שתף קטע נבחר

האם תיאסר מכירת מלכודות דבק נגד מכרסמים?

לחץ צרכני של פעילים למען בע"ח בשנה האחרונה על רשתות השיווק, הביא להורדת מלכודות דבק ללכידת מכרסמים מהמדפים. במשרד החקלאות בירכו על היוזמה וציינו כי בכוונתם לבדוק אפשרות לאיסור מכירת המלכודות בעתיד

האם לחץ צרכני יביא לקידום חקיקה שתאסור מכירת מלכודות דבק ללכידת מכרסמים? משרד החקלאות פרסם היום (ג') את מדיניותו לגבי המשך מכירה ושימוש במלכודות הדבק למכרסמים, בעקבות פניות רבות של צרכנים המתנגדים להתאכזרות לחיות.

 

עוד בערוץ בע"ח:

 

בחודשים האחרונים מנהלים פעילים למען בעלי חיים מאבק צרכני נגד המשך מכירה של מלכודות הנחשבות לאכזריות וגורמות סבל רב לחיות שנלכדות בהן. המלכודות אינן הורגות את החיות לאחר לכידתן, אלא מונעות מהן לזוז תוך פגיעה קשה בגופם. במקרים רבים, החיות הקטנות שנלכדו בהן יגססו למוות במשך שעות ארוכות ואף יושלכו לפח האשפה, מבלי שנגאלו מייסוריהן.

 


באדיבות "תנו לחיות לחיות"

מלכודת דבק בשימוש בבסיסי צה"ל (צילום: "תנו לחיות לחיות")

 

 

במשרד החקלאות בוחנים תקנות שיאסרו מכירת מלכודות דבק

שרת החקלאות, אורית נוקד בירכה על יוזמת הצרכנים ואמרה כי היא "שמחה לשמוע שמשווקים כבר הורידו מוצר זה ממדפיהם ואני חושבת שטוב יעשו כלל המשווקים אם יפסיקו למכור, מיוזמתם, את מלכודות הדבק ויפה שעה אחת קודם". בהודעתה, ציינה נוקד כי הנחתה את הלשכה המשפטית לבדוק אפשרות להתקנת תקנות שמטרתן לאסור מכירת מלכודות מהסוגים המדוברים בעתיד. 

 

בחוות הדעת של ד"ר דגנית בן-דב, הממונה על חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות, נכתב כי "אין ספק שמלכודות דבק גורמות למידה ניכרת של סבל לבעלי חיים קטנים הנלכדים בהן.

בעלי חיים כאלה, אם הם גדולים יחסית – נאבקים כדי להשתחרר, מאבק במהלכו הם יכולים גם לנסות, כדי להשתחרר, לכרסם איבר מאברי גופם. בעל חיים שלא הצליח להשתחרר ימות, בסופו של דבר, מצמא ומהתייבשות – אם במקום בו הונחה המלכודת ואם בפח אליו הושלכה".

 

ל-ynet נודע כי לאחרונה נפגשו נציגי ועדת זכויות בעלי חיים מלשכת עורכי הדין עם שרת החקלאות והממונה על חוק צער בעלי חיים במשרד ודנו עימן בנושא הפסקת שיווק מלכודות דבק ומלכודות קפיץ בארץ.

 

עו"ד אהוד פלג, יו"ר משותף לוועדה הסביר במכתבו למשרד החקלאות כי "השימוש במלכודות אלה גורמות לסבל בל יתואר לחיה ולאור קיומן של חלופות, לדעת הוועדה השימוש במלכודות אלה, מהווה עבירה על הוראות חוק צער בעלי חיים ולפיכך יש לאסור לחלוטין את השימוש במלכודות". בתגובה להחלטת השרה, בירך ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, על והצלחת המאבק החשוב נגד יצרני ומשווקי מלכודות הדבק.

 

הפעילים מבקשים, רשתות השיווק מצטרפות ליוזמה

קבוצת הפעילים למען בעלי חיים ציינו כי ישנם אמצעים הומניים יותר ללכידת המכרסמים, שלא יפגעו גם בחיות קטנות אחרות כדוגמת ציפורים וחתולים קטנים. בשנה האחרונה, מספר רשתות שיווק גדולות, כדוגמת "עדן מרקט", "רמי לוי - שיווק השיקמה", "אייס" ו-"הום סנטר" נענו לפניות הפעילים והודיעו כי אין בכוונתן לשווק את המוצרים הללו. בחלק מהמקרים הורדו המוצרים מהמדפים תוך מספר ימים.

 

בנוסף, חנויות מתמחות לממכר המלכודות ברחבי הארץ זכו לפניות נוספות מקרב הפעילים ולדבריהם, מספר המקומות שהורידו את המוצרים מהמדפים גדל בהתמדה. הפעילים קוראים לציבור לדווח להם בעמוד הפייסבוק, על חנויות המוכרות את המלכודות ולקבל עדכונים על חנויות נוספות שהצטרפו ליוזמת להפסקת מכירת המלכודות. 

 

  • עוד חדשות עם זנב על מכרסמים בארץ ובעולם 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במוקד: מלכודות דבק וקפיץ
צילום: Index Open
מומלצים