שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

הערכה בי-ם: "המחאה לא תיגמר לפני ספטמבר"

נציגי המחאה מרחבי הארץ ייפגשו בצהריים כדי לגבש את רשימת הדרישות לקראת הדיאלוג עם הממשלה - אך עדיין לא ברור מול מי יתמודדו. בלשכת נתניהו ממשיכים לגבש את הצוות שבראשו יעמוד שטייניץ, בהשתתפות אנשי עסקים מהמגזר הפרטי. בכל מקרה, מעריכים בירושלים, האוהלים לא יפורקו החודש

האוהלים לא הולכים לשום מקום, בינתיים: בלשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מבטיחים כי עד סוף השבוע יגובש הצוות המקצועי שינהל דיאלוג עם מנהיגי המאבק החברתי. "המבחן שלנו כעת הוא בביצוע ובתוצאות", אמר נתניהו בשיחות סגורות, ובסביבתו מעריכים כי המחאה תימשך בינתיים והאוהלים לא יפורקו לפני ספטמבר. ראשי המאבק, מצדם, הבטיחו כי בימים הקרובים יגבשו רשימת דרישות ברורה ועניינית מהממשלה.

 

מחאת האוהלים - סיקור מיוחד ב-ynet:

מדברים על המאבק - בפורום מחאת האוהלים

 

בצוות המשא ומתן ייקחו חלק שרים, פקידי ממשלה וכן אנשי עסקים מהמגזר הפרטי. בראשם יעמוד שר האוצר, יובל שטייניץ, אבל לא ברור מי יהיו החברים האחרים. הצוות יתפצל לכמה צוותי משנה, שיעסקו בתחומים כמו דיור, מיסוי ויוקר המחייה. הם ידברו עם גורמי הממשלה, גורמי המשק ונציגי המומחים ויקיימו דיונים במתכונת שולחן עגול. 

 

שרים רבים מעוניינים לקחת חלק בצוות, וחלקם מפעילים מאחורי הקלעים לחצים על לשכת ראש הממשלה. בינתיים, מסתמן כי משה כחלון וגדעון סער יהיו חלק מהצוות, וייתכן שגם סטס מיסז'ניקוב, ישראל כץ ואריאל אטיאס.

 

"ראש הממשלה לא מעוניין שבצוות תהיה כל הממשלה", אמרו בסביבתו, "זה צריך

להיות צוות שיכול להזיז דברים תוך תקופה קצרה. לכן יהיו בצוות שרים וגם דמויות חיצוניות. הרעיון הוא שהצוות יבוא עם המלצות לביצוע תוך זמן קצר. יש הרבה נושאים בסיפור הזה, והצורך הוא למצוא פתרונות נוספים בדיור, במיסוי וביוקר המחייה".

 

בישיבת סיעת הליכוד אמש ניסו חלק מהנוכחים להמעיט בגודל המחאה, אבל לדברי מקורבי נתניהו, "זה לא משנה כבר כמה מאהלים יהיו ואם יש ריבים פנימיים בין המנהיגים. העובדה היא שיש נושאים שדורשים טיפול ופתרונות. כעת ייבדקו העלויות וברור שלא הכל ייפתר. יש צרכים ביטחוניים רבים ויש תוכניות שכבר הוצגו. אי אפשר לפגוע בחינוך, למשל". 

 

בתוך כך, קשה היה שלא לחוש אמש בשינוי באווירה הכללית, הן במערכת הפוליטית והן בלשכת ראש הממשלה. הלחץ הכבד, הראשוני והמתפרץ, ירד מכתפיו של נתניהו. לאחר ההפגנה הגדולה במוצאי שבת, בסביבתו של נתניהו התגבשה ההערכה שגם אם האוהלים לא יפורקו בימים הקרובים - המומנטום, זה שהוציא רבבות לרחובות, מתחיל לאבד גובה.

 

ההחלטה של ראש הממשלה להקים צוות מקצועי שינהל דיאלוג עם המוחים הפכה במידה רבה את הדינמיקה בתוך הליכוד: מי שעסק בשבוע שעבר בהערכות פוליטיות פסימיות ועקב בדריכות אחר הטלטלה בציבור, הפנה את מרצו למאבק על מקום בצוות.

 

מנהיגי המאבק הצליחו תוך 48 שעות לעשות כמה טעויות שפגעו בתדמית המחאה בציבור הרחב, ובעיקר במסדרונות הפוליטיים. בסביבתו של נתניהו סירבו להתייחס למריבות הפנימיות באופן ישיר, אולם גורמים בלשכת ראש הממשלה טרחו לציין אמש, שוב ושוב, את חילוקי הדעות ואת חוסר האחידות במסרים של מארגני המחאה. זה עוד לא ניצחון של נתניהו, אמרו בליכוד, אבל יש כאן שינוי אווירה.

 

היום בצהריים תתקיים במאהל התל-אביבי פגישה בין נציגי מאהלים שונים ברחבי הארץ. מובילי המחאה בירושלים, שנפגשו אמש עם עמיתיהם מתל-אביב, אמרו כי בימים הקרובים המאבק יתמקד בסיכול אישור חוק הוד"לים, ובגיבוש מסמך דרישות שיהיה מקובל על הציבור הרחב, תוך הרחבת השיח.

 

"נשתף את הציבור בשיח" 

"המחאה תימשך והכוונה היא לשתף את הציבור בצורה כזו שהדרישות שיוצגו לממשלה ישקפו את דרישת הציבור הרחב", אמר ל-ynet איתי גוטלר, יו"ר אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית וממארגני המחאה בירושלים. 

 

פעילים במאהל בשדרות רוטשילד אמרו ל-ynet כי יש להתעקש על פיקוח על

שכר דירה, הקלה במסים על שכבות הביניים והגדלת תקציבי הרווחה, הבריאות והחינוך. אבל יש מי שעדיין מתעקש שיש להמשיך להיאבק עד להפלת הממשלה. "בכלכלה הנוכחית אבל עלינו לזכור שהממשלה הזו נבחרה כדי לקדם אג'נדה קפיטליסטית ליברלית ואם היא לא תיכנע אנו צריכים להפיל אותה ולהקים מפלגה שונה משאר המפלגות שתהווה אלטרנטיבה פוליטית ובית להמונים ברחובות", אמר אייל עציפרי מתנועת המאבק הסוציאליסטי.

 

אתמול נפגשו מנהיגי המחאה עם הנשיא שמעון פרס, שהביע תמיכה במאבק ושיבח אותם על המחאה הלא-אלימה. בהמשך, בטקס לציון 70 שנה להקמת הפלמ"ח, המשיך פרס עם השבחים: "מעבר לכותלי האולם הזה נטויים אוהלים של הדור הצעיר. הם מחוץ לאולם, אבל הם שוכנים בתוך ליבנו. זהו דור המעצב את עתידו. זו זכותו. וחובותינו לסייע בידו".

 

המחאה על יוקר המחייה נמשכה אתמול באופן שקט יחסית. במבשרת ציון שליד ירושלים, חסמו כ-20 מפגינים את הכניסה ליישוב. כ-200 בני אדם הגיעו ל"פיקניק מחאה" בפארק הירקון ומאות בני אדם השתתפו ב"צעדות עגלות" בגבעתיים ובנס-ציונה. בחורפיש הפגינו כ-150 איש במחאה על מחירי הדיור ועל המחסור באדמות להקמת בתים לזוגות צעירים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו בועז פיילר ותני גולדשטיין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. לא רוצה את כל הממשלה בצוות
צילום: נועם מושקוביץ
המחאה במבשרת ציון, אמש
צילום: גיל יוחנן
פעילי ימין מוחים במאהל בתל אביב
צילום: עופר עמרם
גם בנשר הוקם אמש מאהל
צילום: אלכס רינגר, נשר
מומלצים