שתף קטע נבחר

ברוב של 57 מול 45: אושר סופית חוק הווד"לים

החוק שאמור לזרז אישור בניית מאות אלפי יח"ד אושר בכנסת. ההצבעה זורזה בעקבות המשמעת הקואליציונית המוקפדת שאכף ראש הממשלה. סתיו שפיר, ממובילות מהאבק, גורשה מהאולם. שר השיכון אטיאס הבטיח להעביר בתוך מספר חודשים "חוק גדול" לדיור בר-השגה

אושר בקריאה שלישית חוק ועדות הדיור הלאומיות (וד"לים) . ההצעה עברה היום (ד') בקריאה שלישית במליאת הכנסת ברוב של 57 לעומת 45 מתנגדים. ההצבעה הועברה בשידור חי ב-ynet.

 

שלושה ממארגני מחאת האוהלים, ביניהם סתיו שפיר, שישבו ביציע הקהל במליאת הכנסת, הוצאו מהאולם במהלך ההצבעה, לאחר שנעמדו והצליבו את ידיהם בתנועה שהפכה לסמל המחאה.

 

 

שר השיכון אריאל אטיאס הבטיח במהלך הדיון להעביר בתוך מספר חודשים חוק גדול לבניית דיור בר-השגה. לדברי השר, שנאם בפתח ההצבעה הסופית לאישור חוק הווד"לים, הוא ושר הפנים הכינו את טיוטת החוק והיא נמצאת בבדיקת משרד המשפטים במטרה להבטיח קריטריונים שווים שיגדירו מי יהיו הזכאים ליהנות מדיור זה ובאילו תנאים.


המוחים מוצאים מהמליאה (צילום: נעם מושקוביץ)

      

ההצבעה על החוק הייתה צפויה להימשך מספר שעות, שכן לפני פרק לחצני ההצבעה הסופית היו אמורים חברי הכנסת להצביע על כל אחת מהסתייגויות לסעיפי החוק (36 במספר). אולם, במהלך ההצבעה הקצב הוחש, לאחר שהאופוזיציה נוכחה בקיומו של הרוב הקואליציוני המוצק נגדה. אז הודיע ח"כ דב חנין (חד"ש) כי "לאור התוצאות עד כה, האופוזיציה מסירה את כל ההסתייגויות שלה - החל מסעיף 9 ועד סעיף 26, בתקווה שהקואליציה תתעשת ותתמוך בעמדת האופוזיציה בסעיף 27".

 

בסעיף זה מתנגדת האופוזיציה לאפשר לקבלנים המבצעים את תכניות הבנייה שלא להתחיל להבנות בתוך שנתיים וחצי ולהסתפק תחילה רק באישור הקרקע. חנין אמר כי אם הכנסת מאשרת את האצת התכנון, לפחות שתאשר גם את האצת קצב הבנייה.

 

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין הצטרף לחנין, ובצעד חריג אמר כי יש היגיון בהצעתו לבטל את סעיף 27. הוא הציע לדחות את ההצבעה לסעיף זה לסיום שאר הסעיפים, כדי לתת לממשלה פסק זמן לשקול את ההצעה. חנין, שדיבר בשם האופוזיציה, עמד להסכים לדחיית ההצבעה אבל יו"ר סיעת קדימה, דליה איציק, אמרה שהוא לא מדבר בשמם והתנגדה לדחיית ההצבעה. ההסתייגות נדחתה אף היא (54 מול 40), כמו שאר ההסתייגויות עד כה. משלב זה ואילך הדרך לאישור החוק הייתה קצרה מהצפוי.

 

קדימה: "נתניהו שם פס על המחאה"

ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד), יו"ר הוועדה שהכינה את החוק, בירך לאחר אישורו: "אין הוכחה יותר ברורה מכך לחשיבת החוק מאשר ירידת מדד הנדל"ן בבורסה. כל המשקיעים מבינים שהמחירים ירדו. החוק הוא תשובה אמיתית למחאה, שכן הוא יביא לירידת מחירי הדירות". נכון לשעה 13:25 יורד מדד חברות הנדל"ן בבורסה בתל-אביב ב-1.62%. עוד לפני אישור החוק, תקף שאמה-הכהן את כל מתנגדי החוק, כששאל אם הם רוצים "בירידת מחירי הדיור או בירידת הממשלה?", לדבריו הפלת הממשלה ממריצה אותם יותר מהורדת מחירי הדיור. הוא אמר שהחוק אכן מורכב אבל הציבור לא מכיר אותו ומבחנו בציבור יהיה בהשפעתו על מחירי הדיור – אם ירדו או לא.

 

דובר סיעת קדימה אמר לאחר אישור החוק: "נתניהו שם פס על המחאה. הממשלה המנופחת בתולדות ישראל הוכיחה שהיא גם האטומה ביותר בתולדות ישראל. שרי הממשלה מדברים גבוהה גבוהה על הקשבה למחאה הציבורית, ובפועל יורקים עליה ממשכן הכנסת. במקום להיות נאמן לציבור נתניהו נאמן רק למשנתו הקיצונית שהובילה לזעקת מעמד הביניים".

 

חנין, שמכהן כיו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, תקף בחריפות את אישור החוק:  

"מצודקת הדיור קשה ואמיתית. אבל במקום לעשות את מה שצריך - וקודם כל לבנות בנייה ציבורית של דיור בר-השגה בקרקעות המדינה - נתניהו ממשיך ללכת בכיוון ההפוך. חוק הווד"לים הורס את מנגנוני התכנון ואת ההגנות הסביבתיות והחברתיות שבו, וכופה החלטות תכנוניות גדולות בקצב רצחני של ימים ספורים".

   

משמעת קואליציונית במשבר 

במליאת הכנסת מוטלת משמעת קואליציונית בהצבעות פוליטיות קריטיות, אלא שהפעם היה זה קשה. ההכרעה היא בסוגיה בעלת משמעות חברתית רחבה וחריגה. התמיכה בהצעת הממשלה כנראה תכביד על מצפונם של ח"כי קואליציה לא מעטים.

  

הצעת החוק המוטלת על הכף מורכבת ברובה מפרטים טכניים, שתכליתם להאיץ את הליכי התכנון והבניה למגורים בהקמת ועדות מיוחדות לאישור תוכניות הבניה. הן ידונו רק בתוכניות ל-200 יחידות דיור לפחות כל אחת, שיקבלו את המותג "דיור לאומי". החוק מפרט את הרכב הוועדות, הליכי האישור, וקובע להן לוח זמנים נוקשה, שבועות ספורים לכל שלב. כל התהליך אמור להימשך כשנה עד שנה וחצי במקום 3-5 שנים כיום.

 

ארבעה עצורים בהפגנה 

מבקרי החוק טוענים כי התכנית בכלל מיותרת, כשבצנרת הביורוקרטית תקועות תוכניות מאושרות ל-160 אלף יחידות דיור, אותן ניתן לבנות מיד אם יסולקו הפקקים, זאת כאשר יעד הוד"לים נקבע לספק 150 אלף יחידות ב-3 שנים. הביקורת גם הצביעה על ניגודי עניינים בהעסקת יועצים חיצוניים וסכנת המינויים הפוליטיים. מכאן היא התרחבה נגד התעלמות התכנית מפתרונות למצוקת חסרי הדיור.

 

"אם החוק יעבור אנו מתכננים להעלות את המחאה מדרגה בכל הארץ, יש לנו כמה הפתעות שנמצאות על גבול החוקיות", אמר אמש ל-ynet רן לבנה, יו"ר אגודת הסטודנטים של תל-אביב.

 

הבוקר, עוד לפני תחילת הדיונים, הפגינו מובילי המחאות על יוקר המחיה ומצוקת הדיור מול משכן הכנסת בירושלים, תוך שהם מאיימים לחסום את כל הכניסות אליו לקראת ההצבעה על חוק הוד"לים שלו הם מתנגדים. ארבעה בני אדם נעצרו במהלך ההפגנה.

 

במקביל לדיונים בכנסת, חסמה התאחדות הסטודנטים שורת צמתים ברחבי הארץ: צומת האודיטוריום בחיפה; צומת הכניסה לבאר-שבע; צומת רעננה - בית ברל; צומת הרצל לבקוביץ' ברחובות; צומת סיני בקריית שמונה; צומת M הדרך ליד מכמורת; צומת מורשה באריאל; וצומת השומרים בטבעון.  

 

"אני מאמין שלח"כים לא יהיו חיים קלים, לא בבית ולא בכנסת", הבטיח לבנה. "יהיה פה שמח. זה גם בטוח יעשה בילד-אפ להפגנה הגדולה הבאה. מתוכננים חסימות כבישים בכל הארץ ועלייה לכנסת מצד הסטודנטים וקבוצות מרכזיות אחרות, כולם רק ממתינים ל-SMS".

 

 


פורסם לראשונה 03/08/2011 10:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מליאת הכנסת
צילום: דודי ועקנין
רה"מ נתניהו במהלך ההצעה
צילום: נועם מושקוביץ
12ח"כים מהאופוזיציה מזדהים עם המוחים
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים