שתף קטע נבחר

נדחתה הצעת החוק לנישואים אזרחיים

40 התנגדו להצעה של ח"כ הורוביץ לעומת 17 שתמכו. במהלך הדיון על ההצעה עלתה לדוכן הנואמים ח"כ אורית זוארץ עם כיסוי ראש , וטענה כי כופים עליה להיות דתייה כדי להתחתן

מליאת הכנסת דחתה בצהריים (יום ד') בקריאה טרומית את הצעת חוק הנישואין והגירושין של ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) וקבוצת ח"כים, שמטרתה לאפשר נישואים אזרחיים בישראל. 17 ח"כים תמכו בהצעה לעומת 40 שהתנגדו לה. 

 

הצעתו של ח"כ הורוביץ, שהוסרה מסדר היום, הייתה אמורה לאפשר נישואים בישראל באופן אזרחי או דתי, לפי

בחירה. עוד לפי ההצעה, גירושין ייערכו בהתאם לדרך הנישואים - אלא אם יש הסכמה בכתב של בני הזוג להתגרש בדרך אחרת.

 

במהלך הדיון על הצעת החוק עלתה ח"כ אורית זוארץ (קדימה) לדוכן הנואמים תוך שהיא עוטה כיסוי ראש. הח"כית טענה כי במציאות הנוכחית כופים עליה להיות דתייה כדי להתחתן. היא התבקשה להסיר מראשה את הכיסוי.

 

לפני ההצבעה ערך הפורום לבחירה חופשית לנישואים כנס מחאה שאליו הגיעו חברות כנסת בשמלות כלה, והוצגו נתונים על תמיכת הציבור בנישואים אזרחיים. 

 

תומכים בנישואים אזרחיים, לא מתחתנים אזרחי

תנועת חדו"ש לחופש דת ושוויון פירסמה הבוקר מחקר ד"ר גיא בן- פורת וד"ר יריב פניגר מאוניברסיטת בן גוריון, המגלה כי שני שלישים מהאוכלוסייה היהודית תומכים בהנהגת נישואים אזרחיים, אך רק שליש היו מתחתנים באמצעותם, אם הייתה אפשרות. החוקרים העריכו כי הפער בין התמיכה הכללית לעניין האישי הוא הסיבה לכך שהמפלגות הגדולות לא מקדמות נישואים אזרחיים.

 

ממצאי המחקר - שמבוסס על סקר שנערך בפקולטה למדעי החברה של אוניברסיטת תל אביב, וכלל 605 מרואיינים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה

היהודית הבוגרת בישראל - העלו כי 63% תומכים במתן אפשרות לנישואים אזרחיים, 25% מתנגדים ו-12% לא השיבו.

 

בתשובה לשאלה, אם היו נישואים אזרחיים בישראל האם היית מתחתן באמצעותם, ענו 31.6% מהמשיבים שהם בטוחים או חושבים שיעשו זאת. 63.8% ענו שהם בטוחים שלא או חושבים שלא. בקרב החילונים קצת יותר מחצי (53.8%) בטוחים או חושבים שיתחתנו בנישואים אזרחיים.

 

מנכ"ל חדו"ש הרב אורי רגב: "לקראת הבחירות הבאות חייבים לדרוש מהמפלגות להתחייב: ממשלה אזרחית שתבצע מהפכה אזרחית, כולל נישואים אזרחיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נישואים אזרחיים או דתיים?
צילום: ישראל ברדוגו
ח"כ זוארץ. עלתה עם כיסוי ראש
צילום: דודי ועקנין
מומלצים