שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

ברחבי הארץ: אנשי מחאת האוהלים חסמו צמתים

בתגובה על החלטת הוועדה בכנסת לקדם את חוק ה"סופרטנקר", אנשי מאבק האוהלים יצאו לחסום כבישים ברחבי הארץ. הם קראו קריאות נגד נתניהו והקימו אוהלים באמצע צמתים. בבירה, שם הפגינו גם רופאים מתמחים, עוכבו שמונה מפגינים לחקירה

שעה קלה אחרי שבכנסת הוחלט על קידום חוק ועדות הדיור הלאומי (וד"לים) במתכונת לא ברורה - מובילי מחאת האוהלים חסמו בצהריים (יום ב') כבישים בכמה מקומות בארץ, ובמקומות אחרים הסתפקו בהפגנות. בירושלים עוכבו לחקירה שמונה מפגינים. ynet העביר שידור ישיר מההפגנות בירושלים ובתל-אביב.

 

 

לפי אנשי המאהלים, המשטרה אישרה חסימות כבישים כמחאה בשעה 14:00 למשך 20 דקות בכמה מוקדים, אבל במשטרה לא הכירו אישור גורף שכזה. "ננקוט יד קשה נגד מפירי הסדר", נמסר מהמשטרה. לפחות בתל-אביב, ליד מגדלי עזריאלי, נראה שהעניין תואם. "נתניהו תתעורר, הציבור שווה יותר" ו"כל הארץ אוהלים", קראו שם המפגינים, שהקימו אוהלים במרכז הצומת.

 

אחד המפגינים, יונתן מילר, אמר:"אנו מצטערים שאנחנו נאלצים לחסום כבישים ולהפריע להתנהלות הרגילה, אבל אין יותר התנהלות נורמלית בישראל. ראינו כמה החוק פרוץ. אני לא מאמין לראש הממשלה. עד כמה הוא חושב שהוא יכול למכור לי לקושים".

 

בירושלים צעקו המפגינים "לא רוצים צדקה - רוצים צדק". הם חסמו את הכביש ליד כיכר פריז ופונו על-ידי השוטרים. המפגינים הניפו דגלים אדומים וקראו: "העם דורש צדק חברתי" ו"לשחרר את העצורים, לעצור את השרים". בהמשך הפגינו בסמוך, ליד בית ראש הממשלה, גם רופאים מתמחים, כחלק ממאבקם במשרד האוצר.

 

גם בחיפה חסמו פעילי מחאת האוהלים ציר מרכזי בעיר. כמה עשרות צעירים שהקימו בלילה אוהלים סמוך לאודיטוריום במרכז הכרמל, חסמו את צומת הרחובות מוריה והנשיא והקימו אוהלים במרכז הכביש. המשטרה לא התערבה ואפשרה לפעילים להמשיך במחאה. חלק נשאו שלטים בהם נכתב: "אין לי בית", וקראו "העם דורש צדק חברתי" ו-"שרה אל תבכי, ביבי דופק גם אותי".


חסימת כביש בחיפה. "שרה אל תבכי, ביבי דופק גם אותי"

 

רבים מהנהגים הביעו הזדהות עם המפגינים, אך היו כאלה שניסו לפרוץ בכוח את החסימה. חלק מהם גם התעמת עם המפגינים. "זה עצוב מאוד אם הגענו במדינה למצב הנוכחי שאנשים פשוט לא יכולים לדאוג לעצמם לדיור", אמרה עו"ד אודליה חן, חיפאית לשעבר המתגוררת כיום בזכרון יעקב.


חסימת צומת קפלן בתל אביב (צילום: ירון ברנר)

 

"זה לא מתחיל ונגמר בקוטג'", הוסיף אחד מיוזמי המחאה בעיר, עופר ברקן, שציין כי ישנם ניסיונות לאחד את מחאת הדיור עם עיצומי הרופאים ומחאות חברתיות נוספות, אנו צריכים מהפך חברתי אמיתי שיוביל לשינוי".

 

בראש העין הפגינו כמה עשרות ממשתתפי מחאת האוהלים בעיר את צומת הרחובות מנחם בגין ויהודה הלוי. בראשון-לציון הפגינו כעשרה בני אדם, והמשטרה לא נדרשה לפנותם מהכביש, והפגנה דומה נערכה בבאר שבע.


ההפגנה בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף)

 

הוועדה המשותפת לחוק הוד"לים, אותו מכנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, "הסופרטאנקר נגד הביורוקרטיה", החליטה ברוב קואילציוני לכלול דיור בר-השגה במטרות החוק - אולם לא הרבה מעבר לכך. יוכנסו סעיפי דיור בר-השגה להשכרה, ואילו תנאי דיור בר-השגה לרכישה יפורסמו רק מחר על ידי ראש הממשלה, יחד עם פתרונות נוספים למצוקת הדיור - בעיקר

 שיווק הקרקעות לבנייה ומכרזים שיהיו על בסיס המחיר הסופי של הדירה למשתכן, כשהזוכה יהיה היזם שיציע את המחיר הזול ביותר.

 

הוועדה אישרה סעיף לפיו ועדות הדיור הלאומי ייקבעו ייעוד קרקע לדיור בהישג-יד להשכרה. הדירות יושכרו על פי כללים שייקבעו מראש לעניין תנאי ההשכרה, מחיר ההשכרה וזהות אלו שיהיו זכאים לשכור את הדירות. זאת, בנוסף לסעיף שכבר נכנס לחוק לעניין תקופת ההשכרה שתהיה למשך עשור לפחות.

 

את השידור החי צילמו אמיר לוי ועוז מרון. הפקה: רוני גל ושמרית שי.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים, רועי מנדל, יאיר אלטמן, רענן בן-צור, אלי סניור, אחיה ראב"ד ובילי פרנקל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חסימת צומת קפלן בתל אביב
צילום: ירון ברנר
הפגנה בבאר שבע
צילום: הרצל יוסף
מחאת האוהלים בחיפה
מומלצים