שתף קטע נבחר

מה גורם ליובש בעיניים - ואיך לטפל בבעיה

העונה החמה, בשילוב אוויר המזגנים והכלור בבריכה, גורמים ליובש בעיניים שמטשטש את הראייה. למה עדשות מגע מחריפות את הבעיה, מתי יובש מעיד על סכנות בריאות משמעותיות יותר, ואיך אפשר לטפל בעיניים ולזכות במעט לחלוחית

הקיץ, מזגנים (בעיקר אלו במכונית המופנים לפנים), טיסות, כלור בבריכה, עדשות מגע, טלוויזיה ומחשב - כל אלה מובילים לתחושת יובש בעיניים. אנשים רבים חווים פגיעה בראייה שמקורה ביובש בעין ובחוסר בשכבת דמעות "איכותית", שתחליק את פני הקרנית.

 

   

לרוב מדובר רק ביובש זמני שניתן לפתור בקלות, ולא במצב כרוני מתמשך. הסובלים מהתופעה מופתעים בדרך כלל מההטבה המיידית בראייה שחלה בעקבות הזלפת דמעות מלאכותיות.

 

אילו גורמים נוספים עלולים להוביל ליובש בעיניים, מתי הדבר עלול להעיד על בעיות בריאות משמעותיות יותר - ואיך אפשר לטפל בעיניים ולהקל את התופעה?

 

1. סוכרת ומחלות אחרות

ראשית, מומלץ לבדוק אם היובש בעיניים הוא רק תסמין של מחלה אחרת. אצל חלק מהסובלים מיובש מדובר אמנם בתופעה עינית בלבד, אך אצל אחרים מדובר בתסמין של מחלה סיסטמית, כמו מחלת שיוגרן - מחלה ראומטית אוטואימיונית ה"סובלת" ממודעות נמוכה ומאבחון חסר. שיוגרן פוגעת בעיקר בנשים בגיל 50 לערך, ונפוצה אצל 0.1%-1% מהאוכלוסייה. המחלה מתאפיינת, בין היתר, ביובש בעיניים, בפה, באף, בעור ובנרתיק.

 

גם סוכרת גורמת לעתים קרובות ליובש בעיניים, שמקורו בעצבוב לקוי ובתחושה לקויה בקרנית.

 

2. שינויים הורמונליים

שינויים הורמונליים אצל נשים, כמו גיל המעבר, תורמים להופעת יובש בעיניים.

 

3. שוכחים למצמץ

כשאנו מרוכזים אנו שוכחים למצמץ. עבודה מול מחשב, צפייה בטלוויזיה ופעולות נוספות הדורשות ריכוז רב מפחיתות מבלי משים ב-60% את מספר הפעמים שאנו ממצמצים.

 

המצמוץ חיוני להפקת דמעות, המורכבות מחומר שומני ומים, ולפיזורן על פני העין. החומר השומני המצפה את הדמעות ומאט את התנדפותן מופרש מבלוטות מיוחדות הממוקמות בעפעפיים.

 

4. עדשות מגע

רציתם עדשות מגע? קיבלתם יובש. עדשות מגע גורמות לתגובות אלרגיות ולדלקות חוזרות בעין. הדלקות מובילות לייצור מופחת של דמעות וליובש. בנוסף, לעדשות עצמן יש השפעה שלילית על פיזור הדמעות הנורמלי על פני העין, ובעקבות זאת תורמות ליובש.

 

5. דלקת עפעפיים כרונית

דלקת עפעפיים כרונית היא תופעה נפוצה באוכלוסייה, שנלווית לה דלקת בלחמית העין והפרשת חומרי שומן לא תקינים. כתוצאה מכך הדמעות מתאדות מהר יותר, ויש ירידה בייצור הדמעות והופעת יובש.

 

6. מעט מדי דמעות

חסר קיצוני של דמעות יכול לגרום להמסת הקרנית ואף לעיוורון. מעל הקרנית, כמו בכל הגוף, מצויים תאי אפיתל המגנים וחוצצים בין הקרנית למזהמים שונים ולגופים זרים. יובש קיצוני עלול להוביל לפגיעה בתאי האפיתל, לנשירתם ולהשארת הקרנית חשופה.

 

קרנית ללא ההגנה של תאי אפיתל עלולה לעבור מצב של תמס. במקרה הקל העיניים יכאבו מאוד, יהיו אדומות והראייה תהיה מטושטשת. במקרה הרע והנדיר הדבר עלול להסתיים בפגיעה קשה בעין ובעיוורון.

 

7. ישנים עם עיניים פקוחות

יובש בעיניים עלול להחמיר בקבוצה מסוימת באוכלוסייה שישנה, מבלי דעת זאת, עם עיניים פקוחות (גם אם מדובר בחרך צר בלבד ובסגירה לא מלאה של העיניים). בכך מטפלים באמצעות מריחת משחת דמעות לפני השינה.

 

אז איך מטפלים בעיניים יבשות?

מסאז' לעפעפיים

בכל מצמוץ אנו מכווצים את השרירים שמסביב לבלוטות חלב שבעפעפיים, המפרישות כאמור חומר שומני החיוני לציפוי העין ולשכבה המימית של הדמעות. אם החומר השומני לא יופרש, הוא יתקשה ויתעכר, בדומה לשמן שנותר לעמוד בסיר של צ'יפס. חומר שומני צמיגי שלא מופרש יגרום במקרה הקל לאדמומיות בעפעף וליובש בעיניים, ובמקרה הקיצוני תופיע "שעורה", דלקת או זיהום בבלוטות אלו.

 

מסאז' לעפעפיים מסייע לשחרור השמן מהבלוטות. גם קומפרסים חמים ירחיבו את פתח בלוטות השמן, יהפכו אותו לנוזלי ויסייעו להפרשתו.

 

מעודדי דמעות

ניתן לפנות לרופא כדי לבחון אפשרות טיפול בתחליפי דמעות, במשחת דמעות ובתרופה המעודדת הפקת דמעות - כל אלו יקלו את התופעה.

 

מכשיר אדים

לאנשים הסובלים מיובש קשה מומלץ להפעיל בחדר שבו הם שוהים מכשיר אדים, כמו זה שמציבים בחדר של תינוק.

 

חסימת דרכי הדמעות

במקרי יובש קיצוניים אוטמים את צינוריות ניקוז הדמעות. כך הדמעות המעטות אינן מתנקזות ונשארות זמן רב יותר בעין, ומפחיתות את מידת היובש.

 

הכותב הוא מומחה למחלות עיניים ומנתח בכיר, הדסה אופטימל.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לטפל ביובש בעיניים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים