שתף קטע נבחר

המאהל מנסח דרישות: במוצ"ש נקיים עצרת ענק

נציגי המאהלים, הארגונים החברתיים והתאחדות הסטודנטים הגדירו עקרונות ומינו צוות שינסח את דרישותיהם למסמך אחד. הם דורשים בין היתר חינוך חינם מגיל 3 חודשים והורדת המע"מ. הם מבטיחים כי ההפגנה בשבת תהיה גדולה מקודמתה

נציגי המאהלים, הארגונים החברתיים והסטודנטים נפגשו בצהריים (יום ד') בבית "דרור ישראל" בתל-אביב והגיעו להסכמות נוספות על אלו שהגיעו אליהן אמש. הפעם התמקדו בתחומי חינוך, בריאות, רווחה ותעסוקה. הם עדיין מנסחים את הסעיפים, ולכן טרם הפיצו מסמך מסודר. מארגני המחאה מבטיחים שגם במוצאי שבת הנוכחית תתקיים הפגנה גדולה, לדבריהם גדולה אף יותר מזו שהתקיימה בשבת האחרונה.

 

ממש בשעת הישיבה הפגינו מאות בצמתים ובכבישים וחסמו כבישים מהצפון ועד הדרום. בבאר שבע נעצרו ארבעה. כ-100 סטודנטים ירדו לכביש ליד כיכר הבימה בתל אביב, סמוך לשדרות רוטשילד, וחסמו אותו.

 

מחאת האוהלים - כל הכתבות האחרונות ב-ynet

אישור חוק הוד"לים: עצורים בחסימות כבישים

שקי חול ועצורים מול הכנסת: "הוד"ל לא יעבור"

מדברים על המאבק - בפורום מחאת האוהלים

 

בישיבת התיאום, קבעו הצדדים כי יש לעשות צעדים משמעותיים כדי לשפר את מעמד המורה, כולל תנאי העסקה. דרישתם בנוגע לחוק חינוך חינם מגיל שלושה חודשים נותרה בעינה, וכן צמצום מספר התלמידים בכיתה. בתחום הבריאות הגיעו הצדדים להסכמה שהממשלה צריכה להיענות לדרישות ההסתדרות הרפואית והמתמחים וכן לעמוד בתקינה המקובלת במדינות ה-OECD בכל הקשור לכוח אדם, מיטות ומיכשור רפואי.

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי: "היתה פגישה חיובית, סיימנו את העבודה של הגדרת העקרונות בנושאים שנותרו על הפרק. צוות ניסוח יתחיל מעכשיו לעבוד על הדברים בשיתוף עם יושבי המאהלים, ובקרוב מאוד תהיה משנה סדורה בנושא".


חסימת כבישים בתל אביב (צילום: ירון ברנר)

 

אמש דנו ראשי המחאה בשני נושאים מרכזיים: דיור ומסוי. בפגישה הזו הוסכם על כך שיש להפיח חיים מחודשים בחוק הדיור הציבורי משנת 1998, שקבע כי אלה שגרים בדיור הציבורי יוכלו לרכוש דירות בהנחה משמעותית. כן ידרשו שהמדינה תשפץ את הדירות הציבוריות הסובלות מהזנחה חמורה, ותבנה דירות חדשות שכן תור הממתינים גדול מאוד, ההיצע דל והנפגעים העיקריים הם בני השכבות החלשות.

 

בנוסף דורשים ראשי המחאה להגדיל את תקציבי הסיוע של משרד הבינוי והשיכון בנושא משכנתאות ושכר דירה, שלטענתם קוצצו מאוד בעשור האחרון ביותר מ-5 מיליארד שקלים. ראשי המאבק טוענים כי יש לשנות את הקריטריונים והזכאות למשכנתאות ושכר דירה ולאפשר גם לקשישים לקבל הטבות אלה. הסטודנטים דורשים לשנות את חוק הוד"לים, שעבר בצהריים בקריאה שלישית, ולקבוע בחקיקה את נושא דיור בר-השגה. עוד דובר על הצעה לעגן את הזכות לדיור בחקיקת יסוד, וכן דרישה לפיקוח על שכר דירה ותנאי השכרה.

 

באשר למיסוי, דורשים ראשי המאבק לשנות את השיטה באופן שעליו דובר באחרונה - להוריד מסים עקיפים כמו המע"מ, אך לא צוין לאיזה שיעור. הם דורשים להעלות את המס על ההון ולהוסיף מדרגת מס לשכר גבוה (55%). בנוסף ידרשו שעודפי מסים יוחזרו חזרה לתקציב המדינה ולא יכסו את הגירעון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בקרוב תהיה משנה סדורה
צילום: מוטי קמחי
מפגינים נעצרו בבאר שבע
צילום: אליעד לוי
מומלצים