שתף קטע נבחר
צילום: דודו אזולאי

בעקבות מחאת האוהלים: חיים שני התפטר

קורבן ראשון של מחאת ההמונים: מנכ"ל משרד האוצר עוזב את תפקידו. במכתב לשר יובל שטייניץ נימק: "יש חילוקי דעות מזה זמן רב. אירועי הימים האחרונים מעצימים את הבעיות ומחזקים דעתי כי לא אוכל להמשיך למלא תפקידי"

זעזוע בחזית של נתניהו: מנכ"ל משרד האוצר, חיים שני, עוזב את תפקידו על רקע המחאה החברתית ולאחר ששר האוצר, יובל שטייניץ, ביקש מפרופסור איתן ששינסקי לעמוד בראש ועדה לבחינת מצב מעמד הביניים. ההודעה על ההתפטרות נמסרה יום לאחר הפגנות ענק שנערכו אמש בכל רחבי הארץ בהשתתפות 150 אלף בני אדם. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר הבוקר כי ימנה צוות שרים להידברות עם המפגינים. לדברי שרים בכירים, "זו סטירת לחי לשר האוצר".

 

 

גורם בכיר במשק סיפר ל-ynet כי בשבוע שעבר הכין שני מתווה לתוכנית מקיפה שהיתה אמורה לתת מענה למחאת האוהלים. שני אמור היה להציג את התוכנית בפני השר שטייניץ, אך, לדברי הגורם, הופתע לגלות כי שטייניץ כבר החליט למנות את הפרופסור איתן ששינסקי לעמוד בראש ועדה שהיתה אמורה למצוא פתרון. לדברי אותו גורם, שני התכוון להציג תוכנת בסדר גודל של "תוכנית הייצוב" שהפסיקה את האינפלציה בשנות ה-80. באוצר סירבו להתייחס לנושא.

 

במכתב ההתפטרות שהגיש לשר שטייניץ כתב שני: "ברצוני להודיעך על החלטתי לסיים את תפקידי כמנכ"ל משרד האוצר. חילוקי דעות בנושאים מהותיים מזה זמן רב ואופן ההתנהלות השוטפת מביאים אותי להחלטה קשה זו. לצערי הרב, רצוני לתרום למדינת ישראל מניסיוני העסקי והניהולי אינו יכול לבוא למיצוי מלא בתנאים אלה.

 

"אירועי הימים האחרונים מעצימים את הבעיות שתיארתי ומחזקים את דעתי כי בנסיבות הקיימות לא אוכל למלא את תפקיד מנכ"ל האוצר כפי שאני רואה לנכון. אני מודה לך על האמון והתמיכה במהלכים שהובלתי. אמשיך בתפקידי עד מציאת מחליף במידה ותבקש זאת".

 

שטייניץ: "שני ינמק את עצמו"

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר בתגובה להתפטרות כי קיבל את התפטרותו של שני ב"צער ובהבנה" וציין כי חיים הוא "אחד המנהלים המוכשרים ביותר במגזר הציבורי כולו ותרומתו לצמיחה ולהקטנת האבטלה, לא תסולא בפז". באשר לסיבת העזיבה, אמר השר בישיבת הממשלה כי שני "ינמק את עצמו. הוא יעשה את זה בצורה מעולה".

 

שטייניץ התייחס לגל ההפגנות ואמר: "אנחנו קשובים למצוקת הדיור ולתלונות על יוקר המחייה. נעשה חושבים, נראה כיצד אנחנו יכולים להקל. לי כשר אוצר יש אחריות שישראל לא תגיע למצב של אנרכיה כלכלית. אסור לנו להתפרק מכל המסגרות ולזנוח את הכלכלה ואת עקרונותיה.

 

"אנחנו רואים מה קורה בעולם: באירופה, בספרד וביוון. אנחנו שומעים דיבורים, שאני מקווה שהם רק דיבורים, על פשיטת רגל אפשרית של ארה"ב. החובה העליונה שלי היא לדאוג לכך שלא נגיע למצבים האלו בישראל. צריך להיות קשובים ולהקל על יוקר המחייה". בנוגע להאשמות נגד טייקונים ובעלי ההון, אמר שטייניץ: "התעשיינים לא אויבי המדינה".

 

האוצר מיהר לחשב את עלות הדרישות 

משרד האוצר פרסם בשבוע שעבר הערכה כללית של עלות ישום הדרישות השונות של אנשי המחאה החברתית, המשקללת את הפתרונות שדורשות תנועות המחאה השונות כמו אנשי מחאת האוהלים, האמהות, הסטודנטים, הרופאים, ההסתדרות, ועוד. על פי החישוב, הדרישות הכוללות של הפגינים מסתכמות בתוספת של 60 מיליארד שקל


זעקת ההמונים עשתה את שלה. צילום: גיל יוחנן

 

על פי הערכת האוצר הפתרונות לדיור במעונות הסטודנטים מוערכים בכ-300 מיליון שקל. חלק מהם כבר הוצגו במסיבת העיתונאים שכינס ראש הממשלה במהלך השבוע. האוצר לא כימת את העלויות לדרישות לדיור בר השגה, וקבע באופן כללי כי הן יגיעו למיליארדי שקלים. עלות הורדת מחירי הארנונה, להערכת האוצר, היא עשרות מיליוני שקלים.

 

באשר להפשרת חוק הדיור הציבורי, מדובר בהערכה של כחצי מיליארד שקל; הקצאת קרקעות המדינה בשיטת המחיר למשתכן בה מציעים הקבלנים את מחיר הדירה הסופי במקום את מחיר הקרקע הגבוה ביותר מוערכת בכשני מיליארד שקל; והקמת קרן של המדינה להשתתפות בהוצאות פיתוח הקרקע מוערכת בכמיליארד שקלים לכל 160 אלף יחידות דיור.

 

דרישות ההסתדרות הכוללות עסקאות קומבינציה עם קבלנים שיבנו דיור בר השגה, ויתור מצד המדינה לתשלום על קרקעות והקמת ועדה בלתי תלויה לגיבוש קריטריונים לזכאות - מוערכים במשרד האוצר בכחמישה מיליארד שקל. כמו כן, על פי טענת האוצר, דרישות האימהות מסתכמת ב-27 מיליארד שקל.

 

ההערכה לעלויות דרישות הרופאים מוערכת בכ-2.5 מיליארד שקלים. מחאת הדלק בה דרשו המוחים להגביל את המס עד 30% מוערכת בכ-8 מיליארד שקל. דרישות השלטון המקומי להפחתת מסים עקיפים, הוזלת המים בכ-30% והקצאת תקציבים נוספים לחינוך ברשויות - מוערכות בלמעלה מ-3 מיליארד שקלים.

 

שני: הגיע מההייטק במקום ירום אריאב

בחודש מאי השנה אמר שני כי "משרד האוצר מתנגד להצעות למתן סובסידיות לרכישת דירות". שני נימק את התנגדות האוצר במחקר שערכו כלכלני המשרד לפיו לריבית הנמוכה משקל של 35% בהסבר לעליית מחירי הדירות, כ-20% מיוחסים לגידול בהכנסה הפנויה. לטענת שני הסובסידיות לרכישות דירות ישיגו בדיוק את המטרה ההפוכה לשמן הם ניתנו.

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, מינה את שני למנכ"ל משרד האוצר בשנת 2009, במקום מנכ"ל המשרד הקודם, ירום אריאב. שני בעל תואר BSC בהנדסת תעשייה וניהול מהטכניון בחיפה ותואר MBA מאוניברסיטת INSEAD בצרפת. הוא כיהן כמנכ"ל חברת נייס (Nice) טכנולוגיות משנת 2001 ועד מינויו לתפקיד באוצר.

 

בעבר שני כיהן בתפקידים בכירים בתחום ההיי טק והטכנולוגיה, בין היתר שימש כסמנכ"ל Applied Materiels, סמנכ"ל שיווק, מכירות ופיתוח עסקי גלובלי בחברת אורבוטק ועוד. גורמים בלשכת נתניהו אמרו הבוקר כי שני ימשיך בתפקידו עד שיימצא לו מחליף. כמו כן, הממשלה אישרה הבוקר פה אחד את הצעתו של שטייניץ למנות את גל הרשקוביץ לממונה על התקציבים באוצר. הרשקוביץ ייכנס לתפקידו במהלך השבוע הבא. בין השנים 2002-1996 הוא כיהן כרכז בריאות באגף התקציבים.

 

בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיים שני
צילום: צביקה טישלר
שטייניץ ונתניהו, לבד מול ההמון
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים