שתף קטע נבחר

צילום: דודו אזולאי

נתניהו בלחץ: "עיני יגזור קופון של מיליארדים"

המחאה גוברת, ההפגנות נמשכות והיום תחל צעדת העגלות של ההורים הצעירים: "מאבק כלכלי אחד, תחושה של מהפכה". בסביבת נתניהו מצהירים שלא ייכנע ליו"ר ההסתדרות ("לא ירים אליו טלפון"), אבל גם יודעים שיהיה מו"מ, ועיני יגרום להם לשלם

ממדינה אדישה, הפכה ישראל לארץ של הפגנות. הזעקה החברתית ממשיכה לתפוס תאוצה, והיום (ה'), שבועיים למחאת האוהלים, תחל "מחאת העגלות" של ההורים הצעירים. אתמול הכריז יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, על הצטרפותו למאבק, ובסביבת ראש הממשלה ניכר לחץ רב. למרות הכרזות שלא ייכנעו לו, צפויה פגישה בין נציגי האוצר להסתדרות וגורמים נוספים, ובממשלה חוששים מהשלכותיה.

 

מחאת האוהלים - סיקור נרחב ב-ynet 

 

"הוא לא מתכוון להיכנע לאולטימטום של עיני", אמרו מקורבים לבנימין נתניהו, אחרי שעיני טען שביום ראשון ההסתדרות תצטרף "בכל האמצעים" אם לא יחל משא ומתן עם כל הגורמים ה"רלוונטיים" על צעדים לשינוי התפיסה הכלכלית. לדברי המקורבים, "האולטימטום הזה הוא טעות. לא מציבים אולטימטומים לראש הממשלה. ככה לא מתנהגים. מי שחושב שנתניהו ירים טלפון ויזמין את עיני אליו דקה לפני מוצאי שבת - טועה".

 

למרות זאת, נתניהו צפוי להורות לשר האוצר לשבת עם ההסתדרות ב"שולחן העגול" של המשק הכולל גם את המעסיקים. באוצר ובמשרד ראש הממשלה חוששים שהעלות של דרישות עיני יגיעו למיליארדים, ומעריכים שהוא מתכוון לנצל את ההזמדנות שנוצרה ו"לגזור קופון" משמעותי.

 

אתמול נמשכו ההפגנות בכל רחבי הארץ. "זו תחושה שסוף סוף אזרחי ישראל מבינים שלא צריכים לשתוק יותר ואפשר להילחם למען מדינת רווחה, הזכות לחיות בכבוד, מחיה מכובדת ולא יקרה מדי", אמר ברק סלע שהפגין בתל-אביב. "אין ספק שהתהודה שהמאבק קיבל היא מפתיעה ומשמחת מאוד וצריך להמשיך להגיע להפגנות ולהפוך את זה למאבק עממי ולהבהיר שלא מדובר רק על מאבק למען הדיור, הלחם או הגז, אלא מאבק על שיטה ועידוד מדינת הרווחה".

 

חגית לביא מהצפון הוסיפה בהתרגשות: "בשבועיים האחרונים הדור הזה עשה משהו שהרבה דורות בעבר לא העזו, למרות שהרגישו את הזעם והתסכול כפי שחש הדור הזה. מתחילת המאבק הזדהיתי בלבי עם המפגינים והיום החלטתי לבוא לתל-אביב ולהפגין בעצמי".

 

גם המפגין עופרי אלוני מרוצה שהמחאה על מצוקת הדיור הציפה את בעיותיו של מעמד הביניים והביע תקווה שהצטרפותו של עיני תעניק דחיפה משמעותית למאבק. "אין ספק שהשבועיים האחרונים היו מדהימים", אמר, "כל הזמן צומחות התארגנויות חדשות, אנשים העלו לסדר היום את המצב החברתי וזה הדבר הכי חשוב. שדרות רוטשילד הפכו לקרנבל חברתי ואני מקווה שגם הכניסה של עופר עיני תסייע למאבק, אם כי חשוב לשמור על ריבוי הקולות ומגוון הדעות".

 

מפגין אחר הנמיך את הציפיות וצינן את ההתלהבות מהכרזתו של יו"ר ההסתדרות. "אני חושש שההצטרפות של עיני נועדה לגנוב את הסימפטיה של הציבור. אין ספק שצריך גוף שינווט את המאבק ויוביל אותו קדימה, אבל אני מקווה שעיני יהיה קשוב לצרכים של הציבור ולא יתעסק בפוליטיקה".

 

אחרי שנועדו עם עיני אתמול אחר-הצהריים וסיכמו על שיתוף פעולה, התפנו ראשי מחאת האוהלים להיערך לעצרות שייערכו במוצאי שבת בחמש ערים שונות – תל-אביב, חיפה ירושלים, באר-שבע ונצרת. אחרי העצרת הגדולה בתל-אביב בשבת החולפת, שנחשבה להצלחה גדולה, מקווים ראשי המחאה שעשרות אלפים ירשמו עוד שיא במאבק.

 

"במוצאי שבת הציבור ייצא שוב לרחוב ויגיד שאנחנו לא מקבלים את הצעתו של נתניהו", אמר אלון נוימן, הנמנה על ראשי מחאת האוהלים. "נפגין ברחובות מתוך מטרה להביא את הממשלה לפתרון למצוקה החברתית בישראל. הצטרפותו של עופר עיני למאבק מבורכת ואנו מברכים על כל גוף שיצטרף למאבק".

 

לדברי נוימן, "מדובר במחאה עממית שהצטרפו אליה המון גופים שונים והסתדרות העובדים בהחלט מהווה תוספת כוח משמעותית למאבק. אנחנו מקווים ששיתוף הפעולה איתה יהיה פורה ונצליח להשיג את המטרות של המחאה".

 

בעוד שמחאת האוהלים תופסת תאוצה, נמשך מאבק הרופאים הנכנס ליומו ה-131. יושב ראש ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן, השובת רעב, צפוי לסיים היום את הצעדה הרגלית שלו לירושלים. עם הגעתו לבירה מתכננת להצטרף אליו יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני.

 

"משפחות לא גומרות את החודש בגלל המעון"

עוד לפני העצרות הגדולות, היום בשעה 17:30 תצא לדרך צעדת העגלות משדרות רוטשילד בתל-אביב. עד כה, כ-2,000 איש אישרו בפייסבוק את השתתפותם. המחאה, שהחלה ברשת החברתית, התפשטה לערים נוספות ובמקביל להפגנה בשדרות רוטשילד, מתוכננות לדברי המארגנים באותה שעה מחאות דומות גם בחיפה, בראשון לציון, ברחובות, בנס ציונה, ברעננה, באר-שבע, בשדרות ובערים נוספות.


מפגינים בבאר-שבע. "לא גומרים את החודש" (צילום: הרצל יוסף)

 

בירושלים אמורה להיערך ההפגנה ביום ראשון. רחל עזריה, מחזיקת התיק לגיל הרך בעירייה, היא אם לשלושה ילדים ועומדת מאחורי ארגון הצעדה בבירה, שתצא מהמאהל במרכז העיר לעבר בית ראש הממשלה. "מעמד הביניים קורס ולראש הממשלה לא אכפת שהמשפחות הצעירות בארץ לא מצליחות לגמור את החודש", אמרה, "בקרוב משפחות אלו יבצעו מהפכה חברתית בישראל".

 

בדף הפייסבוק של מחאת העגלות נכתב בין היתר: "משפחות לא גומרות את החודש בגלל שכר הדירה, אבל משפחות גם לא גומרות את החודש כי מעון פרטי עולה 3,000 שקל בממוצע ואין מספיק מקום לכולם במסגרות המסובסדות. משפחות לא גומרות את החודש כי גם על חודש אוגוסט אנחנו משלמים מחיר מלא בגן, אפילו שהילד יבלה בו בערך שבוע וחצי".


אתמול ליד ביתו של ראש הממשלה בירושלים (צילום: נועם מושקוביץ)

 

לדברי המארגנות, התמיכה בהן נותנת מעניקה להן עידוד רב ומאבקן חלק בלתי נפקד ממאבק הדיור ו"על דמותה של מדינת ישראל".

 

נגה קלינגר, המתגוררת בתל-אביב ונמנית על מארגני הצעדה, מתכננת לבוא עם בתה בת השנתיים. "יש כאן משהו מדהים שנוצר בימים האחרונים - זו תחושה של מהפכה", אמר קלינגר, "הצעדה שלנו היא חלק מזה. זה מאבק חברתי כלכלי אחד, שעוסק ביוקר המחייה בישראל, על אספקטים שונים שלו".


"מעמד הביניים קורס". אמש בתל-אביב (צילום: בן קלמר)

 

היא הדגישה: "מעמד הביניים הוא הנושא העיקרי בנטל והוא לא מוכן לשתוק יותר כי הוא פשוט לא יכול להרשות לעצמו לשתוק. מעונות ומטפלות זה חלק מרכזי ובלתי אפשרי מהנטל היומיומי".

 

ליאת ורדי בר מרמת-גן, אם לילדה, סיפרה:

 "התמיכה שאנחנו מקבלות מהורים נוספים שרוצים להצטרף למחאה הזאת מרגשת ואנחנו שואבים ממנה כוח רב. מסתבר שכולם מסביב באותו המצב ואף אחד כבר לא מוכן יותר לוותר. זו הסיבה שאנשים ייצאו לרחוב".

 

אחרי הצטרפות ארגוני הגנים הפרטיים והגננות, גם בארגון נעמ"ת קראו להורים ולצוותים החינוכיים במעונות לצעוד ולהביע תמיכה במחאה. לטענתם, "העלות החודשית של המעונות יקרה מאוד ויש לפעול בכל דרך כדי להוריד את המחיר".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, תומר ולמר ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרופאים צועדים לירושלים
צילום: אבישג שאר- ישוב
רפתנים. שופכים חלב
צילום: אליעד לוי
צעדת העגלות יוצאת לדרך
"כלה, בלי דירה, מחפשת חתן"
מומלצים