שתף קטע נבחר
צילום: ירון ברנר

מחאת האוהלים: "הממשלה הכריזה מלחמה"

אכזבה ותסכול: מארגני מחאת האוהלים הודיעו בדיון של קואליציית ארגונים חברתיים במשכן, כי הם זועמים על החלטת הוועדה לסופרטנקר הנדל"ן, להכניס רק סעיפים לא מחייבים לדיור בר השגה. מארגן המחאה בבאר שבע: "יש דירות ריקות ואטומות כמו הממשלה"

"ממשלת ישראל הכריזה מלחמה על העם הזה, אבל העם יודע מה הוא רוצה והוא ייאבק כדי להשיג את רצונו", כך הכריזה היום (ב' )סתיו שפיר, ממנהיגות מחאת האוהלים, בכנס של קואליציית ארגונים חברתיים, שהתקיים במשכן הכנס זמן קצר לאחר הדיון הסופי של הוועדה לגיבוש חוק הוד"לים (סופרטאנקר הנדל"ן), במסגרתו הוחלט להסתפק בסעיפים לא מחייבים בנוגע לדיור בר השגה בחוק.

 

 

הכנס, שנקבע כבר ביום חמישי, החל באיחור ניכר, זאת לאחר שחלק מהמשתתפים עוכבו מחוץ למשכן מכיוון שלא היו להם אישורי כניסה. הכנס התמקד במצוקת הדיור וחוק הוד"לים, אך לא נוצל כדי להשמיע דרישות מפורשות מהממשלה בנושא. דוברי הארגונים השונים שבו חזרו על הביקורת נגד הממשלה והעומד בראשה, אך פחות התמקדו במצוקה ודרכים לפתור אותה. 

 

חריג וקורע לב היה רק חיים ברקוביץ', ראש מאהל המחאה בבאר-שבע, שמסר עדות אישית לפיה הוא וכל בני משפחתו, שבה שלושה ילדים חולים קשה, ייזרקו מחר לרחוב מבית ריק של עמידר, בו התנחלו ללא היתר. ברקוביץ' סיפר כי באר שבע מלאה בתים ריקים אטומים של עמידר. "יש בעיר דירות ריקות ואטומות כמו הממשלה", אמר.

 

"הבית שנכנסנו אליו היה קודם מאורת סמים רוחשת עכברים וטרמיטים", סיפר ברקוביץ'. השקענו עשרות אלפי שקלים כדי להפוך אותו למגורי אדם, עד שאתמול נמסר לנו ממשרד השיכון שעומדים לפנות אותנו. הפקידה בעמידר אמרה לי, 'אתם פולשים לשטח שלי'. שאלתי מה יהיה גורלנו והיא אמרה, 'תיכנסו לתור הממתינים לדיור אבל כל נכה שיבוא יקדים אתכם'. שאלתי אם הם רוצים לזרוק אותנו לרחוב והיא ענתה שזה מה שיקרה". 

 

"ספין נוסף של הממשלה"

ח"כ מולה (קדימה) משדולת הדיור והסביבה, שבחסותה נערך הכנס, חזר מישיבת הועדה המשותפת לחוק הוד"לים. "החוק נורא מתסכל, אמר, "הוסיפו את הדיור בר השגה בסוף משפט אבל בלי הגדרות והוא עדיין פוגע בציבור גדול. ניסינו להכניס סעיפים רלוונטיים והקואליציה הפילה אותנו, כמו שהפילה את החוק שלי בנושא. נצטרך להמשיך להיאבק, הסופרטאנקר הוא שום דבר והוא מייצר רק בעיות בירוקרטיות חדשות ופוגע בחוקי התכנון. נמשיך להיאבק עד שיהיה דיור לכל מי שצריך".

 

יו"ר עמותת דרור ישראל, פסח האוספטר, אמר: "המדינה נהפכה לזירת גלדיאטורים והעם היושב בתוכה חשוף לאריות ושאר חיות טורפות שמאיימות עליו. יש באוויר אנרגיה עצומה בקרב חוגים נרחבים בחברה, שהוציאה לממשלה כרטיס אדום. מי שחושב שהוא יוכל לעצור בספינים ומריחות את הגל הגועש הזה הוא טועה ומטעה". 

 

גיל פפאי מהחברה להגנת הטבע, אמר: "חשוב שיהיה איפה לגור אבל חשוב לא פחות שיהיה גם בשביל מה לקום בבוקר. ועדות התכנון ידעו לעשות את האיזון בין צורכי הדיור לצורכי הבנייה ועכשיו ראש הממשלה מפיל את כל המחדלים על ועדות התכנון כשהבעיה היא הממשלה שתקעה את הרפורמה בתכנון ואת הועדות כשלא העבירה להם תקציבים כדי שיוכלו לעבוד. אל תתנו לראש הממשלה להחריב את הארץ היחידה שיש לנו".

 

ראש עיריית ראשון-לציון, דב צור, אמר שלא צריך את החוק כדי לקצר תהליכים אלא רק תוספת של 50 עובדים לועדות התכנון לבדיקת תוכניות שכבר קיימות ולכן אין דירות. עוד הוא ציין, כי במחוז המרכז אין אפילו מתכנן מחוזי ואם לא יהיה מי שיבדוק לא תצא אפילו דירה אחת. לדבירו, לעירייה שלו יש תוכניות לבניית 440 יחידות דיור זולות, אם יתנו לחברה העירונית שלו להקים אותן.

 

עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח הוסיף: "המאבק שלנו לא צרכני אלא חברתי, נגד רמיסת הזכויות של כל אדם". חיים בר יעקב מעמותת לחיות בכבוד אמר לקראת סיום: "שביבי לא יחשוב שנשב חודשים באוהלים, אם הממשלה וביבי חושבים שניתן למרוח אותנו לא יצליחו כי אנחנו נמשיך ונחריף את המאבק".

 


אנשי המחאה מפגינים בת"א (צילום: ירון ברנר)

 

"שוד לאור היום"

ח"כ דב חנין (חד"ש), אמר כי "נתניהו שוב מוכיח שכל מה שהוא יודע לעשות זה סופר ספינים. הממשלה מראה אטימות וזלזול בציבור. אנשים לא טיפשים, ואני קורא לציבור להגביר את המחאה".

 

בדיון נכחה גם ראש האופוזיציה ציפי לבני (קדימה), שאמרה, כי "מה שראינו היום בוועדות זו תופעה שאנו רגילים לראות – נתניהו מנסה קודם כל למכור אידיאולוגיה, אחר כך הוא מנסה למכור שהוא לא אשם, אחר כך מופעל עליו לחץ והוא מתחיל להישבר. בחלק הראשון הוא מנסה לעשות אחיזת עיניים – וזה מה שנעשה היום. אין משמעות למילים אם אין בצדן תרגום אמיתי של מה זה אומר ואיך זה אמור להתבצע. הבשורה הטובה בכל הסיפור הזה שנתניהו הוא אחד שנשבר, לכן תמשיכו להילחם. הוא בסוף יישבר.

 

"מקריאת האותיות הקטנות בתיקון החדש המתוכנן בחוק, מדובר בהכנסת המושג דיור בר השגה לסעיף מטרות בלבד, ללא הרחבה או התייחסות נוספת", מסרה ל-ynet שלומית ממן, דוברת, המטה לתכנון אחראי. "מדובר בספין נוסף של ראש הממשלה ובניסיון להרגיע את המחאה הציבורית. עד שהנושא של דיור בר השגה לא יוכנס בסעיפי החוק עם פירוט והתייחסות לגודל, לשטח, למספר זכאים וכדומה - אנחנו מאמינים שמדובר בהצהרות כזבות, שנתניהו ידוע בהן".

 

מטה מאבק האוהלים מסר בתגובה להחלטת הוועדה שדנה בחוק, כי "זהו שוד לאור היום. ראש הממשלה מרגיש את רעידת האדמה החברתית, אך במקום לפעול לטובת הציבור הוא מביא את חוק הוד"לים עם שינוי מינורי בסעיף המטרה: במקום 'החוק להאצת הליכי התכנון' - 'החוק לדיור בר-השגה'. סעיף זה הינו חסר משמעות. כרגיל, ביבי מפעיל את את ה'סופר-ספין' שלו".


הפגנה מחוץ למשכן הכנסת (צילום: גיל יוחנן)

 

רשימת דרישות מפורטת 

מהארגונים נמסר, כי "בדיון היום נדחו כל ההצעות האופרטיביות שהוצעו לקידום דיור בר השגה במסגרת החוק. השינוי היחיד שהח"כים הסכימו לאשר, הוא סעיף לפיו הועדות "יוכלו" לקדם דיור בר השגה, אך ללא פירוט הדרכים. צעד זה לא צפוי להביא לשינוי של ממש, זאת בניגוד להצהרות הממשלה". 

 

בארגונים קוראים לח"כים למשוך את הצעת החוק ולערוך בה רוויזיה מקיפה, במטרה להבטיח פתרונות אמיתיים ומפורטים למצוקת הדיור. לדבריהם, "הציבור כבר מתוחכם מספיק כדי להבדיל בין פיתרונות אמיתיים לבין ניסיונות "למרוח" אותו. דיור בר השגה הוא לא סיסמא ריקה, זו מדיניות שיש לקדם – וכרגע הממשלה לא עושה זאת".  

 

בקואליציית הארגונים חברים בין היתר החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, האגודה לזכויות האזרח, המטה לתכנון אחראי, תנועת דרור ישראלי, תנועת עמי והקואליציה לדיור בר השגה. הכנס התקיים בשיתוף השדולה הסביבתית-חברתית והשדולה לקידום השלטון המקומי וישתתפו בו חברי כנסת, נציגי השלטון המקומי, נציגי המאהלים, נציגי הארגונים והציבור הרחב. בקואליציה גיבשו תיקונים לחוק, עם רשימת דרישות מפורטת, ביניהן:

 

 • כל תכנית דיור לאומי בת 200 יחידות מגורים תכלול לפחות 20% דירות להשכרה, בגדלים שונים ו-30% דירות קטנות בגודל 75 מ"ר, כולל ממ"ד. החוק כפי שאושר, קובע רק תקופת השכרה מינימאלית, אבל לא קובע מכסת דיור להשכרה.

 

 • לא תאושר תכנית המורכבת כולה מדיור ייעודי לזכאים - במטרה ליצור שילוב של אוכלוסיוטת מגוונות, כדי שלא ליצור שכונות עוני.

 

 • החוק יחול על תכניות לבנייה רוויה בלבד -כלומר בנייה לגובה.

 

 • תינתן עדיפות לדיור ציבורי, במאמץ לחדש את בנייתו בהכנסות מכירת הדיור הקיים.

 

 • הקצאת קרקעות המדינה תהיה על בסיס "המחיר למשתכן", כלומר היזמים יתחייבו במכרזים על קרקע לבנייה, כי הדירות יוצעו במחיר מסוים.

 

 • כדי לתמרץ את היזמים מוצע, כי ליזם יינתן פטור מלא ממחיר הקרקע למיזמי דיור להשכרה לטווח ארוך.

 

 • ייקבע מנגנון להגבלת שכר הדירה בטווח מחירים ריאליים זולים.

 

 • בנוסף מציעים הארגונים לשפר את איכות התכניות בדרכים הבאות:

 

 • תוקם קרן בסך 1 מיליארד שקל להשתתפות המדינה בהוצאות הפיתוח, כדי לזרז יישום תוכניות בנייה שאושרו זה מכבר לכ-160 אלף יחידות דיור.

 

 • תוכניות הדיור הלאומי יהיו כפופות לתוכניות המתאר המחוזיות בעיקר המגנות על חופי הים, הפארקים ושמורות הטבע.

 

 • הדיור הלאומי יוגבל לתחומי יישובים קיימים כדי למנוע פגיעה בשטחים הפתוחים.

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה


פורסם לראשונה 25/07/2011 11:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים