שתף קטע נבחר
צילום: דודו אזולאי

אלי ישי לא אישר העלאת הארנונה למגורים

המחאה משפיעה: שר הפנים לא יאשר יותר העלאת ארנונה לשנת 2011. ההקפאה תחול על עשרות רשויות שביקשו אישור להעלות, כולל חיפה, פתח תקווה, חולון ורמת גן, אך לא ברור אם ישי יוכל להקפיא גם את ההעלאות שכבר אישר בשש רשויות

שר הפנים אלי ישי נכנע ללחץ הציבורי: השר הודיע היום (ד') על הקפאת הארנונה למגורים. ההקפאה תחול על עשרות הרשויות המקומיות שביקשו להעלות את הארנונה למפרע לשנת 2011 וטרם קיבלו אישור. ישי עדיין לא קיבל תשובה ממשרד הפנים לשאלה, אם הוא יכול להקפיא גם את ההעלאות שכבר אישר בשש רשויות מקומיות.

 

 

"החלטתי על הקפאת הארנונה למגורים", אמר השר בתום ישיבה עם מנכ"ל המשרד, שבה החליט על הקפאת הארנונה למגורים לשישה חודשים, ולבחונה לאור המצב הכלכלי. "הציבור נמצא במלחמת התשה כלכלית שחובתנו לבלום. בכוונתי בתיאום עם השלטון המקומי לדרוש פיצוי מהאוצר ברשויות".  

 

ישי הוסיף: "הציבור קורס תחת הנטל, אלחם כנגד כל הכבדה על הציבור". עוד הוחלט בישיבה כי המשרד יחריג מהחלטה זו רשויות הנמצאות בתהליך הבראה ויתאם בהם העלאה מדורגת של הארנונה". כמו כן תיבחן העלה דיפרנציאלית בשכונות בעלות רקע סוציו אקונומי גבוהה ברשויות שונות.

 

שש רשויות קיבלו אישור, עשרות נוספות ביקשו

הבוקר פורסם ב-ynet כי משרד הפנים אישר לשש רשויות מקומיות להעלות את הארנונה לשנת 2011: בית שאן, רעננה, הוד השרון, חצור הגלילית, ראש העין ומיתר. ההעלאה היתה אמורה להיות רטרואקטיבית, כלומר, לחול על כל שנת 2011, כך שהתושבים ישלמו בחודשים האחרונים של השנה גם את עלות התוספת על החדשים ינואר-יוני שלפני האישור שנתן משרד הפנים.

 

ההעלות שתוכננו בארנונה היו בהיקף הבא: בבית שאן ב-3.3%; בחצור ב-5%; בהוד השרון ב-2.5%; במיתר ב-3% ובראש העין ב-4%. עיריית רעננה קיבלה אישור להעלות את הארנונה ב-2.5% זו השנה השנייה ברציפות, לאחר שבשנה שעברה היא העלתה אותה ב-5.5%. כל ההעלאות הללו תוכננו בנוסף להעלאת הארנונה הכללית, בשיעור של 1.4%, שכבר יושמה בתחילת השנה.

 

במשרד הפנים הסבירו כי היישובים הללו עומדים בקריטריונים הקבועים בחוק להעלאת ארנונה: הם סמוכים ליישובים שבהם הארנונה היא גבוהה יותר, נמצאים בגירעון, אינם מנוהלים בידי ועדה קרואה ולמעט רעננה, לא הועלתה בהם הארנונה בשנים האחרונות.

 

ל-ynet נודע כי גם עיריית רמת גן הצטרפה לאחרונה לרשימת הרשויות המקומיות שהגישו למשרד הפנים בקשה להעלות את הארנונה גם הן. זאת, למרות שרמת גן העלתה את הארנונה גם בשנה שעברה. בעיריית רמת גן סירבו לומר מה שיעור ההעלאה שהעירייה ביקשה. מהעירייה נמסר בתגובה: "העירייה ביקשה להעלות את הארנונה במטרה לבצע פרוייקטים לרווחת התושבים ולטובת החינוך, הרווחה והתרבות".

 

מאז תחילת השנה התקבלו במשרד הפנים יותר מ-100 בקשות של רשויות מקומיות לשינוי שיטת החישוב של הארנונה, שעשרות מהן (אך לא כולן) ביקשו להעלות את הארנונה. בין הערים הגדולות שביקשו להעלות ארנונה נמנות חיפה, פתח תקווה, חולון ורחובות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים