוק לאישור מליאת הכנסת. האישור הסופי יועד במקור ליום ד' השבוע, ונתניהו לוחץ בתמורה להסכמתו לחזור ללוח הזמנים המקורי.

 

שאמה-הכהן אמר הערב בתשובה ל-ynet כי אפילו אם תושג מחר הסכמה על נוסחת הדיור בהישג-יד, והוועדה המשותפת תאשר את הוספתו להצעת החוק – ספק אם מבחינה טכנית ניתן יהיה לסיים את החקיקה עוד השבוע. לדבריו, רק מהסיבה הטכנית "זה לא יכול להיות לפני יום ד' אבל ייתכן גם שלא יהיה מנוס לדחות את הסיום ליום ב' הבא".

 

עוד אמר בתשובה ל-ynet כי חברי הוועדה אמנם נענו לקריאתו בשבוע שעבר להעביר אליו הצעות להגדרת הדיור בהישג-יד כדי לראות אם ניתן לגבש אותן לנוסח מוסכם, אבל בפועל, לאחר שעיין בהצעות, נראה שה לא ניתנות למיזוג, בעיקר בגלל שהן כלליות מדי.

 

מהודעתו היום עלה כי החלטתו לדחות את האישור הסופי לשבוע הבא נועדה לאפשר לו לטפל בהצעות שבהן הוצף בימים האחרונים "להוסיף ממד חברתי על הקיים בחוק".

 

בכירים בממשלה המעורים בהכנת חוק הוד"לים, שזכה לתוספת המתייחסת לדיור מוזל, אומרים כי המושג "דיור בר השגה" אינו ריאלי ולמעשה מדובר ב"בלוף". בכיר בממשלה אמר ל-ynet כי "ייקח עוד לא מעט זמן עד שנוכל להגדיר בכלל מהו באופן יחסי דיור בר-השגה. קיום המושג הזה אמורפי ולא מבטיח למעשה יצירת דיור זול יותר לאוכלוסיות שנמצאות במסגרת האוכלוסיות שזקוקות לדיור במחירים נמוכים יחסית על שטחי בנייה קטנים יחסית".  

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו
צילום: AFP
ח"כ כרמל שאמה-הכהן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים