שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: Shutterstock

  מה מעיד יובש בפה? 10 סימנים לאבחון דרך הפה

  כשהשפתיים יבשות תמיד, מעקצצות או נוטות להכחיל - ייתכן שהגוף מאותת לכם על בעיית בריאות חמורה שיש לטפל בה. כך תדעו מתי מה שמתרחש אצלכם בפה ובחניכיים מעיד על סוכרת, סרטן, אנמיה או פשוט תגובה אלרגית למשחת השיניים

  הפה מספק לנו ולאחרים אין-ספור הנאות, אך הוא גם יכול לגרום לנו צרות צרורות. החל בצבע השפתיים והלשון ומִרקמן וכלה בריח הנשימה שלנו, הפה שלנו מסגיר כמות עצומה של מידע על כל מה שמתרחש בתוך גופנו.

   

   

  1. שפתיים נפוחות

  כיום, אם לא התברכה האישה מבחינה גנטית בשפתיים שופעות, קרוב לוודאי שהשפתיים המלאות שלה הן תוצר של הזרקות קולגן. אבל שפתיים נפוחות או מלאות יכולות גם להצביע על תגובה אלרגית למשהו שאכלתם, שתיתם או מרחתם על שפתיכם כדי ליפות אותן.

   

  אם השפה התחתונה שלכם נפוחה ויש עליה כתמים אדומים או גלדים לבנים או פצעים, אתם סובלים מהסתדקות שפתיים אקטינית, ארוזיה מתקדמת הנגרמת מנזקי שמש. מצב זה מתגלה, בדרך כלל, אחרי גיל חמישים ושכיח אצל גברים יותר מאשר אצל נשים. הנזק לשפתיים קבוע.

   

  כפי שקורה בבעיות עור אחרות הקשורות לשמש, אנשים בעלי עור בהיר הם אלה הנמצאים בסיכון גבוה מכולם. הסתדקות אקטינית היא, בדרך כלל, מצב טרום סרטני, אם כי עלולה לאותת שיש לכם כבר סרטן בשפה התחתונה.

   

  שפתיים נפוחות באופן כרוני עלולות להצביע על תסמונת מישנר-מלקרסון-רוזנטל, הפרעה נוירולוגית שנוטה לעבור בתורשה. אנשים עם תסמונת זו, המתגלה לראשונה בשנות הבגרות המוקדמות, עלולים לסבול גם מנפיחות בפנים, משיתוק של עצב הפנים ומלשון חצויה. עם הזמן עלולים להופיע גם סימנים אחרים כמו שפתיים נוקשות, מתקלפות וסדוקות.

   

  אם השפתיים שלכם מתנפחות לפתע ואתם מתקשים לבלוע או לנשום, גשו מיד לטיפול רפואי. ייתכן מאוד שאתם סובלים מתגובה אלרגית המסכנת את חייכם.

   

  2. שפתיים קפוצות

  שפתיים קפוצות יכולות להצביע על בעיה חיסונית חמורה הנקראת טרשת תת-עורית, הגורמת להתקשות העור ומצלקת את האיברים הפנימיים. כשהעור סביב השפתיים מתהדק ומקשה את פתיחת את הפה, השפתיים מקבלות מראה הדוק וקפוץ.

   

  3. שפתיים יבשות וסדוקות

  מזג אוויר קר ושפתיים יבשות וסדוקות הולכים יד ביד. בדרך כלל, שפתיים יבשות הן סימן שפיר הנגרם בגלל גורמים חיצוניים, אך הן יכולות להצביע על התייבשות. אירוני הוא שליקוק השפתיים ולחלוחן מחמיר את הבעיה.

   

  שפתיים יבשות באופן כרוני יכולות להצביע גם על חסר תזונתי וגם על תסמונת סיוגרן, מחלה אוטואימונית הפוגעת בבלוטות המייצרות לחות.

   

  4. שפתיים כחולות

  ייתכן שמישהו בעל שפתיים כחולות רוצה להביע מסר אופנתי, אך סביר יותר שהוא שהה במקום קר זמן רב מדי. אבל שפתיים כחולות יכולות להיות סימן של מחלת רנו, מצב שבו העורקים הקטנים, בדרך כלל באצבעות ובבהונות הרגליים, אך לפעמים גם בחלקים אחרים בגוף, מתכווצים בגלל קור או בגלל לחץ רגשי. הדבר מונע מהחמצן להגיע לחלקי הגוף הללו והם נעשים כחולים.

   

  שפתיים כחולות יכולות להתריע על ירידה באספקת חמצן לגוף בגלל בעיה נשימתית, כולל דלקת ריאות, קצרת, דלקת סמפונות כרונית או בצקת ריאות. מחסור בחמצן יכול להיגרם גם אם אתם מעשנים כבדים והפחמן החד-חמצני שבעשן גוזל את החמצן מהריאות ומיתר האיברים שלכם. השפתיים הכחולות שלכם יכולות גם לספר לכם שאתם סובלים מחוסר ברזל בדמכם (אנמיה).

   

  אם השפתיים שלכן כחולות ואתן בהריון ייתכן מאוד שאתן סובלות מחוסר ברזל.


  שפתיים יבשות כרונית יכולות להצביע על חסר תזונתי (צילום: shutterstock)

   

  5. שפתיים או פה צורבים ומעקצצים

  אם בסופו של ערב רומנטי אתם חשים ששפתיכם או פיכם צורבים, מעקצצים או אפילו חסרי תחושה, ייתכן שאלה סימנים מוקדמים של פצעי קור, הידועים בשם הרפואי הרפס של הפה. אם כך יהיה עליכם לנשק נשיקת פרידה או עדיף פשוט להיפרד לשלום לזמן-מה מבן/בת הזוג, מכיוון שההרפס מידבק ביותר.

   

  אם אתם מרגישים דקירות בשפתיים אין זה הרפס, אלא אולי סימן לחסר בסידן או בוויטמין D. תחושה של עקצוץ או קהות על השפתיים או בכל מקום אחר המכוּנה נימוּל, יכולה להיות אחד הסימנים המוקדמים ביותר למחלת כליות. עקצוץ בשפתיים יכול לאותת גם על סוכרת: כשרמת הסוכר בדם אינה תחת פיקוח עלולים הפה ויתר חלקי הגוף להינזק.

   

  כשתחושות אלו ממשיכות הן יכולות להצביע על גירוי בגלל שן שבורה או שיניים תותבות, על רגישות למזון, על חסרים תזונתיים או אפילו על תגובה למי הפה שלכם. פה צורב יכול להצביע על פטרת הפה והגרון המופיעה לעתים אצל אנשים שנטלו אנטיביוטיקה או סטרואידים בשאיפה או במריחה מקומית, או אצל כאלה הסובלים מפה יבש. היא שכיחה גם בקרב אנשים שמערכות החיסון בגופם ירודות בגלל מחלות כמו סוכרת, איידס או סרטן וטיפולים נגד סרטן. ואכן, כתמים לבנים הקשורים לפטרת הפה הם הסימנים הראשונים של מחלת האיידס.

   

  אם אתם סובלים מתסמונת הפה הצורב, נסו להחליף את משחת השיניים או את הנוזל המשמש לשטיפת הפה.

   

  6. נמשים בפה או על השפה

  כמה כתמים חומים בעלי צורה משונה הממוקמים על השפתיים, הנקראים כתמי שחרת, הם עניין שכיח וחסר משמעות מבחינה רפואית. אף שאין צורך להיות מוטרדים בגינם הם עלולים להישאר על השפתיים לאורך שנים.

   

  נמשים יכולים להתגלות גם בתוך הפה. השינויים בגוון העור מאותתים לעתים קרובות על תחילתה של מחלת אדיסון, הפרעה הורמונלית נדירה של בלוטות יותרת הכליה. הם גם עלולים להצביע על מצבים הורמונליים אחרים. בדומה לכל כתם בעור, אם הנקודות או הנמשים משנים את צבעם, צורתם או מרקמם הם יכולים לשמש סימני אזהרה לסרטן העור.

   

  גוון צהבהב (צהבת) בחך או מתחת ללשון עלול להצביע על דלקת כבד.

   

  7. כתמים לבנים או אפורים בתוך הפה

  כתמים לבנים או אפורים בתוך הפה שלכם יכולים לצוץ בכל מקום בפה, כולל הלשון והחניכיים. הם עלולים להופיע במשך שבועות או חודשים והם בעצם גידולי-יתר של תאים. הם יכולים להצביע על תותבות שאינן מתאימות, על נשיכה בחלק הפנימי של הלחי או על כל גירוי אחר. הנגעים הלבנים יכולים גם להיות תגובה למי פה או למשחת שיניים, המכילים חומר חיטוי בשם סנגינרין.

   

  אם הכתמים מופיעים בפתאומיות, ייתכן שהם סימן של פטרת הפה או לעישון או לשתיית-יתר. כשנגעים אלה מופיעים אצל מעשנים או שתיינים כבדים הם סימן למצב טרום סרטני. למעשה כל שינוי צבע בפה אצל מעשנים בהווה או כאלה שעישנו בעבר יכול להיות סימן אזהרה מפני סרטן עור.

   

  עוד סימנים לסרטן הפה, אחת הצורות היותר קטלניות של סרטן:

  • כתם קטיפתי, מקומט או גבשושי או גוש בתוך הפה
  • קשיים בלעיסה, בליעה, דיבור או בהנעת הלשון או הלסת
  • נקודות אפורות, אדומות או לבנות בתוך הפה
  • גירוי, רגישות, צריבה או פצע בפה שאינו מחלים
  • רגישות, קהות תחושה או כאב בפה או בשפתיים

   

  8. פסים לבנים בתוך הפה

  פסים לבנים בחלק הפנימי של הלחי או על החניכיים והלשון הם בדרך כלל סימן ליַלֶפֶת שטוחה, מחלה כרונית הפוגעת בעיקר בעור. נדמה כי חבורות אלה באות וחולפות כרצונן. על אף חילוקי הדעות הקיימים בנושא, נחשבת היַלֶפֶת השטוחה לסימן מוקדם של צהבת, דלקת כבד נגיפית מסוג C (הפטיטיס C), שהיא דלקת נגיפית חמורה.


  תנו לבן הזוג נשיקת פרידה - ההרפס מידבק ביותר (צילום: shutterstock)

   

  9. חניכיים נפוחים או אדומים

  אם החניכיים שלכם אדומים ולא בעלי גוון ורוד תקין, ייתכן שזה סימן מוקדם לדלקת חניכיים - אות אזהרה לכך שעליכם להקפיד הרבה יותר על היגיינת הפה.

   

  אתם בדרך ללקות במחלת מיסב השן, אם החניכיים שלכם נפוחים, רכים ורגישים. מצב זה, הגורם לדלדול העצם ורקמת החיבור האוחזים בשיניים שלכם בתוך הפה, עלול להביא לאובדן השיניים. החדשות הטובות הן שכשמקדימים לטפל במצב ניתן להחלים.

   

  חניכיים נפוחים יכולים להיות סימן מסגיר לכך שאתם מעשנים או שאתם מהדקים או שוחקים את שיניכם. הם גם יכולים להיות תגובה לתרופות, כמו אמצעי מניעה שנוטלים דרך הפה, נוגדי דיכאון וכמה תרופות למחלות לב.

   

  סימני אזהרה נוספים למחלת חניכיים:

  • מרווח בין השיניים
  • מוגלה בין השיניים ובתוך החניכיים
  • נסיגת חניכיים
  • ריח רע מהפה
  • פה מגורה
  • פצעי פה
  • שינויים בנגיסה או אי-התאמה של התותבות

   

  חניכיים נפוחים יכולים גם לאותת על סוכרת, והמעניין הוא שטיפול במחלת החניכיים עשוי גם לשפר את רמת הסוכר בדם.

   

  נשים הנוטלות תרופות לפריון במשך יותר משלושה חודשים נמצאות בסכנה גוברת ללקות בדלקת חניכיים. האסטרוגן, המצוי במרבית התרופות הללו, הוא זה שמשפיע על רקמת החניכיים.

    

  10. פה יבש או צימאון-יתר

  פה שמתייבש לפעמים הוא מצב תקין ובדרך כלל מסמן התייבשות בגלל עודף מלח, סמים אסורים, אלכוהול או חום. זו גם דרכו של גופכם לאותת לכם שאתם נמצאים במתח נפשי וצריכים להירגע.

   

  אם אתם רגועים לחלוטין והפה שלכם עדיין מיובש ייתכן שזו תגובה לאחת מ-400 תרופות מרשם ושלא במרשם. האשמים העיקריים הם אנטי-היסטמינים, מְשַתנים, מי פה המכילים חומרים עוצרי דימום, נוגדי זיעה ותרופות מסוימות להורדת לחץ דם.

   

  לפעמים פה יבש מצביע על נזק בבלוטות הרוק בגלל פגיעה צווארית, ניתוח, טיפולי הקרנות או כימותרפיה. פה יבש כתוצאה מהקרנות נשאר כך לצמיתות, בעוד שאחרי טיפולים כימותרפיים היובש בפה זמני בדרך כלל.

   

  פה יבש יכול להיות סימן אזהרה מוקדם למחלות אוטואימוניות מסוימות, כולל דלקת מפרקים שגרונתית ותסמונת סיוגרן. סימנים מצויים אחרים לתסמונת סיוגרן, הפוגעת בעיקר בנשים, הם עיניים יבשות, יובש באף ודלקות מפרקים.

   

  קשה לפעמים להבדיל בין פה יבש לבין צימאון קיצוני, אבל הדבר עלול להצביע על פעילות-יתר מתקדמת של בלוטת התריס. אם אתם רעבים כל הזמן ומשתינים הרבה, הצימאון הקיצוני יכול להיות סימן לסוכרת שלא אובחנה או שיצאה מכלל שליטה.

    

  סימני אזהרה נוספים והפרק המלא על שפתיים ופה בספר "סימני גוף" מאת ד"ר ג'ואן ליבמן-סמית וז'קלין נרדי איגן, הוצאת אריה ניר.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עקצוץ או קהות בשפתיים יכולים להיות סימן למחלת כליות
  צילום: jupiter
  עטיפת ספר
  הפה מסגיר מידע על המתרחש בפנים. סימני גוף
  עטיפת ספר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים